A jó társaságbeli dámák még az elmúlt évszázadban is mindig elérhető közelségben tartották az illatos üvegcséjüket. Ha ájulás fenyegetett, csak lecsavarták a kupakját és mélyen beleszippantottak. Manapság a nők már nem ájulnak el olyan könnyen, ezért aztán az illatos üvegcsék is kimentek a divatból.
Szippantsák magukat szépre
Ma viszont itt van helyette az aromaterápia. Azokon az ősrégi felismeréseken nyugszik, hogy bizonyos illatok kihatnak a test és a lélek közérzetére. A virágok, a levelek, a szirmok és fák mintegy 300-féle éterikus olaját alkalmazzák hozzá. Ám vigyázat! Az olajok magas koncentrációban tartalmazzák hatóanyagaikat. Ezért hígítatlanul sosem kerülhetnek a bőrre, hanem csak valamilyen semleges – például jojoba-, szezám- vagy mandulaolajban – feloldva.
Az éterikus olajok ellazíthatnak, megnyugtathatnak vagy élénkíthetnek. Minden csak a választáson múlik. Masszázzsal vagy fürdés közben az aromatikus hatóanyagok a bőrön keresztül behatolnak a vérkeringésbe. Ott aktiválódnak, és erősítik az immunrendszert, sőt akár a baktériumokat is kiölhetik. Az olajok az alkalmazásuk függvényében akár tizenkét órán át is hathatnak.
Lazítsanak és engedjék el magukat úgy istenigazából. Egy kamilla- vagy levendulaolajos fürdő például nyugtatólag hat, és oldja a feszültségeket. Néhány csepp rózsaolaj (a jó minőségűek sajnos, nem túl olcsók) kevéske mézzel elkeverve a gyulladásokat enyhíti és bársonyossá teszi a száraz bőrt. A citromolaj ezzel szemben élénkít, segít a vérkeringési zavarokon és megszünteti a bőr tisztátlanságait.
Egy lazító masszázshoz keverjenek össze néhány csepp éterikus olajat valamilyen bázisolajjal, különben az allergiás bőrreakciókat válthat ki. Az illatok egyben az érzékek élvezetei is. Töltsék kedvenc olajukat vízzel töltött illatlámpába. Depressziók ellen a fahéjolaj vált be a legjobban. Kellemes hangulatot kelt. A citrancs- és narancsolaj izgat és frissít.
Ha az aromaolajokat inhalálják vagy bedörzsölik, még az olyan testi fájdalmakat is enyhíthetik, mint a fejfájás (levendula- vagy borsmentaolaj) és a menstruációs zavarok (majoránna- vagy kamillaolaj). Belsőleg az aromaolajok csak szakértő irányadása mellett alkalmazhatók. Bizonyos olajokat krónikus betegek és terhesek nem alkalmazhatják. (átv)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.