TÁPLÁLKOZÁSI TÉVHITEK

A „light” termékek karcsúsítanak
Csak látszat, hogy a „light” termékek pompás alternatívát kínálnak azoknak az embereknek, akik ügyelnek a kalóriákra. Csakhogy esetükben gyakran nem kalóriaszegény termékekről van szó, hanem kalóriacsökkentett termékekről.

A „light” termékek karcsúsítanak

Csak látszat, hogy a „light” termékek pompás alternatívát kínálnak azoknak az embereknek, akik ügyelnek a kalóriákra. Csakhogy esetükben gyakran nem kalóriaszegény termékekről van szó, hanem kalóriacsökkentett termékekről. Épp ezért mindig érdemes egy pillantást vetni a tápértékanyagokra is. ĺgy például egy 50 százalékos zsírtartalmú „light” majonéz 100 grammja még mindig 500 kalóriát tartalmaz. Ez pedig nem kevés.

A burgonya hizlal

Ez az igazságtalanság rég kering a burgonyáról. De ha egyszer próbát tesznek vele, akkor kiderül, hogy egy adag főtt burgonya mindössze 105 kalóriát tartalmaz, s ugyanaz a mennyiségű sült burgonya már derekas 369 kalóriát mutat ki. Az érvényes tehát, hogy nem a burgonya kövérít, hanem az elkészítés módja, ha túl sok szírt tartalmaz. Mi több: inkább fogyasszanak gyakrabban burgonyát köretként, hiszen gazdagon tartalmaz egészséges ballasztanyagokat és már kis mennyiségben is laktat.

A friss zöldség jobb a mélyhűtöttnél

Nem igaz. A mélyhűtött étel akár egészségesebb is lehet, mint a friss élelmiszer. A frissen szedett zöldséget ugyanis gyorsfagyasztják. ĺgy a létfontosságú vitaminok, ásványi anyagok és másodlagos növényi anyagok mind benne maradnak. A friss zöldség és gyümölcs ezzel szemben már a szedése pillanatától kezdve öregedni kezd, és hamar elveszti értékes hatóanyagait. A narancs például gyakran hosszú utat tudhat maga mögött, mielőtt a gyümölcspultokra kerülne. A „frissen szedett” már legalább tíznapos időszakot jelent az esetében, a szedéstől számítva. Na, ez mennyire friss?

A friss kenyér egészségtelen

Ez sem igaz. A friss kenyér legalább olyan egészséges, mint a pár napos. Egyeseknél mindenestre puffadást okozhat. Valószínűleg ez a vélekedés azokból az időkből ered, amikor még az élelmiszerek szűkösen álltak rendelkezésre és semmit sem tékozoltak el belőlük. Általános érvényű volt, hogy először mindig az „öreg kenyeret” ették meg. Hogy ezt elfogadtassák, mindenekelőtt a gyermekeknek kellett bebeszélni, hogy a friss kenyér egészségtelen és gyomorfájdalmakat okoz.

Az esti evés hizlal

Valóban logikusan hangzik? Egyáltalán nem. A földközi-tengeri országok lakói kövérebbek lennének az északiaknál? Pedig a spanyolok, az olaszok és a franciák igencsak késő este esznek. Egy több országra kiterjedő tanulmány is ezt igazolta. A súly szempontjából az a döntő, hogy az ember egész nap mennyit eszik, nem pedig az, hogy mikor. Ugyancsak hamis az a teória is, hogy hamarabb le lehet fogyni, ha egyáltalán semmit nem esznek. A probléma ugyanis az, hogy a táplálékmegvonás hatására a test takaréklángra kapcsol, és kevesebb kalóriát használ. A jojoeffektus így előre beprogramozott. (akt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?