Ha valaki gyakran dörzsöli az orrát, csaknem biztos, hogy allergiás, mégpedig a virágporra. A statisztikák azt mutatják, hogy Szlovákiában minden ötödik ember érzékeny rá. Egyes növények virágzása nemrég kezdődött, s tart egészen októberig.
Októberig tart a vészhelyzet
A virágpor csaknem egész évben gondot okozhat az arra érzékenyeknek, hiszen a szezon január végétől október elejéig tart. A szakemberek figyelmeztetnek: tartsuk magunkat minél távolabb a virágportól. Jogosan merül fel a kérdést: lehetséges ez egyáltalán? Teljesen nem lehetséges, de bizonyos szabályok betartásával sokat javíthatunk a helyzeten. ĺme néhány ajánlás:
Száraz, szeles időben, továbbá erős virágzáskor, vagyis reggel öt és tíz óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a szabadban!
Zárt ablak mellett aludjunk, s lehetőleg esős időben szellőztessünk.
Kerüljük a virágport tartalmazó élelmiszereket, mint pl. a mézet és a gyógynövényteákat.
A virágpor megtapad a ruhán és a hajon, ezért hazatérve zuhanyozzunk le és mossunk hajat, időnként az orrunkat is öblítsük ki.
A fehérneműt inkább bent szárítsuk.
Kerüljük a frissen kaszált füvet, ne gyűjtsünk szénát, ne gyűjtsünk gyógynövényt.
Mit jelent a hiposzenzitizáció?
A hiposzenzitizációt gyakran allergiaoltásnak is nevezik, mivel allergiás, asztmás tüneteket kiváltó anyagokat (allergéneket) tartalmazó injekciósorozat beadásából áll. A beadott allergének mennyiségét fokozatosan emeljük, hogy a szervezet „hozzászokjon” ehhez az anyaghoz, és „megtanulja”, hogy ne válaszoljon rá allergiás reakcióval. Ez az eljárás egyes virágporra, poratkára vagy állati szőrre allergiás betegnél hatékony lehet. Főleg azoknál várhatunk sikert, akik csak egy, vagy kevés anyagra allergiások.
A hiposzenzitizációt már 80 éve használják, és ez ideig ez az egyetlen módja az allergiás reakció csökkentésének. A módszer penészgomba allergiások esetében hatástalan. Az allergiát kiváltó anyagot tartalmazó injekció beadása nem veszélytelen, ezért csak szakember adhatja be, általában kórházi körülmények között.
Antihisztaminikumok
A virág-porallergia kezelésének legújabb lehetőségét a nem szedativ antihisztaminikumok alkalmazása jelenti. A régebbi típusoktól eltérően ezek erősítik az immunrendszert. Hosszú távú alkalmazásuk növeli a szervezet ellenálló képességét. Az allergiások gyakran kapnak fertőzést, ami azzal magyarázható, hogy megnő a nyálkahártya vérbősége, s a baktériumok és vírusok könnyebben megtapadnak rajtuk.
További lehetőségek
Az orrnyálkahártya hosszan tartó gyulladásakor az orvos helyi kortikoszteroidot írhat fel. Akut esetben gyorsabban hat, mint a tabletta.
Háló a virágpor ellen
Ha van az ablakon virágporháló, akkor nyugodtan lehet szellőztetni. Speciális struktúrájának köszönhetően a virágpor 90 százalékát felfogja. Ki lehet tisztítani és ismét fel lehet helyezni az ablakra. Bővebb információt a hálóról a www.proalergiky.cz cseh honlapon találnak.
Válaszoljon az alábbi kérdésekre
Ha az alábbi kérdés valamelyikére igennel válaszol, és nincs megfázva, lehet, hogy allergiás. Keresse fel orvosát, és vizsgáltassa ki magát.
1. Könnyezik, viszket a szeme, s úgy érzi, homok ment bele?
2. Tüsszög, vörös és viszket az orra? Állandóan dörzsölnie kell?
3. Az orrán keresztül nem tud lélegezni?
4. Gyakran vérzik az orra, és ki van száradva a nyálkahártyája?
5. Viszket és duzzadt a szájpadlása? Duzzadt a nyelve, hőemelkedése van?
6. Gyakran fáj a feje?
Az allergia nem csak az orr, a légcső vagy a bőr betegsége. A különböző allergiás tünetek összefüggnek egymással, idővel változnak. Néha súlyos betegséggé fajulnak, például asztmává. Ez kifejlődhet virágpor-allergiából és ekcémából is. Mindkét esetben 40 százalék a valószínűség. Az allergia nem megfelelő kezelése elősegíti súlyos betegséggé való átalakulását.
www.alergie.sk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.