Nyáron nátha?

Nyár van, szabadon van a test nagy része. Egyszer csak elkezd folyni az orra, kapar a torok, zúg a fej. Az embert húzza az ágy. Csak nem nátha? Nyáron?
Végre eljött a régóta várt szabadság.

Nyár van, szabadon van a test nagy része. Egyszer csak elkezd folyni az orra, kapar a torok, zúg a fej. Az embert húzza az ágy. Csak nem nátha? Nyáron?

Végre eljött a régóta várt szabadság. De hogyan? Idegeskedés a munkahelyen, koffercsomagolás, cipelés, kiizzadva beülni a hűvös repülőgépbe… és akkor a napos délen a kellemetlen meglepetés: a fürdés örömei, a tengerparti partik helyett csöpögő orr, kaparó torok, ami még csak nem is a szállodai bárban megivott jeges koktél következménye. De miért éppen most?

IZZIK A TEST

A test visszafizeti, ha gyakran barátságtalanul bánunk vele: a stressz megviseli az immunrendszert és a szélsőséges hőmérsékletváltozás csak hozzátesz a hűvös repülőgépből kiszállva az izzasztó hőségbe, majd megint a jegesen klimatizált „hirtelen fagyasztó“ szállodai környezetbe kerülünk… és az egyébként erős immunrendszer „lebénul“. Azonban az otthon maradó sincs védve megfázás ellen. Éghajlatunkon is előfordulnak forróbb időszakok, és takarékosabban bánunk a ruházattal a hidegebbre állított klímaberendezésekről nem is beszélve. Ha ilyenkor valaki az irodában, a bevásárlóközpontban, az étteremben vagy egy kissé huzatosabb helyen nem vesz magára melegebb ruhát, hamar megfázik. Éppen erre várnak a náthavírusok, amelyek nyáron is ott cikáznak a levegőben, ha nem is olyan mennyiségbe, mint a hidegebb évszakokban. Normális esetben nem találnak áldozatot maguknak, hiszen meleg időben az immunrendszer általában jól működik és minden támadót azonnal „elzavar“. Hidegben azonban a test védekező erői ledermednek és béna hadsereggé válnak.

VESZÉLYES IS LEHETAZ IZZADÁS

Különösen végzetes lehet a nagy hőség, mert annak hatására a test extrémen izzadni kezd. A bőrön megjelenő nedvesség a párolgási hő révén hűti a testet, hogy a felfűtött hőmérsékletet a normál értékre (37 Celsius-fokra) visszaállítsa. Azonban ha kiizzadva egy hidegebb helyiségben lépünk, vagy huzatba kerülünk, szabályos hidegsokknak tesszük ki magunkat, és jelentős túlhűtés léphet fel. Az imént még kitágult, hőelvezetésre beállított erek hirtelen összehúzódnak, hogy ne adjanak le több hőt. Emiatt az abban csörgedező vér már nem szállít elegendő mennyiségű védekező anyagot. És ekkor a belélegzett vírusok csaknem akadálytalanul besétálhatnak a szervezetbe.

Ha csak egyetlen példánynak sikerül átcsusszannia az immunrendszeren és belépnie egy nyálkahártyasejtbe, a kórokozó arra kényszeríti a házigazdáját, hogy újratermelje a vírusokat. Ezek ismételten vándorútra kelnek és további sejteket fertőznek meg.

A NÁTHA VÉDEKEZÉS

A nyálkahártya begyullad és az orr hirtelen csöpögni kezd. A test megkísérli nagy mennyiségű váladék kiválasztása révén a megbetegítő betolakodókat az orrból, a torokból és a bronchusokból kiöblíteni. Ekkor lép fel a szipogás, a köhögés, aminek az lenne a feladata, hogy a kórokozókat kitessékelje a szervezetből. Ha ez nem elég hatékony, a nyálkahártyákban heves csata robban ki. Erőteljesen megduzzadnak és sem a váladék, sem a vírusok nem tudnak eltávozni. Az orr eldugul, a köhögés egyre makacsabb és a tengerparti bárban csak rekedt hangon képes valaki egy kis enyhülést jelentő gyógyteáért könyörögni. Ebben a fázisban lépnek fel a fej- és végtagfájdalmak, és legkésőbb ekkor jön az ágybabújás mindegy, hogy hol.

GYORSSEGÉLY

Hogy ne fajuljon idáig a helyzet, ajánlatos már az első orrbizsergésnél vagy torokkaparásnál tenni valamit:

Orröblítés: néha csodákra képes. Készen kaphatók különféle tengervíz vagy konyhasóoldatos spray-k, amelyek nemcsak a megfázás vírusait penderítik ki a szervezetből, hanem a polleneket és más izgatószereket is, amelyek allergiás szénanáthát okoznak. A sóoldatok nedvesen és egészségesen tartják a nyálkahártyát, ellátják a szervezetet vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek védfalat alkotnak a szövetek számára az ellenséges betolakodókkal szemben. Egyébként: a repülőúton is hasznosak lehetnek ezek a spray-k, amikor a nyálkahártyák az alacsony páratartalmú levegőben kiszáradnak. Ahhoz is hozzásegítenek, hogy a kellemetlen orrdugulást megszüntessék.

A gyógyhatású orrcseppek a nyálkahártyák duzzanatát is csökkentik.

A SÓS VĺZ SEGĺT

A naponkénti orrtusolással megszűnik a megfázás lehetősége: oldjunk fel egy késhegynyi konyhasót 2 deciliter langyos vízben, hajtsuk hátra a fejet és folyassunk a folyadékból az egyik orrlyukba. Ezután hajtsuk előre a fejet és engedjük kifolyni az orrból a sós vizet, majd fújjuk ki az orrunkat. Tegyük meg ugyanezt a másik orrlyukkal is. Az indiai jógik évezredek óta művelik ilyen módon az orrtisztítást, hatékonysága ma is magáért beszél: az így kezelt páciensek sokkal ritkábban fáznak meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?