Tükröm, tükröm, mondd meg...

A terhesség első hónapjaiban a legtöbb nő szexisnek érzi magát, a megnövekedett önbizalomnak, boldogságnak és büszkeségnek pedig valóban egyedi kisugárzása van. A 9 hónap utolsó időszakában azonban előfordul, hogy az optimizmus helyére önértékelési problémák lépnek.

Kikerekedett arc, karikás szemek, megvastagodott formák. A várandósság kilenc hónapja örömteli, vidám időszak, ugyanakkor olyan erős testi változásokkal jár, melyekről sokszor nehéz elhinni, hogy visszafordíthatóak. Pedig azok! A pluszkilók és a hormonális változástól, vizesedéstől ernyedtebb izmok, az elnehezült mozgás egyes kismamák számára sokkal komolyabb problémának tűnik, mint amilyen valójában.

Átalakulás kívül-belül

Teljesen logikusnak hangzik, hogy a gyermekszüléssel járó testi változások a lélekre és az énképre is kihatnak. Azonban nincs két egyforma kismama – tehát az is kézenfekvőnek látszik, hogy mindenki másképpen reagál teste változásaira. „A pohár félig üres” típusú (depresszióra hajlamos) emberek sokkal rosszabbul ítélik meg a saját helyzetüket, mint optimista társaik. Az sem mindegy, hogy ki mit gondol magáról (a súlyáról, bővebben a külsejéről) a baba fogantatása előtt. Különösen a már anorexián és bulímián átesett vagy éppen elhízott kismamáknak kell számolniuk lelki problémákkal, de 15–20 kilónyi túlsúly bárkit elgondolkodtathat.

A lélekbúvárok szerint énkép tekintetében mindenkire ugyanazok a tényezők hatnak. Először is az a megmásíthatatlan tény, miszerint a gyerek érkezése mindent megváltoztat. Ezt a „mindent” szó szerint kell venni. Nemcsak a test alakul át, a gondolkodásmód is változik. Hiszen új (ösztrogénre, oxitocinra és prolaktinra érzékeny) receptorok aktiválódnak, amelyek felkészítik az anyát a baba megszülésére és ellátására. Az idegsejtek növekedése pedig szinte átkódolja az agyat. Ezek a drámai változások érzelmi hullámvasútra ültetik a kismamát. Ehhez járulnak azok a tudatos vagy tudattalan üzenetek is, melyeket a környezet sugároz a várandós nő felé. A média is kiveszi a maga részét a lejárató hadjáratból. Azok az ismert emberek, akik egy dekát sem híznak a várandósság alatt, állandóan címlapon vannak, szerencsétlenebb sorstársaik pedig ki sem dugják az orrukat az utcára.

Mi a fontos?

Ha a terhesség előtt is sportolt és egészségesen táplálkozott, később is nyugodtan követheti a már megszokott edzéstervet és étrendet. Azonban nem most van a fogyókúra ideje! Sőt, a terhesség alatti elégtelen súlygyarapodás, illetve a terhesség előtti nagyon alacsony testsúly összefüggésbe hozható a koraszüléssel és az alacsony szülési súllyal.

Általánosságban elmondható, hogy az ideális súlyuknál lévő kismamák optimális súlygyarapodása 8–12 kg, míg a nagyon sovány anyukák akár 14 kilogrammot is hízhatnak. Aki túlsúllyal kezd, igyekezzen 10 kilónál kevesebbet felszedni.

Orvosi segítség

Rossz beidegződés az, hogy pszichológushoz vagy pszichiáterhez csak akkor fordulunk, ha úgy érezzük, nagy a baj. Pedig ha az eltorzult énkép határozza meg a mindennapokat, már néhány, a szakértővel való találkozó is csodát tehet. Csak meg kell találni a negatív gondolatok gyökerét. Ha ez megvan, hozzá lehet fogni kigyomlálásukhoz.

Végül ne feledje, hogy bár most nem érzi magát igazán jól a bőrében, csak negyven hétig tart az egész. Ha a fogyókúra helyett az egészséges táplálkozást tartja szem előtt, az eredmény – egy egészséges baba – nagyobb elégedettséget fog kiváltani önből, mint a vékony comb vagy a feszes fenék.

(fitmama)

Terhesség és étkezési zavarok

Kutatási adatok szerint sok nő, aki valamilyen kisebb étkezési zavarral küzd, a terhesség idejére magától felhagy egészségtelen szokásaival. Azonban az anorexiás, bulimiás vagy fitneszmániás kismamák a gyermekvárást is hatalmas stresszként élhetik meg, ez pedig a betegség kiújulásához vezethet. A jó hír az, hogy ezeket a problémákat le lehet küzdeni. u Legyen őszinte! Nőgyógyásza mindenképpen tudjon arról, ha önnek a múltban étkezési zavara volt. ĺgy a súlygyarapodást lelkiismeretesebben fogja számon kérni. u Készüljön fel a gyors hízásra! Az étkezési zavarral küszködő kismamák nagy része tetemes súlyt szed magára a terhesség elején. Ez teljesen normális, hiszen a szervezet csak be akarja hozni a lemaradást. u Ásson mélyebbre! Kérje pszichiáter segítségét, hiszen az étkezési zavar mögött gyakran meghúzódik valamilyen kezelhető lelki probléma.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?