Szabadságok idején gyakran előfordul, hogy indulás előtt az önfeledt boldogság helyett sok ember lelkileg és idegileg megbetegszik. Ugyanis a nagy kapkodástól olyan izgatott lesz, hogy pihenés helyett pszichológusra lenne szüksége. Ennek ellenére persze útra kelünk, majd hazatérünk, hogy egy újabb krízist éljünk át...
Nyaralás: kikapcsolódás vagy stressz?
NYARALÁSI STRESSZ
Ki ne ismerné azt az érzést, amikor az ember utazás előtt egy-két nappal olyan zaklatott, hogy a munkahelyén és a magánéletében igyekszik minden teendőjét a lehető legrövidebb idő alatt elintézni, befejezni? Ilyenkor feszültek vagyunk, alvászavarokkal küszködünk, napközben túl sokat vállalunk, a fejünk felett összecsapnak a hullámok. Mindez könnyen a vegetatív idegrendszer súlyos zavaraihoz vezethet, ami fejfájásban, migrénben, gyomorhurutban, az immunrendszer általános legyengülésében, továbbá potencia- és libidópanaszokban nyilvánulhat meg. Pedig mindezt elkerülni nem olyan nagy ördöngösség.
„HAZATÉRÉSI VÁLSÁG“
Nemcsak az indulás, hanem a viszszaérkezés is okozhat kellemetlen perceket. Ahogy az idegen környezet megszokása, úgy egy jól sikerült nyaralás utáni hazatérés is nehézségekkel járhat. Miután kipihenve, jókedvűen jövünk haza a nyaralásból, magánéletünkben, otthonunkban vagy a munkahelyünkön váratlan dolgot tapasztalunk: levertnek, fáradtnak érezzük magunkat, a hangulatunk is rossz. Általában a hazatérés utáni harmadik nap a legkritikusabb, éppen ezért miután kipihentük a nyaralás „fáradalmait“, próbáljuk becsempészni mindennapjainkba az ott megszokott időtöltéseket. Ha például vízparton töltöttük szabadságunkat, hazajövet menjünk el néhányszor úszni. #gy nem érezzük annyira a hirtelen váltást, a visszatérést a hétköznapokba és talán szokásunkká válik a rendszeres testmozgás.
A SZERVEZET „UTÓKEZELÉSE“
A barnára sült bőrünk megvastagodik, rugalmatlanná válik az erős napfényől. Ezért jó, ha kerüljük az erős kozmetikumot, szappant, alkoholtartalmú arcvizet. Használjunk helyette vízpótló, hidratáló krémet, emulziót, pakolást. Ne feledkezzünk meg a napozás utáni (aftersun) készítményekről. Ha májfoltok jelentek meg bőrünkön, vagy a már meglévők nagyobbodtak, tanácsos az orvost felkeresni.
Mivel a nyaralás – napfény, szél, esetleg a sós tengervíz – a hajunkat is igénybe veszi, ne sajnáljuk az időt egy regeneráló kúrára.
A hatékony bőrápolás azonban nem elegendő, ha nem fordítunk figyelmet a táplálkozásra. Igyunk minél több folyadékot, lehetőleg ásványvizet, gyógyteát, cukor nélküli, rostos zöldség- vagy gyümölcslevet. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, együnk zöld és sárga főzeléket, salátát. Emellett töltsük föl szervezetünk vitamin- és ásványianyag-készletét.
Jóval a nyaralásunk kezdete előtt fogjunk hozzá munkahelyi feladataink és privát ügyeink intézéséhez, hogy ne az utolsó pillanatra maradjon minden.
Ne hajtogassuk szüntelenül, hogy mennyire várjuk már a szabadságunkat, mennyire ki vagyunk éhezve egy kis pihenésre.
Fontoljuk meg, hogy a nagy utazás előtt és után szükségünk van-e arra, hogy egy-két napot otthon legyünk. Lehetőleg ne utazzunk közvetlenül a munkahelyünkről, hanem készüljünk fel az utazásra és az azt megelőző teendőkre. Jó, ha visszatérve a nyaralásból, otthon pihengetünk még egy-két napot, mielőtt újra beállunk a mókuskerékbe.
A szabadság előtti időszakban étkezzünk egészségesen: együnk sok friss gyümölcsöt, főzeléket, halat és kevés húst. Ne, vagy csak kevés alkoholt igyunk, mérsékeljük a dohányzást és az erős kávé fogyasztását. Emellett töltsük föl szervezetünket vitaminokkal, nyomelemekkel.
Keljünk útra kipihenten! Az első napok örömét csökkenti, ha a várva várt szabadságra halálosan kimerülten érkezünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.