A szájszagnak, vagyis a rossz leheletnek számos oka lehet, a rossz szájhigiéniától kezdve a súlyos egészségügyi problémákig.
Rossz a lehelete? Ezekben az esetekben a fogkefe és a fogkrém nem segít!
Néha még a többszöri fogmosás sem segít, és a rossz lehelet, orvosi nyelven halitózis, ismét visszatér. Ilyenkor ideje elgondolkodni az okokon.
A szájszag leggyakoribb oka természetesen a rossz szájhigiénia. Gondoskodni kell a megfelelő fogmosásról és fogselyemről. E nélkül a baktériumok behatolhatnak a szájüregbe, és ellenőrizhetetlenül elszaporodhatnak. Ez vezet leggyakrabban rossz lehelethez és ínybetegségekhez.
Ha a szájhigiénia kizárható, a Cleveland Clinic szerint különböző betegségek is okolhatók a rossz leheletért.
Vírusok és fertőzések
Ha nem képződik elegendő nyál a szájban, például a dohányzás miatt, az szájszárazságot okozhat, ami növeli az ínybetegségek kockázatát. Szájszárazságot okozhatnak bizonyos gyógyszerek is, de előfordulhat Sjögren-szindróma esetén is, amely egy autoimmun betegség.
Tüdőgyulladás során a szájnak is kellemetlen szaga van, az esetlegesen felköhögött, szintén kellemetlen szagú folyadákok miatt. A vírusos vagy bakteriális fertőzések szintén kellemetlen szájszagot okoznak. Ide tartozik többek között a streptococcus is.
A szagokat ínybetegség, ínygyullad is okozhatja, amely bőrpírban, duzzanatban és vérzésben nyilvánul meg. A fogínybetegséget a fogakon képződő lepedék okozza. A kezeletlen gyulladás parodontális betegséghez vezet, amely károsítja a fogínyszövetet, és fog- vagy csontvesztéshez vezethet. Cukorbetegség esetén is megnő az ínybetegség kockázata.
Mandulakövek
Amikor az étel, a baktériumok vagy az elhalt sejtek megrekednek a torok hátsó részében, úgynevezett mandulakövek alakulhatnak ki. Ezek a lerakódások hajlamosak megkeményedni a mandulák falán, és körülöttük kalcium képződik. Önmagukban nem kellemetlen szagúak, de a baktériumokat tartalmazó ételmaradékok igen. A Medical News Today szerint sós vízzel való gargalizálással fellazíthatók.
Egy másik ok lehet a szájban lévő kelések kialakulása, amely fájdalommal és nyelési nehézséggel jár. Ezek lehetnek például gennyes csomók, amelyek rákos megbetegedésre utalhatnak.
Reflux, vese- és májproblémák
A reflux savas szagot okoz, ami annak köszönhető, hogy az emésztetlen táplálék a gyomorból az epe és a gyomorsav keverékével együtt visszajut a nyelőcsőbe – írja a Healthline.
Vese- vagy májbetegség esetén is előfordulhat szájszag, mert a mérgező anyagok nem távoznak a szervezetből.
Allergia
A megfázáshoz hasonlóan az allergia is okozhat orrdugulást és az orrváladék mennyiségének növekedését, ami hozzájárul a szájszag kialakulásához. Segíthet az orrjáratok átöblítése és a folyadékfogyasztás növelése – csakúgy, mint a vírusok esetében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.