Oldja a görcsöt, csillapítja a fájdalmat

Látszólag nem sok köze van az egészséghez a néhány háztartásban még fellelhető és nagy becsben tartott rézmozsárnak, rézkilincsnek és a többi réztárgynak. A valóság azonban más. Miért? - kérdeztük dr. Lóránth Józseftől, aki évek óta kutatja e fontos nyomelem egészségre gyakorolt hatását.

Egyszerűen azért, mert az ember már több ezer éve használja a rezet a gyógyításban. A római katonák például a fáradtság leküzdésére és a fertőzött sebek kezelésére használták. Már őseink is tudták, hogy a testen hordott réztárgy normalizálja a vérnyomást, erősíti a kapillárisok falait, megakadályozza a sók lerakódását. Igazi hatását azonban csak az utóbbi 30 évben kezdjük igazán megérteni.

A történelemből tudjuk, hogy Kis-Ázsiában már 8-9 ezer évvel ezelőtt alkalmaztak rezet, például az edénykészítéshez. Véletlen megérzés vagy tudatos cselekvés volt ez?

Azt már nem lehet megállapítani, hogy tudatosságról volt-e szó, de egy biztos: ezekkel az edényekkel jót tettek az egészségüknek, hiszen a réz részt vesz a sejtosztódás és -növekedés folyamaiban. És még nem szóltam konyhai előnyeiről. Például a rézmozsárban minden mindig steril marad, nem szaporodnak el benne a kórokozók. A mozsár érintése nyomán elég sok réz szívódik fel a bőrön keresztül. A réz üstben a tojásfehérje keményebb, mert valamennyi réz mindig kioldódik, s ez elég ahhoz, hogy kicsapódjon a fehérje. A szalmonella pedig nem tud megtelepedni benne. Ám ennek a fontos elemnek más hatása is van, köztük a legmisztikusabb az ún. informatikai hatás. Olyan, mint a homeopatikus gyógyszer: egyetlen molekula sincs már benne, mégis hatásos, mert ott van az információ.

Azt mondják, a réz oldja a görcsöket. Igaz-ez?

A homeopatikus gyógyszerek között a legismertebb görcsoldó a réz-carbonicum. Ha kezünkben tartunk, mondjuk egy réztárgyat, oldja a görcsöt. Ha például réztartalmú kendőt teszünk a vállunkra, érezni fogjuk, hogy átmelegszik a váll. Azt az orvosok is elfogadják, hogy a fémek nemcsak hővezetők, hanem jó hőreflektorok is, ami azt jelenti, hogy a távozó hőt visszairányítják a szervezetbe. A termálvíz például nagyon megterheli a szívet, ugyanis az egész testet felmelegíti. Ha csak egy izom fáj, csak azt kell felmelegíteni, ilyenkor elég, ha csak arra az egy izomra réztartalmú kendőt, kötszert helyezünk.

Csaknem minden második embert fejfájás gyötör. Nekik vajon segíthet-e a réz?

Tudvalévő, hogy a fejfájást legtöbbször az oxigénhiány okozza, ami úgy jön létre, hogy a nyaki ereket az izomgörcs elzárja, s az agy nem kap elegendő vért. Ha valaki réztartalmú eszközöket hord, akkor ki sem alakul a fejfájás. A réz képes arra is, hogy elősegítse az adrenalin oxidációját. Ha pl. stressz éri az embert, fölmegy a vérnyomása, mert az adrenalin fenntartja, ha csökken az adrenalinszint, csökken a vérnyomás is.

Nehéz elhinni, hogy ez a sárgás-vöröses fém a csontritkulás folyamatának lassításában, és a reumás fájdalmak gyógyításában is részt vehet.

