Szemvidító ételek – zöldséggel, fűszerrel

Szemünk fénye, jó látásunk szoros kapcsolatban áll táplálkozásunkkal. Az étkezés, környezeti hatások és életmód közvetlenül hat szemünk minőségére és ezzel a lencse fényáteresztő képességére. A túl kevés vagy túl erős fényt, a nagy izgalmakat és túlzott terhelést, amikor csak lehet, kerüljük el.

Szemünk fénye, jó látásunk szoros kapcsolatban áll táplálkozásunkkal. Az étkezés, környezeti hatások és életmód közvetlenül hat szemünk minőségére és ezzel a lencse fényáteresztő képességére. A túl kevés vagy túl erős fényt, a nagy izgalmakat és túlzott terhelést, amikor csak lehet, kerüljük el. Magától értetődik, hogy a dohányzás csak árt, ugyanis csökkenti a látóideg vérellátását.

A szembetegségek kialakulásában az A-vitamin hiánya az első számú bűnös. Ha elővitaminja, a béta-karotin gyakran szerepel étlapunkon (sárgarépa, zöld–sárga főzelékfélék, halmájolaj), az többek között szabályozza a látóbíbor megújulását, kiegyensúlyozza a könnymirigy kiválasztását, természetes védelmet biztosít a váltakozó fényhatások és fényingerek ellen, javítja az alkonyathoz való alkalmazkodást, és megelőzi a szürkületi vakságot. Mivel az A-vitamint nem károsítják a szabad gyökök, szükséges számára a zsír és E-vitamin (búzacsíra és más növényi olajok, avokádó) jelenléte.

Kedvező hatású és egy étkezésen belül ideális az E-vitamin kombinációja az A-vitamin elővitaminjával (spenót, kelkáposzta, fejes káposzta, brokkoli, csukamájolaj, tojássárgája, tej, vaj). Néhány, az A-vitamin anyagcseréjéhez fontos enzim szintéziséhez szükséges a cink. Ezt az elemet, mely a táplálkozással nem kerül mindig kielégítő mennyiségben a szervezetbe, bőségesen tartalmazza a búzacsíra, búzakorpa, zabpehely és sajt, kisebb mennyiségben a zöldségek, a tej, víz és diófélék. Gyógyítási tapasztalatok szerint króm és cink pótlásával sikereket értek el szürkehályog kiegészítő kezelésében. Célzott vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a már említett vitaminok és vitális anyagok mellett a látásképesség javítása szempontjából nagy jelentőségű az optimális mangán-, réz-, szelén- és C-vitamin-ellátás (citrusfélék). Akik elegendő sötétzöld levélzöldséget, káposztát, brokkolit, spenótot, valamint sárga-piros gyümölcsöt és zöldséget is fogyasztanak, nemcsak a fenti vitaminokat (A, C, E) kapják meg, hanem pótlólag a másodlagos növényi anyagokat, a luteint és zeaxanthint is, melyek megakadályozzák az időskori sárgafolt-elfajulás kialakulását.

Egyébként a zsírszegény táplálkozás jót tesz a szemnek: minél kevesebb koleszterint és telített zsírsavat tartalmaz az étrend, annál kisebb a szürke hályog kialakulásának, valamint az időskorban igen gyakran előforduló makuladegeneráció kialakulásának esélye.

Fokhagymás spenótsaláta

Hozzávalók: 50 dkg spenót megtisztítva, laskára vágva, 2 dl joghurt vagy kefir, 3-4 gerezd fokhagyma, 1 dl majonéz, 1 csokor petrezselyem, tengeri só, bors, 2 evőkanál napraforgócsíra.

Elkészítése: A darabolt spenótleveleket forrásban lévő vízbe teszszük rövid időre, míg összeesik, majd leszűrjük, hűlni hagyjuk. A majonézt és a zúzott fokhagymát belekeverjük a joghurtba, finomra vágott petrezselyemmel fűszerezzük, megsózzuk, megborsozzuk. A leforrázott spenótleveleket beleforgatjuk az öntetbe, és rövid ideig állni hagyjuk, hogy összeérjen. Tálaláskor napraforgócsírával megszórjuk a tetejét. Főzhetünk mellé barnarizst.

Tojásos vitaminsaláta

Hozzávalók: 2 db főtt tojás karikára vágva, 2 szál sárgarépa reszelve, 1 csomó hónapos retek vagy 1 fej fekete retek reszelve, 1 fej vöröshagyma, 3 szál újhagyma, fél fej fehér káposzta reszelve, 2 evőkanál friss reszelt torma, 2 dl joghurt vagy kaukázusi kefir, 1 evőkanál olívaolaj 1 teáskanál friss citromlé, só ízlés szerint, 1 mokkáskanál méz, 2 evőkanál friss búzacsíra.

Elkészítése: a lereszelt zöldségeket összekeverjük, enyhén besózzuk jódos tengeri sóval. A joghurtot a citromlével és az olajjal összekeverjük, mézzel ízesítjük. A zöldségeket beleforgatjuk. Főtt tojáskarikákkal és friss búzacsírával megszórva tálaljuk.

Szójakrém

Hozzávalók: 10 dkg szójakocka ledarálva, 5 gerezd fokhagyma apróra szétnyomva, 2 kávéskanál piros paprika, 1 kávéskanál majoránna, 1,5 dl olaj, 5-6 dl víz, fél kávéskanál só, 2 dkg élesztő.

Elkészítése: A ledarált szójakockát és az összes többi hozzávalót vízbe tesszük, állandó keverés mellett főzzük (a forrástól számítva kb. 10 percig). Ha az edény falától elválik, akkor lesz kész. Pirítós kenyérre kenve hidegen, melegen tálalva is kiváló reggeli, illetve vacsora.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?