Tegyük félre a szégyenérzetet…

A népesség 5–20 százaléka inkontinenciában, vagyis önkéntelen vizeletvesztésben szenved. Úgy tűnhet, hogy ez az betegség csak a nőket sújtja. Tévedés. A férfiak és a gyermekek körében is előfordul. Igaz, kétszer-háromszor több nő szenved tőle.

Két típusa ismert. Az első az ún. sürgősségi inkontinencia (hiperaktív húgyhólyagnak is nevezik), amikor önkéntelenül távozik a vizelet, s előtte visszatarthatatlan vizelési inger lép fel. A második az ún. stresszes inkontinencia. Erre hirtelen jelentkező passzív vizelettávozás a jellemző. Ilyenkor megnövekszik a has belső nyomása, például tüsszentéskor, köhögéskor, erőlködéskor. Ebben az esetben nincs vizelési inger. Vannak betegek, akik mindkét csoport tüneteit észlelik.

Szlovákiában minden hetedik felnőtt nő húgyhólyagja hiperaktív, és minden tizedik nő nem képes visszatartani a vizeletét. A második típusú inkontinenciában 310 ezer nő szenved. Ennek ellenére csak minden 4., 5. keresi fel az orvost. A szégyenérzet sajnos gyakran erősebb, mint a józan ész. A nők 30–45 százaléka 12–16 hónapig szenved, míg végre elszánja magát, és orvoshoz fordul.

Az utóbbi időben óriási fejlődésen ment keresztül az inkontinencia gyógyszeres és miniinvazív, vagyis kis műtéti heggel járó kezelése. A diagnosztizálás is egyszerűsödött, és azok számára is elfogadható, akik félnek az orvosi kivizsgálástól. Egyre gazdagszik azon gyógyszerek kínálata, amelyek megbízhatóan csökkentik a húgyhólyag aktivitását, a vizelési ingert nemcsak napközben, hanem éjszaka is. A stressz okozta inkontinencia súlyos formáit újabban meggyengült húgycső „megtámasztásával” kezelik mind a nők, mind pedig a férfiak esetében. Ám aki nem fordul orvoshoz, annak maradnak a különféle segédeszközök. Az önkéntelen vizeletvesztés megelőzésének kitűnő módszere a medencefenék izomzatának rendszeres tornáztatása, ami 5–10 percnél naponta nem vesz több időt igénybe. Bármikor és bárhol végezhető. Attól sem kell félni, hogy valaki meglátja. Ám ami a lényeg: rendszeresen kell végezni.

A megelőzés következő formája a testsúly csökkentése és a dohányzás korlátozása. Az utóbbi egyebek mellett légzési panaszokat okoz, erős és gyakori köhögést vált ki. A fűszeres vagy pikáns ételek korlátozásával is csökkenthetjük az önkéntelen vizeletvesztést. Ha azt tapasztalja, hogy vizelete önkéntelenül elcsöppen, feltétlenül keresse fel az orvost. Ezt mindenképpen érdemes megtenni az életminőség megőrzése érdekében.

Az inkontinencia előfordulása

Típus nők férfiak

Stressz okozta inkontinencia 49% kevesebb mint 10%

Sürgősségi inkontinencia 22% 40-80%

Vegyes inkontinencia 29% 10-30%

Forrás: Hunskaar a spol.: Epidemiology and natural history of urinary incontinence

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?