Évente több mint kétmillió ember életét menti meg a baktérium elleni védőoltás, de még mindig ugyanennyien halnak meg pusztán azért, mert számukra elérhetetlen a szérum. Sokan azt hiszik, hogy a Streptococcus pneumoniae csak bizonyos csoportokat fenyeget. Jó, ha tudjuk: vannak veszélyeztetettek és veszélyeztetettebbek, de senki sincs teljes biztonságban.
Senki sincs biztonságban
A másik kockázatos réteg a 65 éven felüliek csoportja. Szomorú, hogy az antibiotikumok világában sok idős ember még mindig tüdőgyulladásban hal meg. A kezelés egyre költségesebb, hiszen a mikroorganizmusok ellenállnak az antibiotikumoknak. A bakteriális tüdőgyulladások felét épp a Streptococcus pneumoniae okozza. Szlovákiában évente 28 ezer baktérium okozta tüdőgyulladást jegyeznek, a betegek több mint a fele 60 éven felüli. Az esetek 10–15 százaléka halállal végződik. A baktérium cseppfertőzéssel, például köhögéssel vagy tüsszentéssel terjed, s a tüdőgyulladáson kívül sok más betegséget okoz, például influenzát. Jó tudni, hogy az influenza elleni védőoltás lényegesen csökkenti a tüdőgyulladásos esetek számát. Óriási előny, hogy már a Streptococcus pneumoniae ellen is lehet oltással védekezni. Elsősorban a kisgyermekeknek, a 60 évnél idősebbeknek ajánlott, továbbá azoknak, akik krónikus légúti, szív- és érrendszeri betegségben, veseelégtelenségben, immunzavarokban, daganatos betegségekben, cukorbajban szenvednek.
Bár a szakemberek egyértelműen ajánlják a védőoltást, több, a témával foglalkozó sajtóértekezleten elhangzott, hogy Szlovákiában nincs elegendő szérum. Ha pandémia törne ki, gondok lennének a vakcinával, mert 2004 óta az illetékesek nem tervezik a vakcina vásárlását, a pillanatnyi igény szerint járnak el. Ha az előrejelzések alapján terveznének, nem érhetne senkit meglepetés, s mindenki hozzájuthatna a vakcinához. Több egészségbiztosító ennek ellenére klienseinek vakcinát ígér. Kellemetlen helyzet állna elő, ha mindenki igényelné is a védőoltást. Pandémia esetén például a népesség 30–40 százalékát be kellene oltani.
Az lenne az igazi, ha a baktérium elleni védőoltás bekerülne az ún. országos vakcinációs tervbe, vagyis mindenki ingyen megkaphatná a szérumot. Ám ettől még messze vagyunk, így a védekezés sokáig a lakosság anyagi lehetőségeitől függ, hiszen fizetni kell érte. Pedig aki védőoltást kap influenza ellen, a tüdőgyulladás ellen is védve van.
A Streptococcus pneumoniae elleni védőoltás 13 európai országban, továbbá az Egyesült Államokban, Kanadában, Mexikóban, Ausztráliában, Katarban, Szaud-Arábiában és Új-Zélandon az egész lakosság számára teljesen ingyenes. A felmérések azt mutatják, hogy ennek eredményeként az Egyesült Államokban egy szezonban 94 százalékkal kevesebb gyermek betegedett meg. (ki)
Milyen betegséget okoz?
Agyhártyagyulladás
A baktérium a központi idegrendszerbe kerül. Az esetek 25 százaléka halállal végződik. A gyógyultaknak is súlyos károsodásuk maradhat: süketség, mentális visszamaradottság, epilepsziás rohamok.
Baktériumfertőzés
A pneumococcus a vérkeringésbe jut és ott elszaporodik. Vérmérgezéshez és a szervek károsodásához vezethet.
Tüdőgyulladás
Hirtelen hőemelkedéssel kezdődik, aztán száraz, később hurutos köhögéssel folytatódik.
Középfülgyulladás
Hirtelen fülfájás, halláskárosodás, gyors hőemelkedés, nyugtalanság, hányás.
Kit fenyeget a legnagyobb veszély?
Elsősorban az öt évnél fiatalabbakat és a 65 évnél idősebbeket kell védeni. Különösen nagy a kockázat a két évnél fiatalabb gyermekek esetében, akiknek immunrendszerük még nem fejlődött ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.