Szlovákiában még mindig tabu?

„Mindenem undorítóan bűzlik, a fejem tetejétől a sarkamig, úgy érzem magam, mintha vegyi gyár lennék…” „Soha nem gondoltam a rákra. Amikor közölték velem, lelkileg teljesen összetörtem, nem tudtam, hogyan tovább. Rettenetesen féltem a kezeléstől, hiszen sok rosszat hallottam róla. Az öngyilkosságra is gondoltam”.

A két beteg véleménye abból az ankétból való, amelyet a Roche Slovensko ez év júniusban készített a Pozsonyi, a Besztercebányai és Kassai kerületben. Arra volt kíváncsi, hogy a daganatos betegek milyen előítéletekkel, mítoszokkal találkoztak, hogyan viselik a kezelés nehézségeit, s a kemoterápia mely formája a legelőnyösebb számukra. Hat-nyolc tagú csoportokban két óráig faggatták a betegeket Mária Andrášiková pszichológus vezetésével. A doktornő évek óta nyújt lelki segítséget a rákbetegeknek.

A vélemények, amelyek minden orvost megleptek, megerősítették, hogy milyen óriási a környezet szerepe. A betegeknek néha nincs elég elszántságuk harcolni, ezért van szükségük arra, hogy valaki mellettük álljon, biztassa őket, legyen valaki, akiért érdemes élniük, aki támogatja és meghallgatja őket. A felmérés szerint azonban gyakran a betegek azok, akik a hozzátartozókba lelket öntenek.

A megkérdezettek többsége – főleg a kezelés megkezdése előtt – kevés információval rendelkezett, nem tudta például, hogy mit várhat a kemoterápiától. Legtöbben a hajhullástól, a rosszulléttől, a hasmenéstől, a hányástól féltek. Sokan egyáltalán nem tudták, hogy lehetnek súlyosabb mellékhatások is.

Csaknem minden megkérdezett abban a hiszemben élt, hogy ha a kemoterápiának nincs súlyos mellékhatása, akkor nem is hatásos. Paradox módon ezt a nézetet néhány orvos terjeszti. A betegek azt sem tudták, hogy az ún. tablettás kemoterápia esetében az annyira rettegett mellékhatások nem jelentkeznek. S ha mégis volt mellékhatás, az sokkal enyhébb és elviselhetőbb volt. Leggyakrabban roszszullétre, szédülésre, könnyezésre, száraz bőrre panaszkodtak.

Számos európai országtól eltérően, ahol a kezelés módját az orvos és a beteg megbeszéli, a szlovákiai daganatos betegek a választást teljes mértékben az orvosra hagyják. Teljesen megbíznak benne, s még csak nem is érdeklődnek más módszerek iránt. Hangsúlyozni kell, az az igazi szakember az, aki segít a betegnek tájékozódni a kezelés módszerei között. A kemoterápiával kapcsolatos hamis és elferdített „tények” feleslegesen zavarják meg a beteget, és kétségeket, aggodalmakat kelthetnek. A betegeknek a kezelés kiválasztását meg kellene beszélni az orvossal, s nem pedig passzívan elfogadni az ajánlatát. Ehhez joguk van.

Dr. Jozef Dolinský onkológus a felmérés eredményeit ismertetve külön kiemelte, hogy az ún. tablettás kemoterápiára már több gyógyszer áll rendelkezésre. Elsősorban a vastagbélrák, mellrák kezelésére alkalmas. Nem igaz az, hogy az érbe adott kezelés hatásosabb. Hatása megegyezik az infúziós forma hatásával, sőt egyes esetekben nagyobb.

Az „infúziós” kemoterápia

Előnyei: Összezsugorítja az áttéteket, hetente csak egyszer-kétszer kell alkalmazni, nem kell naponta a tablettára gondolni, kórházban kapja a beteg, orvosi felügyelet mellett, beszélgetni lehet hasonló sorsú emberekkel.

Hátrányai: Hányás, hányinger, hasmenés, erős fáradtságérzet, gyengeség, levertség, ájulás, az ízérzékelés elvesztése, kellemetlen szag, a láb, arc, kéz kivörösödése, az erek szétpattognak, vérproblémák, visszérgyulladás, orrvérzés, a tűszúrás helyének fájdalma, kórházi tartózkodás, hajhullás, száraz köhögés, erős izzadás, székrekedés, étvágytalanság, a száj, orr megdagadása, a vérnyomás emelkedése, kiütések, a körömágy gennyesedése.

A „tablettás” kemoterápia

Előnyei: Csökkenteni az áttételeket, otthon lehet szedni, nem időigényes, közben dolgozhat a beteg, nincs étvágytalanság, rosszullét, nincs rossz szag, kényelmesebb, nincs tűszúrás, hányás, hasmenés, nem hullik ki a haj, szemöldök, szempilla.

Hátrányai: Szédülés, émelygés, könnyezés, orrfolyás, száraz bőr a kézen, lábon, állandóan gondolni kell rá, az ujjbegyek berepedezése, afták képződése.

A kemoterápia két formája előnyeinek és hátrányainak jegyzéke a felmérésben részt vevő betegek elmondása alapján készült.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?