A növekedés a gyermek egészséges fejlődésének legérzékenyebb mutatója. Ha a szülők idejében felismerik az esetleges rendellenességet, nagyon sok későbbi kellemetlenséget kerülhetnek el. Néhány hete már Szlovákiában is lehet növekedési hormonnal kezelni azokat a gyerekeket, akik alacsonyabbak és vékonyabbak kortársaiknál.
Nőjj nagyra!
SGA – small for gestational age – arra az újszülöttre mondják ezt a szakemberek, akinek az átlagosnál kisebb a születési súlya vagy a magassága. Az Európai Unióban már 2004 óta hormontartalmú gyógyszerrel kezelik az ilyen újszülöttet, s már napvilágot láttak az első eredmények is. A kezelt gyerekek például pubertás korukra utolérték kortársaikat. A kezelést négyéves kor előtt meg kell kezdeni, és a pubertáskorig kell folytatni. Mellékhatásként ritkán , de előfordulhat a végtagok duzzanata, magas vérnyomás, a cukorszint emelkedése.
A kis súllyal született gyerekek többsége kétéves korára utoléri a normális súlyt és magasságot, de a gyerekek 10 százaléka egész életében kisebb, gyengébb marad. Bebizonyosodott, hogy a nem kielégítő növekedést a méhen belüli élet során elszenvedett fertőzés, genetikai hiba, a méhlepény működési zavara okozhatja, aminek következtében a magzat nem kap elegendő oxigént és tápanyagot. Kis súlyú gyermeke születhet annak az anyának, aki alkoholizál, dohányzik, drogozik. E tényezők miatt kevés növekedési hormon termelődik, vagy a szervezet nem reagál a növekedési hormonra. Az ilyen gyerekeknek meg lehet gyorsítani a fejlődését. A növekedési hormonnal kezelt gyermekeknél amellett, hogy megnőnek, javul az étvágyuk, meghíznak, erősödik az izomzatuk, ügyesebbek lesznek, és jobban be tudnak illeszkedni a közösségbe. A hormonkezelést négyéves korban kell elkezdeni. Jó tudni, hogy a gyógyszert teljes egészében a biztosító fedezi. Naponta kell adagolni a bőr alá, mint az inzulint. Alapos kivizsgálás után az endokrinológus írhatja fel, s hatása egész életen át érezhető.
A hormonális készítmény serkenti a növekedést és jótékonyan hat az anyagcserére. Javítja a szervezet működését és az általános egészséget. Ha nem termelődik megfelelő mennyiségű növekedési hormon, a testmagasság elmarad az átlagostól és anyagcserezavarok is fellépnek. Másodlagos betegségek is kialakulhatnak, mint amilyen a szív- és érrendszeri betegség, a második típusú cukorbaj, a csontritkulás, gyengeség és rossz életminőség. (ki)
Több információ: www.rastametabolizmus.sk
Fontos tudnivaló
Évente kétszer mérjük meg gyermek magasságát és súlyát, s azt jegyezzük fel. A mellékelt grafikonok szerint megtudhatjuk, rendben fejlődik-e a kicsi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.