TUDTA?

Megelőzés: esély a gyógyulásra
Harcolj – így nevezte el az AVON Cosmetics nemrég indított új médiakampányát a mellrák ellen. Célja az, hogy a nőket önvizsgálatra ösztönözze, s ráébressze őket arra, hogy azoknak van esélyük a gyógyulásra, akiknek idejében felismerik a betegséget.

Megelőzés: esély a gyógyulásra

Harcolj – így nevezte el az AVON Cosmetics nemrég indított új médiakampányát a mellrák ellen. Célja az, hogy a nőket önvizsgálatra ösztönözze, s ráébressze őket arra, hogy azoknak van esélyük a gyógyulásra, akiknek idejében felismerik a betegséget. A március végéig tartó kampányról még több információt a www.zdraveprsia.sk honlapon szerezhetnek. (ú)

Per a Danone ellen

A fogyasztók félretájékoztatásáért perlik az Activia és a DanActive előállítóját, a Danone céget. Az Activiát úgy hirdeti a honlapja, hogy „a két héten át naponta fogyasztott joghurt klinikailag bizonyítottan segíti az emésztőrendszer szabályozását”, míg a DanActive nevű joghurtital a reklám szerint „klinikailag bizonyítottan erősíti az immunrendszert”. Ezek az állítások a valóban egészséges bélbaktériumokra, a probiotikumokra vonatkoznak, ám a per azért folyik, mert „súlyosan félrevezető” a „klinikailag” szó használata a reklámban, valamint nem igaz az sem, hogy ez más joghurtokban nem található meg, állítja a perrel élő San Diegó-i jogi iroda. A Danone sajtóközleményt adott ki, amelyben elutasítja a beadványt, és „büszkén vállalja állításait”. Valóban egészségeseknek tartja ezeket a termékeket a szakirodalom is, de nem szabad azt várni tőlük, hogy önmagukban meggyógyítsák az emésztőszervi betegségeket. Nem a joghurt hibája, ha nem oldódnak meg fogyasztásától az emésztési zavaraink – mondja Bonci. – Az is fontos, mi egyebet eszik valaki. Ha az ember mindent el akar követni emésztőrendszere egészségéért, akkor ahhoz több kell, mint megenni egy pohár joghurtot, amit a hűtőben találunk.

A súlyemelés is zsírégető

A súlyemelés éppolyan jó zsírégető módszer lehet, mint az állóképességi sportok, így a futás – olvasható a BBC News honlapján. Amerikai kutatók olyan egereket hoztak létre, amelyekben egy gén, ha „bekapcsolták”, a súlyemeléstől kialakuló izomzathoz hasonló izmokat hozott létre az állatokon. Amikor a gént „kikapcsolták”, az egerek, amelyeket gyorséttermi étkekkel etettek, meghíztak, és májproblémáik alakultak ki. Viszont ha a gén be volt kapcsolva, az egerek égették a zsírt, ráadásul májproblémáik is megszűntek, sőt a májuk ellenállása az inzulinnal szemben is megszűnt, tehát a 2-es típusú cukorbaj sem veszélyeztette őket. Mindez annak ellenére történt, hogy az egerek továbbra is zsírdús táplálékot kapták, és fizikai aktivitásukat sem emelték.

Európai szívbetegségtérkép

Igen nagyok az eltérések az európai országok és térségek között a szív- és érrendszeri betegségek halálozási statisztikájában, több észak- és kelet-európai ország erre vonatkozó adatai 7–14-szer magasabbak másokénál – tűnik ki egy tanulmányból. Az európai kardiológusok European Heart Journal című szaklapjában megjelent írás szerzői 2000-re vonatkozóan elemezték a 45–74 évesekre vonatkozó mortalitási statisztikákat. A szívroham okozta mortalitás Közép- és Kelet-Európában a legmagasabb, Franciaországban, Portugáliában, Olaszországban és Spanyolországban a legalacsonyabb. Németországban, Nagy-Britanniában és Lengyelországban régiónként is nagyok a különbségek. Az agyi éresemény okozta mortalitás más képet mutat. Nyugat-Európa központi térségeiben, főleg Svájcban, Franciaországban, Norvégiában és Spanyolországban alacsony. A legmagasabb Közép- és Kelet-Európában, de a mediterrán országokban is magas az aránya, így Görögországban, Portugáliában és Nagy-Britanniában jelentős regionális eltérések tapasztalhatók. A kutatók szerint a különbségeket bizonyos kockázati tényezők is magyarázhatják: így gazdasági-szociális különbségek, társadalmi-lélektani faktorok, „klasszikus” jelenségek, életmód, környezeti vagy orvosi körülmények. (MTI-Panoráma)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?