Pedig nagy szerepet játszhat ebben a folyamatban. Ugyanis hiába kapja a beteg a vasat és a kalciumot, ha nincs katalizátor – ebben az esetben a réz –, amely a két elem felszívódását segíti. Ahhoz, hogy ne alakuljon ki csontritkulás, elegendő mozgás kell. Ha ez hiányzik, a hajszálerek vérkeringése szép lassan leáll, alig jut oda vér. Ha a szervezetben valahol blokk van, azt fel kell oldani. A réztartalmú szerek visszaverik a sejtek által kibocsátott rezgést. A csontritkulás legjobb ellenszere a rendszeres mozgás. Fontosak azonban azon segédanyagok is, amelyek segítik a kalcium és a foszfor beépülését a csontozatba. Ebben a folyamatban a D-vitaminon kívül a réz is kulcsfontosságú szerepet tölt be. Ezt a NASA kutatói bizonyították be. A kalcium felszívódását más folyamatok is befolyásolhatják. Ha megnézzük, mennyi kalciumot fogyasztunk, látjuk, hogy a többszöröse annak, ami kell, de nem mind szívódik fel. Ha abból indulunk ki, hogy mennyi tejet fogyasztunk, akkor csontritkulásnak nem szabadna előfordulni. Vannak népek, amelyek alig fogyasztanak fehérjét, s még sincs csontritkulásuk. Megállapítható, hogy a túl sok fehérjét tartalmazó étkezés túlterheli a szervezetet és csökkenti a létfontosságú elemek felszívódását. Itt jegyzem meg, hogy az anyatej csupán 1,2 % fehérjét tartalmaz. Ennyi elég még akkor is, amikor a szervezetünk a legintenzívebb fejlődésben van. Nemrég egy magyar kutató felfedezte, hogy a réz(I) vegyületek szelektíven képesek elpusztítani a szervezetünkben élő káros gombákat és baktériumokat (például Candida). A bélbarát baktériumok és az emberi sejtek falán a réz(I) vegyületek csak korlátozottan tudnak átáramolni, így ezek nem mérgeződnek meg. A réz(I) vegyületek csak akkor keletkeznek, ha nem túl savas az ember szervezete. Ezért halljuk annyiszor, hogy lúgosítsuk testünket, mert így növekszik a szervezet ellenálló képessége. Természetesen ennek a folyamatnak a réz csak az egyik fontos része. Itt csak érdekességként említném, hogy a kolerajárvány idején a rézbányászok nem kaptak fertőzést. Érdemes azon is elgondolkozni: annak ellenére, hogy az ember több ezer éve használja a rezet és az ezüstöt a kórokozók ellen, rezisztencia nem alakult ki velük szemben. Még egy érdekes dolog bizonyosodott be: az agyvérzésen átesett betegek májában a normálisnál egyharmaddal kevesebb rezet találtak.

Miért jelenik meg nagyon sok rézhiányos betegség – fáradtság, ödéma, terhességi toxikózis – a terhesség alatt?

Egy kísérlet során a patkányok élelméből kivonták a rezet, és sterilitás, korai vetélés, kis súlyú utódok születése lett a következmény. A michigani egyetemen is vizsgálták a réz felszívódását. Megfigyelték, hogy a normális ember szervezete kilogrammonként 1-1,5 mg rezet tartalmaz. Ha van utánpótlás, akkor ez a terhesség alatt majdnem megkétszereződik, mert a magzatnak rengeteg rézre van szüksége főleg a terhesség harmadik harmadában. A legtöbb réz az agyban és az idegsejtek körül van. Tárolója a máj. Egy újszülöttnek kilogrammonként 4,5 mg réz kell. Logikus tehát, hogy az anya szervezetének réztartalmát is magas szinten kell tartani. Ha nincs megfelelő utánpótlás, a magzat az anya szervezetéből vonja ki a rezet, s akkor jelentkeznek a már említett hiánybetegségek. Fontos megemlíteni, hogy az ilyenkor jelentkező vérszegénység vasbevitel hatására nem javul, sőt legtöbb esetben még romlik is az állapot, mert a felesleges vas kiszorítja a rezet a szerepéből. (ki)

A rézhiány következményei

Vérszegénység: a réz segíti a vas beépülését a hemoglobinba. Rézhiány esetén a betegek állapota a vasbevitel emelése mellett sem javul. A rézhiány az egyik tényező, amely felelős a szívkoszorúér-betegségek és az agyvérzés kialakulásáért.

Csontritkulás: a réz elősegíti a kalcium és foszfor beépülését a csontokba.

Reumatikus és ízületi fájdalmak: A réz katalizálja a szervezetben lévő SOD enzim működését, így enyhíti a fájdalmat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?