Tűszúrásos (gyógy)ingerlés

Ritmikusan változó ellentétpárok hatása befolyásolja életünket. Szervezetünk működésére a hideg és a meleg, a szárazság és a nedvesség, a fény és az árnyék, vagy akár az egészség és a betegség, a férfiasság és a nőiesség is nagy hatással van.

Ha az ellentétes értékből túl kevés vagy túl sok éri testünket, az egyensúly felborul, és az immunrendszer kimerülése után megbetegszünk. A kínai orvoslás ilyenkor a jin és a jang diszharmóniáját állapítja meg, s mindent megtesz a testre ható külső és belső tényezők egészséges egyensúlyának visszaállításáért, mégpedig az akupunktúrás pontok tűvel való ingerlésével. A beteg arcán némi izgalom, hiszen ki ne tartana attól, hogy több hegyes tű borítja majd kéz- és lábfejét, fülét, illetve homlokát. Nem számít, hogy a tűk vékonyak, negyed milliméter átmérőjűek, s a szúrás után jelenlétük nem érzékelhető. A külső szemlélő enynyit lát a beavatkozásból, a többi a szervezeten belül történik. Az orvos a kórterem csendjében próbálja ecsetelni, hogyan gyógyít a tűszúrás. Elmagyarázza, a tűk ingerhatása nyomán a testet behálózó csatornákon, meridiánokon módosul az energiaáramlás. Ahol kevés van, oda több áramlik, ahol a panaszt a felesleg okozza, onnan a többletet elvezeti. A meridiánok feladata a belső szervek, izmok, érzékszervek táplálása és megfelelő működésük biztosítása. Funkciójuk némi hasonlóságot mutat a testünket behálózó ér- és idegrendszerrel, de szerepük nem egyszerűsíthető le csak a vérellátásra, vagy az információ továbbítására. Minden fontos szervből egy-egy páros csatorna indul ki, a tömör szervekből a tüdő, a szív és szívburok, a máj, a vese és a lép meridiánja, az üreges szervekből az epehólyag, a vékony és vastagbél, a húgyhólyag, a hármas melegítő (az anyagcsere központi vezérlője) és a gyomor meridiánja. A meridiánok energetikai rendszere biztosítja a szervezeten belüli harmóniát és tartja a kapcsolatot a külvilággal. Az egymással szigorú rendben összefonódott meridiánok hálózata hasonló az idegrendszeré-hez. Az akupunktúrás pontok a meridiánokon helyezkednek el, és bár kézzel nem tapinthatóak ki, mégis sokan érzékelik. Ezért olykor előfordul, hogy a szúrás pillanatában a beteg az idegpálya mentén érzékenységet jelez, sőt, néha a bőre is kipirosodik. A szakorvos a tünetek összesítéséből kiválasztja a legmegfelelőbbet. Gyakran 2-3 jól megválasztott pont többszöri kezelése gyógyulást eredményez. A szúrástól ódzkodóknak és a gyerekeknek (nem ajánlott a tű használata) sem kell lemondaniuk az ősi kínai módszerről, mert lézersugárral, kisfeszültségű elektromos árammal, ultrahanggal, mágneses erőtérrel vagy gyógynövényőrleménnyel is ingerelhetők a pontok.

A WHO is hivatalos gyógy-tevékenységként ismeri el az akupunktúrát. Vége a „szemfényvesztés vagy csodaszer” vitának, mert az akupunktúra gyógyítási területeihez tartozó betegségek esetében a beteg kínjai sokszor csak ezzel a kezeléssel szüntethetők meg. Tévedés ne essék, – hangsúlyozzák az akupunktúrával gyógyítók – nincs szó mindenható terápiáról, de krónikus gyulladások, mozgásszervi fájdalom, zsibbadás, ideg- és izomfájdalom, fejfájás kezelésére alkalmas. A reumatológia, ideggyó-gyászat, bőrgyógyászat, ortopédia egyes kórképeinek kezelésére is ajánlható. A lumbágó, az isiász, a migrén, vagy az ízületi kopás okozta fájdalmak enyhíthetők, szüntethetők meg vele. Vannak szakgyógyászok, akik az allergia, az asztma, a gyomor- és bélrendszer zavarainak gyógyításában eredményesek, de pl. a sebészeti beavatkozást igénylő betegségeket és daganatokat soha nem szabad akupunktúrával orvosolni.

A kínai orvoslás évezredekkel megelőzte a hagyományos nyugatit abban is, hogy kezdettől fogva a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. Az orvos az életkörülmények, valamint a páciens testi, lelki, szellemi tulajdonságait megismerve állapítja meg a szervezet gyenge pontjait és határozza meg azokat az ártó tényezőket, amelyeket kerülnie kell.

Annak ellenére, hogy az ókori kínaiak szerint a jó orvos megakadályozza a betegség kialakulását, és csak a rossz kezeli a beteget, nálunk a sok nyavalyától szenvedők csak akkor keresik fel az akupunktúrával gyógyító orvost, ha már minden hagyományos lehetőséget kimerítettek. Talán azért, mert a gyógyítás költségeit az egészségbiztosítók nem térítik. Pedig a korai kezelés jelentősen enyhítené a panaszokat, s mert a keleti filozófiáján alapuló módszer a szervezet egészséges egyensúlyát állítja helyre és őrzi meg. (erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?