Reológia
Keringéstan. A fizikának az anyag áramlásával (elaszticitás, plaszticitás, viszkozitás) foglalkozó ága. Az orvostudományban a reológia megállapításait a vérkeringéssel kapcsolatban alkalmazzák, ez utóbbit hemoreológiának nevezik.
Replikáció
Lemásolódás.
ORVOSI SZÓTÁR
Keringéstan. A fizikának az anyag áramlásával (elaszticitás, plaszticitás, viszkozitás) foglalkozó ága. Az orvostudományban a reológia megállapításait a vérkeringéssel kapcsolatban alkalmazzák, ez utóbbit hemoreológiának nevezik.
Replikáció
Lemásolódás. Önsokszorosító mechanizmus, mely lehetővé teszi az eredeti molekulával azonos másolatok keletkezését. A kifejezés lényegében a nukleotidokkal (a DNS - dezoxiribonukleinsav - építőkövei) kapcsolatban használatos.
Rétegfelvétel
Immár klasszikussá vált radiológiai vizsgálómódszer, mellyel a hagyományos egy felvételes eljárásnál részletesebb és pontosabb felvétel készíthető a vizsgált szervről.
Retikulocita
Éretlen vörösvértest. A leendő vörösvértest ebben a kezdeti alakjában kerül a csontvelőből a keringésbe. Bizonyos vérszegénységek regenerációs szakaszában jelentős mennyiségű retikulocita van jelen a vérben, mert ilyen esetben a csontvelő „gyorsított termeléssel“ küszöböli ki a hiányt.
Retikuloszarkóma
A nyirokcsomókból valamint a csontvelőből kiinduló egyfajta rosszindulatú daganat régebben használt elnevezése.
Retinaleválás
Az ideghártya (retina, látóhártya) fokozatos és körülírt leválása, mely bekövetkezhet szemsérülés vagy a szem gyulladásos megbetegedése miatt, azonban gyakran látszólag minden ok nélkül is előfordul. A kezeletlen retinaleválás vaksághoz vezethet. Általában 45-60 éves korban fordul elő, kóros képérzékeléssel kezdődik, azután bizonyos idő elteltével fátyolossá válik a látás, és elvész a látásélesség is. A retinaleválás kezelése kezdeti szakaszában lézeres technikával történik, a későbbi szakaszban már csak sebészi megoldás jöhet szóba.
Retinitisz pigmentóza
Festékes ideghártya-gyulladás. Ritkán előforduló, öröklődő betegség, amelynek során a retina lassanként, fokozatosan elfajul, ami végül megvakuláshoz vezet. A betegséget festékes képződmények megjelenése és a retina artériáinak általános szűkülete jellemezi. Ez utóbbi elváltozás első tünetei gyermek- és serdülőkorban jelentkeznek szürkületi vakság (farkasvakság) képében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.