Szalmonella minden mennyiségben

Valójában nincs olyan élelmiszer, amelyről elmondhatjuk: teljesen biztonságos.

Évente körülbelül 30 ezer ember kap szalmonellafertőzést. Az egysejtű, alattomos mikroorganizmus két és fél ezer faja létezik. Mindenütt megél, és nagyon gyorsan szaporodik. Nincs lehetőségünk arra, hogy minden falat ételt átvizsgáljunk, pedig a veszély mindenütt leselkedik ránk.

Nehéz feladat megtalálni a kórokozót

A szalmonella megbújhat egy több tonnás kamion szállítmányának egyetlen darabjában. A legalaposabb ellenőrzés is csak véletlenül deríthet rá fényt. Fertőzhet a hal, a baromfi, a tojás, vagyis az állati eredetű élelmiszer, de még a fűszer is. A szalmonellózis gyakori terjesztői a rágcsálók, leggyakrabban az egerek és patkányok, esetleg a legyek. Őket ugyanis egyáltalán nem zavarja, hogy mielőtt átszaladtak a fűszer- vagy tearaktáron, fertőzött élelmiszeren vagy állatürüléken pihentek.

Mit jelent ez? A szakemberek szerint minden élelmiszer veszélyt rejt magában, ezért nem ajánlatos nagy mennyiséget felhalmozni. A romlandó ételt minél előbb tegyük hűtőszekrénybe. Csak sértetlen tojást vásároljunk, s inkább üzletben, mint piacon, két hétnél ne legyen öregebb.

A nyers húst felejtsük el

A hűtőszekrényben 7 foknál alacsonyabb legyen a hőmérséklet, csak így tudjuk megakadályozni a baktériumok elszaporodását, amelyeket valami módon hazavittünk. A szalmonellának van egy tulajdonsága, amelyet az ember is megirigyelhet: képes újraéledni. Ha mondjuk baromfival a hűtőszekrénybe telepítettük, ahol alacsonyabb a hőmérséklet, mint 7 fok, ott nem szaporodik, de nem is pusztul el, csak a megfelelő alkalomra vár. Ám amikor a húst felszeleteljük, néhány óráig pácoljuk, fedetlenül a konyhaasztalon hagyjuk, gyorsan szaporodni kezdenek. Csak úgy tudjuk őket elpusztítani, ha ha a húst vagy más élelmiszert 80 C-fokon 10 percig, vagy 70 C-fokon 20 percig főzzük. Tehát soha ne fogyasszunk nyers vagy félig nyers húst. A darált húst valójában még a vásárlás napján el kellene fogyasztani.

Egy kupicával orvosság

A friss tojásban is lehet szalmonella vagy a sült húsban, amelyhez az utolsó pillanatban nyers tojást adunk. Alapvetően tilos nyers tojást használni krémek, tortatöltelék, hidegen készített puding előállításához. S ha mégsem tudunk meglenni e finomságok nélkül, egy kupica tömény alkohollal fertőtlenítsük szervezetünket. Nem tudni, miért, de a tömény alkoholt nem szereti a szalmonella. Azt is kevesen tudják, hogy az ételt nem szabad éjszakára az asztalon hagyni, hogy tálalás előtt újra kell forralni az ételt. Ne várjunk arra, hogy majd kihűl: gyorsítsuk meg a lehűlést, és tegyük az ételt mélyhűtőbe. Figyelem: ha csak felmelegítjük az ételt, ezzel nem pusztítjuk el a kórokozókat.

A fő gyógyszer a diéta

Bármennyire is veszélyes a szalmonella, szerencsére belehalni nem lehet. A kezeléshez rendszerint nem is kell gyógyszer. Antibiotikumot is csak akkor kell szedni, ha az orvos azt jónak látja. Ugyanis az antibiotikumok károsítják a természetes bélflórát, amely normális körülmények között megakadályozza a szalmonella terjedését.

A szalmonellózis kezeléséhez az esetek többségében elég a szigorú, hosszú diéta és a higiéniai szabályok szigorú betartása. A szalmonella ugyanis még sokáig az emésztőrendszerben marad. A toalett használata után és étkezés előtt bő meleg vízzel és szappannal kell kezet mosni.

A betegség első szakaszában a beteg ne fogyasszon semmit, csak kis adagokban teát vagy ásványvizet. Amikor már elmúlt a hasmenés és nincs hőemelkedés, száraz fehér kiflit, tej nélküli krumplikását, tésztát és rizst ehet, természtesen zsír nélkül.

Furcsa, hogy a szalmonellózis, amelyet a higiéniai szabályok betartásával teljesen el lehetne kerülni, nálunk még mindig az egyik leggyakoribb betegség.

Soha nem tudjuk, melyik élelmiszerben van

Veszélyes élelmiszerek:

Baromfi: A csirke, kacsa, liba, tyúk az utóbbi időben gyakran okoz betegséget. A fagyasztott termékek is veszélyesek lehetnek.

Felvágott, virsli: A füstölés még nem jelenti azt, hogy biztonságos. A szalmonellát a vákuumcsomagolás sem öli meg.

Tojás: Főleg a fehérét támadja meg, de a baktérium könnyen bekerül a sárgájába is A nyers tojásból készült termékekre kell nagyobb figyelmet fordítani: a majonézra, cukrásztermékekre, tojásos konyakra.

Készételek: Ha tojással ízesítünk, az ételt fogyasztás előtt még egyszer fel kell főzni.

Hús, hal: Főleg a darált marhahúsról van szó, de szállítás közben a tengeri halak és megfertőződhetnek. (zs-zs-ki)

Hogyan ismerjük fel a betegséget?

Rosszullétet, hasfájdalmat, hányingert, hasmenést okoz – rendszerint nem véres, nyákos széklettel.

A betegséget gyakran kíséri akár 39 fokos láz is.

Az első tünetek enyhék lehetnek. Attól is függ, mennyi baktérium került a szervezetünkbe, mennyire vagyunk velük szemben ellenállók. Néhány esetben minden tünet nélkül lezajlik a betegség.

A szalmonella leginkább az emésztőrendszert támadja meg, gyulladást okoz a nyálkahártyán, a gyomor- és a méhfalon. A lappangási idő 12-36 óra.

Kisgyermekeknél és időseknél olyan drámai lehet a lefolyása, hogy gyors segítség nélkül súlyos következményei lehetnek.

Mindenkit érhet fertőzés

A szalmonella nem válogat az áldozatok között. Még azok is megkaphatják, akik egészséges életmódot folytatnak. Nekik azonban egy nagy előnyük van: immunrendszerük sokkal fejlettebb, így a betegségnek könnyebb a lefolyása.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?