Parkinson-kórt gyógyító ragtapasz

A Parkinson-kór a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség. Szlovákiában 10-15 ezer embernek és hozzátartozójának keseríti meg mindennapjait.

A hatvanadik életév betöltése után nemre való tekintet nélkül száz ember közül egyet biztosan érint. Nem tudni, miért, de ez a betegség gyakrabban érinti a nem dohányzókat, mint a dohányosokat. A Parkinson-kór jellemzője, hogy degenerálódnak vagy leépülnek az agynak azon részei, amelyek a mozgás koordinációjáért vagy ellenőrzéséért felelnek. Magyarán: az agy bizonyos területein fokozatosan elhalnak azok a sejtek, amelyek dopamint termelnek. A degeneratív változásokat megállítani nem, de lassítani lehet. Ilymódon akár 30 évvel is meghosszabbítható a beteg élete.

Az elmúlt évek új felfedezései új reményt jelentenek a betegeknek. Ennek ellenére ez a betegség még mindig jelentős mértékben befolyásolja a beteg és családjának életét.

Tünetei lehetnek elsődlegesek és másodlagosak. Dr. Ján Benetin, a Szlovákiai Neurológiai Társaság elnöke szerint elsődleges tünetnek tekinthető, amikor bizonyos testrészek önkéntelenül ritmusosan mozognak, az izmok megmerevednek, lelassul a mozgás, a beteg elveszíti egyensúlyát. Másodlagosnak nevezte a járási nehézséget, írás- és beszédzavart, a mimikai változásokat, szaglászavart, depressziót. A Parkinson-kórra jellemző a fokozott nyálképződés, ami abból ered, hogy a beteg nem tud rendesen nyelni. Sokan gyakori vizelési ingerre, izzadásra, a szív és erek funkciózavarára panaszkodnak. Ám nem biztos, hogy Parkinson-kórban szenved mindenki, aki a felsorolt tüneteket tapasztalja. A feltételezések szerint az esetek 20 százalékában más betegség okozza a kellemetlenségeket.

A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, mennyire fontos a betegség idejében történő felismerése, más betegségtől való határozott megkülönböztetése, ugyanis más gyógyszer kell a tényleges Parkinson-kór, és más a többi kezelésére.

A Parkinson-kór elleni készítmények megszüntetik vagy legalább enyhítik a betegség tüneteit. Olyan kezelés jelenleg még nincs, amely megállítaná a neuronok számának, vagyis a degeneratív elváltozások mértékének csökkenését. A hetvenes években óriási fordulatot jelentett a levodopa nevű hatóanyag felfedezése. Bebizonyosodott azonban, hogy hosszú távú használata sok problémával jár. Gondot okozott például, hogy nagyon gyorsan távozik a szervezetből: a levodopa dopaminnal látja el az agyat, de a gyors kiválasztás miatt a szervezetben hirtelen megemelkedik, majd pedig lecsökken a szintje. A gyors emelkedés és csökkenés kedvezőtlenül hat az idegrendszerre.

Rendkívül fontos, hogy a dopaminszint lehetőleg stabil legyen. Ezt egy új hatóanyag tudja biztosítani, amely ragtapasz formájában nemrég jelent meg a szlovákiai gyógyszerpiacon. A rotigotin hatóanyagú antiparkinsonikum Szlovákiában az első és egyedüli ragtapasz a Parkinson-kór kezelésére. (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?