Nemcsak a kevés, hanem a sok jód is megárthat

jódtabletta

Szlovákiában az emberek elegendő jódot fogyasztanak a különféle élelmiszerekkel és a jódtartalmú sóval. Ha táplálékkiegészítő formájában szedi valaki, árthat vele magának. Az nem érvényes, hogy minél többet fogyasztunk, annál egészségesebbek leszünk. A szomszédunkban dúló háború óta megnőtt a jódkészítmények iránti érdeklődés. Összeállításunkban azt próbáljuk megmutatni, milyen következményei lehetnek az ellenőrizetlen jódfogyasztásnak.

Szlovákia régebben azon országok közé tartozott, ahol jódhiány volt, aminek következtében sokaknál pajzsmirigybetegség, (strumma) alakult ki. 1949–53-ban a 10 éves gyerekek 60-70 százaléka volt jódhiányos, a felnőtt nőknek pedig a 70-80 százaléka. Magas volt a neuro-pszichológiai degenerációk, a fejlődési hibák, a mentális elmaradottság és a kretenizmus előfordulása is. Épp ezért döntöttek akkor úgy, hogy megelőzésként a konyhasóhoz jódot kevernek. Hatására gyakorlatilag eltűnt az említett pajzsmirigybetegség és a jódhiány okozta kretenizmus. Ezt több tanulmány bizonyította.

A jód elengedhetetlen a pajzsmirigyhormonok termelődéséhez. Ezek a hormonok befolyásolják a növekedést, a szövetek és szervek fejlődését, az agy működését, az idegek, az izmok és szaporodási szervek működését. Fontosak az optimális testi és szellemi fejlődéshez.

A természetben különféle formában fordul elő a jód, megtalálható a tengerben és a talajban. A jódhiány okozta zavarok ellenőrzésére létrehozott nemzetközi tanács becslése szerint a világ népességének 38 százaléka olyan vidéken él, ahol nem valószínű, hogy megfelelő formában hozzá tudnak jutni ehhez az ásványi anyaghoz.

A szervezetbe elsősorban élelmiszerrel jut, az élelmiszerbe pedig a talajból és a jódot tartalmazó konyhasóból. Fontos forrása a tejtermékek, a tojás, a gabonafélék, a teljes kiőrlésű termékek, az édes vízi halak, a baromfi, a hüvelyesek, a gyümölcs, a zöldség. A szervezet jódszükségletét nem mindig fedezi a szokásos étrend, így a só jódozása nagyon fontos lépés volt. Nem kell félniük azoknak sem, akik keveset sóznak, mert nálunk jódozott sót minden élelmiszeripari termékben használnak (hús- és tejipar, pékség) nemcsak mint ízesítőt, hanem mint konzerválószert is. Több jódra van szükségük a terhes és a szoptató nőknek. Míg a a felnőttek napi adagja 150 μg, a terhes és szoptató nők esetében ez a mennyiség 220–250 µg. A kismama jódszükségletén kívül a magzat igényét is ki kell elégíteni, akinek pajzsmirigye csak a méhen belüli élet negyedik hónapjától dolgozik önállóan.

Hasonló a helyzet a szoptatással is. Ha valaki táplálékkiegészítőt szeretne szedni, jó, ha kikéri kezelőorvosa véleményét és a javasolt mennyiséget nem lépi túl. Dr. Jana Hamade, a Közegészségügyi Hivatal osztályvezetője szerint „mind a jódhiány, mind a -felesleg kedvezőtlenül hat az egészségre – ha hosszú ideig megemelt mennyiséget fogyaszt valaki, megnő és rosszul működik a pajzsmirigy. A jódutánpótlás gyors megemelése felpörgetheti a pajzsmirigy működését, amire főleg az idősebbek fogékonyak. Legjobban a terhes és szoptatós nők, a vegetáriánusok, az allergiások a tej- és halintoleranciában szenvedők és a só nélküli diétán lévők hajlamosak a jódhiányra.”

A hiány következményei

• A férfiaknál termékenységi, a nőknél menstruációs, teherbeesési és terhességi, a magzat esetében és 3 éves korig pedig fejlődési zavarokat és az agynövekedési problémát okozhat.
• A jódhiányra az összpontosítási zavar, fáradékonyság, a reflexek lelassulása, a végtagok hidegsége, bőrszárazság, székrekedés, vérszegénység, súlyemelkedés jellemző. A beteg rendszerint pajzsmirigy-nagyobbodás miatt megy orvoshoz, amit gyakran nyelési zavar kísér.
• A jódhiány további tünete a tanulási zavar, az alacsony intelligenciaszint, a gyenge immunrendszer, néhány rákfajta kialakulása, bronchitis, depresszió, belső nyugtalanság.

Legfontosabb forrásai

• Tengeri halak (lazac, makréla, tonhal, szardínia, tőkehal stb.), a tenger gyümölcsei. Az olyan jódbombával, mint amilyen a tengeri moszat vagy a szushi óvatosan bánjon. A japánok jól tűrik az ilyen nagy jódmennyiséget, de mi ehhez nem vagyunk hozzászokva.
• Jód van a tejben és a tejtermékekben is, naponta kétszer fogyassza.
• A sóval a sütőipari és húsipari termékekbe is bekerül.
• A jód természetes formában néhány ásványvízben, de gyógyfürdői vízkúrában is megtalálható, mert a szervezet képes a bőrön és inhaláláskor a légzőszervek nyálkahártyáján keresztül is felszívni.

Véd a radioaktivitás ellen

Az ukrajnai helyzet és a lehetséges radiációtól való félelem miatt az emberek gyorsan felvásárolták a jódtablettákat. De vajon alkalmas-e a megelőzésre?

A csernobili baleset óta Szlovákiában működik a jód profilaxia rendszere. A Jaslovské Bohunicétől 30 km-es és Mochovcétől 5 km-es körzetben élőknek két jódadagjuk van otthon, amit súlyos balesetkor kellene bevenniük. A jód profilaxia, vagyis a kálium-jodid megvéd attól, hogy a radioaktív jód a pajzsmirigyhez kerüljön. Ha a tablettát megfelelő időben veszik be – 2-4 órával azelőtt, mielőtt a szervezet a radiációnak van kitéve –, a pajzsmirigy előnyben részesíti a stabil jódot, a belélegzett radioaktív jódot már nem fogadja be és a pajzsmirigy nem károsodik. Tehát felesleges jódot szedni, megterhelni a pajzsmirigyet akkor, ha a levegőben nincs radioaktív jód.

Az egészségügyi minisztérium figyelmeztet: az ember számára nem jelent semmilyen előnyt, ha megelőzésképpen jódtablettát fogyasztanak. „A jódtabletta hosszú ideig tartó szedése veszélyeztetheti a szívés érrendszert, és károsíthatja a pajzsmirigyet. Veszély esetén az állam időben megtesz minden szükséges lépést a lakosság védelme érdekében” – áll a minisztérium nyilatkozatában. Nagy adag rendszeres fogyasztása depresszióhoz, idegességhez, impotenciához vagy álmatlansághoz vezethet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?