Világszerte nő a cukorbajosok száma, a szakemberek járványról beszélnek. Míg 1985-ben a világon 30 millió cukorbeteg volt, 1995-ben 135 millió, 2002-ben pedig már 177 millió. Szlovákiában az elmúlt húsz évben csaknem megháromszorozódott a cukorbajosok száma, hivatalosan 300 ezer diabéteszes beteg van, de valójában ennek a duplája.
Segítség a cukorbetegeknek
A betegségnek két típusa van. Az I. típusú cukorbetegség fiatalabb korban, általában 30 éves kor előtt jelentkezik, míg a II. típusú többnyire 40 év feletti, túlsúlyos személyeknél jelentkezik. Kezeletlen esetben a betegségnek hosszútávon az egész szervezetre kiható szövődményei alakulhatnak ki. A sejtek működéséhez energiára van szükség, melyet szervezetünk a szőlőcukor „elégetéséből” fedez. A szőlőcukor sejtekbe való beépülését és raktározását az inzulin nevű hormon szabályozza. Az inzulin a hasnyálmirigy belső elválasztású hormonja, mely a normális vércukorszint fenntartásáért felelős. Táplálkozás után megemelkedik a vércukorszint, és ez a hasnyálmirigyet fokozott inzulin termelésére serkenti. Az inzulin segíti a sejtek szőlőcukor-felvételét és -raktározását, ezzel normalizálva a vércukorszintet. Cukorbetegség akkor alakul ki, ha a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, vagy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, ezáltal magas vércukorszint alakul ki.
Az elhanyagolt, kezeletlen esetben kialakult tartós, magas vércukorszint szinte valamennyi szervrendszeren érezteti káros hatását. A kóros anyagcsere miatt, a vérben megemelkedik a káros anyagok (cukrok és zsírok) szintje, ezek egy része az erek falában rakódik le. Az erek fala megvastagszik, áteresztőképessége csökken, a szervekhez kevesebb vér jut. Számos szerv (szív, agy, szem, vese, idegrendszer) működése romlik, károsodik a bőr védelmi rendszer, lelassul a sebgyógyulás, a fertőzések leküzdése romlik. Az érszűkület kialakulásának esélye cukorbetegség estén 5-6-szorosa a normálisnak. Fokozott a szívinfarktus és a szélütés kialakulásának veszélye. A szem-ideghártya kis ereinek károsodása miatt romlik a látás, súlyos, kezeletlen esetben vakság alakulhat ki. A vese károsodott erei a vért már nem képesek normálisan szűrni, így a „mérgező” anyagok egy része a szervezetben marad, míg a fehérjék egy hányadát átereszti, tehát veseelégtelenség alakulhat ki. Az agyi vérkeringési zavaron kívül a perifériás idegek működése is károsodhat. A végtagokon érzészavarok, bizsergés, égető fájdalom jelentkezhet, egy vagy több végtag hirtelen gyengülése is előfordulhat. A belső szerveket és ereket ellátó idegek károsodása miatt hosszútávon vérnyomás-ingadozás és emésztési zavar, hasmenés jelentkezhet.
A cukorbetegség szövődményeként romlik a szervezet védekezési rendszere is, különösen a fehérvérsejtek működése károsodik. A szervezet sérülékenyebbé válik a fertőzésekkel szemben.
A rossz vérellátás következtében a bőr hajlamosabb a kisebesedésre, a meglévő sebek lassabban gyógyulnak. Ugyancsak a nem megfelelő vérkeringés miatt fe-kélyesedhetnek ki a lábak. Ez a gyengült védekezési rendszer, valamint a bőr lassult gyógyhajlama miatt tartós gondot okozhat. Éppen ezért cukorbetegség esetén kiemelten fontos a lábak gondos ápolása, és a fokozott odafigyelés. Az idegek károsodása következtében kialakult érzéketlenség miatt nehezebb észrevenni egy-egy kisebb sérülést a lábujjak között, vagy a cipő nyomását, ami könnyen fekély kialakulásához vezethet. A magasabb vércukorszint a kötőszövetek megvastagodásához vezethet. A szervezetben néhány helyen az erek és idegek szűk, csontos-szalagos csatornán haladnak át. A kötőszövetek megvastagodása esetén e csatornákban futó idegek nyomás alá kerülhetnek, kellemetlen zsibbadásos panaszokat okozva. Leggyakoribb előfordulása a kéztőcsatorna-szindróma.
A normális vércukorszint tartós fenntartása megelőzi, illetve késlelteti a szövődmények kialakulását, ezért cukorbetegség esetén rendkívül fontos a rendszeres és megfelelő kezelés.
ĺgéretes, hogy akár az öröklött, akár a szerzett kockázati tényezők ellen egyrészt az életvitel megváltoztatásával, másrészt a korszerű orvostudomány által nyújtott hatásos terápiával mind a nem cukorbetegek, mind a diabéteszesek nagyon sokat tehetnek. Közel 50 százalékkal javíthatják életkilátásaikat, csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A vércukorszint rendszeres ellenőrzése számukra létfontosságú. Már nálunk is hozzáférhető a SensoCard&SensoCard Plus, kártya vastagságú bioszenzoros vércukormérő, amelynek beépített beszélő funkciója van. A legkorszerűbb bioszenzoros elven működik, így mérési eredményei rendkívül stabilak és pontosak. A méréshez egészen kis mennyiségű vérre van szükség, s egy átlagos mérés mindössze csak 5 másodpercig tart. 500 mérés egyidejű tárolására képes, valamint ki tudja számolni a 7-14-28 nap mérési eredményeinek átlagát.
Elsősorban látáskárosult embereknek fejlesztették ki. Egyedi funkciója, hogy képes a mérési instrukciókat és a mérési eredményeket egy beépített hangszóró segítésével emberi hangon elmondani és nem csak a képernyőn megjeleníteni. Ez nagy segítség azon cukorbetegeknek, akiknek gondot okoz a kijelző ka-raktereinek leolvasása. Az összes lényeges instrukciót és kijelzett értéket elismétli emberi hangon is. Egyszerű és jól érthető mondatainak köszönhetően rendkívül kényelemesen használható. (f-ki)
Egy vélemény a „beszélő” mérőről
„Látáskárosult cukorbajos vagyok és nemrég kezembe került a «beszélő» vércukormérő. Ugyanúgy működik, mint a hagyományos, csak az embert figyelmezteti, ha rosszul bánik vele. Használata egyszerű, a vérminta vétele és értékelése egyaránt. Nemcsak az az előnye, hagy emberi hangon utasít, hanem az is, hogy nagy számokkal mutatja az eredményeket. A látáskárosodottak bármikor használhatják és megtudhatják, mennyi a cukorszintjük. Nagyszerű segítség a cukorbetegeknek. Érdeklődjenek a körzeti orvosnál.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.