Vajon hányan vannak körülöttünk olyanok, akik azt hiszik, hogy a C típusú májgyulladás a kábítószer-élvezők és nemi partnereiket gyakran váltó, szokatlan szexuális praktikákat folytató emberek betegsége? Meglepődnénk, hogy milyen sokan élnek ebben a tévhitben. A veszély pedig mindenkit fenyeget.
Nem csak a drogosok betegsége…
Bár a 45 éves Katalinnak a májtesztjei évek óta nem voltak rendben, az orvos nem talált komoly betegséget, így nem is küldte további kivizsgálásra. Csak tizenhárom évvel később derült ki, hogy C típusú vírussal fertőzött, s az évek alatt májzsugorodást okozott. „Életem végéig szednem kell a májvédő gyógyszereket, és szigorúan diétáznom kell. Nagyon nehéz elviselnem, hogy a környezetemben sokan alkoholistának tartanak. Hogy mikor kaptam meg a vírust? Valószínűleg kislányom születésekor, 1986-ban. Nehéz szülésem volt, sok vért kaptam. Akkor történhetett a fertőzés. Szerintem keveset tudnak az emberek erről a betegségről és az a tapasztalatom, hogy szégyenkeznek beszélni róla, pedig ezzel csak még nagyobb kárt okoznak maguknak” – mesélte betegségének történetét a világnap alkalmából rendezett sajtóérte-kezleten.
Mit tudunk a vírusról?
Mindössze 18 éves, vagyis 1989-ben fedezték fel, de addig is sok ember betegedett meg tőle. Bár védőoltást még nem sikerült ellene kifejleszteni, kezelni, sőt teljesen meggyógyítani a beteget lehet, feltéve, ha nem évek telnek el a fertőzés és a kezelés megkezdése között.
Alattomos betegség a C típusú májgyulladás, hiszen a fertőzést követően semmilyen tünetet nem okoz. Nem látható, nem fáj, ezért sokan nem is tudják, hogy betegek. A veszély, hogy egy napon „kitör” a betegség, mindenkit fenyeget, nem csak a drogfüggőket és prostituáltakat.
A WHO szerint a fertőzöttek száma 180-200 millióra tehető. Az esetek 90 százaléka krónikussá válik, súlyos egészségkárosodást okoz, például májzsugorodást vagy májrákot. Évente 3-4 millióra tehető az újonnan fertőzöttek száma.
Azt senki nem tudja, pontosan hány vírushordozó él közöttünk, hiszen 1992-ig nem lehetett kimutatni a vírust. Tehát ha valaki vért kapott vagy adott, esetleg nem jól sterilizált egészségügyi segédeszközzel került kapcsolatba, könynyen megfertőződhetett. Ezek az emberek köztünk élnek, és – akaratuktól függetlenül – fertőznek. A gyanú elsősorban azoknál merülhet fel, akik 1992 előtt adtak vagy kaptak vért, akik abban az időben voltak terhesek, akiket azelőtt műtöttek vagy dialízisen estek át. Veszélyeztetettek az intravénás drogosok, továbbá azok, akiknek nem szakember végezte a tetoválást. Ha minden veszélyeztetett embercsoportot összeadunk, félelmetesen nagy számot kapunk. Ennek fényében nem meglepő az a megállapítás sem, hogy a C vírus által fertőzöttek ötször többen vannak, mint a HIV-pozitívak.
Mit tehetünk ellene?
Mivel a korai felismerésnek óriási, egyenesen életmentő jelentősége van, elsősorban a vírushordozókat kell kiszűrni, hiszen a kezdeti stádiumban nagy az esély a teljes gyógyulásra. Mindenki megtudhatja, nem vírushordozó-e, ha orvosával elvégezteti a megfelelő tesztet, ami 200 koronába kerül.
Még több információ: a www.hepatitida.sk
honlapon és 13 és 18 óra között a 0800 111 118-as telefonszámon.
A C vírus 1989-ig ismeretlen volt, ám ma már az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma mind előfordulását, mind pedig következményeit tekintve. A fertőzött vérrel, testnedvekkel terjed. A fertőzés gyorsan terjed azok között a családtagok között, akik közös borotvapengét, ollót vagy fogkefét használnak. A feltételezések szerint Európában és Amerikában a terhes nők 3-15 százaléka víruspozitív, s 5 százalékuk szüléskor a gyermeket is megfertőzi. Szoptatással viszont nem terjed a vírus. Ha nem egyszer használatos tűt alkalmaznak, akkor az akupunktúra, tetoválás vagy piercing is veszélyes lehet.
Tünetek
Kezdetben nincs tünet, de később fáradtság, étvágytalanság, erőtlenség, gyengeség, enyhe hőemelkedés jelentkezhet. Az A és B típusú májgyulladásra jellemző sárga bőr ebben az esetben nem figyelhető meg. Később májnagyobbodás, májzsugorodás, lábduzzanat, bőrelváltozás, viszketés, dezorientáltság, agykárosodás, véralvadási zavar is kialakulhat.
Hogyan előzhető meg?
Ha kábítószert fogyaszt, soha ne használjon közös tűt, eszközt.
Csak olyan helyen tetováltasson, ahol egyszer használhatos tűt alkalmaznak. Figyelem: a kifőzés nem semmisíti meg a C vírust.
Még családtagjaival se használjon közös pengét, ollót, fésűt.
Ha felmerül a fertőzés legkisebb gyanúja, keresse fel az orvost.
Járjon rendszeresen ellenőrzésre, kérje a C típusú vírusfertőzést kimutató teszt elvégzését.
Törekedjen a biztonságos szexre főleg akkor, ha nincs állandó partnere, vagy ha más nemi orientáltságú.
Kezelés
A gyógymódok hatékonysága az elmúlt 5 évben lényegesen megnőtt. A kezelés célja a vírus kiirtása a szervezetből. A siker a vírus típusától, mennyiségétől, a szervezetben való tartózkodás hosszától, a beteg életkorától függ. Ma már viszonylag pontosan meg lehet állapítani a siker mértékét, néhány esetben ez az arány eléri a 90 százalékot. Minden betegnek rendelkezésére áll a világ szakmai társaságai által ajánlott hatékony kezelés.
A C típusú akut májgyulladást ágynyugalommal és ésszerű táplálkozással kezelik, vitaminokkal, májvédő anyagokkal kiegészítve.
A krónikus májgyulladás kezelése már nem ennyire egyszerű. Kombinált kezelést alkalmaznak, amely interferon alfából és ribavirinből áll. Az interferon alfa megakadályozza a vírus szaporodását és erősíti az immunrendszert. A ribavirin vírusellenes tabletta. Csak az interferonnal együtt hatásos. (ki)
Tények, számok
Szlovákiában 25-50 ezerre tehető a fertőzöttek száma, de ebből csak 1000 beteget kezelnek.
A májgyulladás akut stádiumát gyakran semmi tünet nem jelzi, ezért sok esetben krónikussá vélik anélkül, hogy a beteg tudna róla.
A betegek 80 százaléknál sikeresen kezelhető a májgyulladás.
Feltételezhető, hogy a C típusú májgyulladásban elhunytak száma 2015-ben a háromszorosára emelkedik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.