Megdagadt ízületek, deformálódott ujjak, gerinc- és csípőpanaszok, ínhüvelygyulladás – ezeket a panaszokat egy szóval is kifejezhetjük: reuma. Október 12-én volt a betegség elleni küzdelem világnapja.
Napi jelenség a fájdalom
ĺzületi gyulladás (reumatoid artritisz): hátterében hibás immunválasz áll, aminek következtében a porcok és a csontok enzimatikus úton pusztulnak.
Artrózis: az ízületeket alkotó porc- és csontszövet betegsége. Mechanikai folyamat, amely különösen a teherhordó ízületek általános elhasználódása, kopása folytán alakul ki.
A lágyrészek reumatikus megbetegedése: egyoldalú vagy túlzott terhelés következtében az izmokban, a szalagokban és az ínhüvelyben gyulladás lép fel.
Az anyagcserezavarok és a helytelen táplálkozás szintén előidézhetnek gyulladásos folyamatokat az izmokban és az ízületekben. Ilyen például a köszvény, amikor húgysavkristályok rakódnak le az ízületekben.
A legtöbb embert érintő reumatoid artritiszre jellemző, hogy az immunrendszer az ember ellen fordul. Az ilyen embernek gondot jelent a lépcsőkön való közlekedés, a fogmosás, a lámpa felkapcsolása, az ásványvíz felnyitása. Hogy segíteni tudjunk rajta, minél többet kell tudnunk a betegségről.
A reumatoid artritiszes betegek száma világszerte 21 millió, Szlovákiában hozzávetőlegesen 50 ezer. A betegségre utaló biztos tünet a lábak, a kéz, a könyök, a térd és a nyak ízületeinek duzzanata, fájdalma, merevsége. Általában 3–7 évvel rövidíti meg a betegek életét. A szüntelen fájdalom következtében fáradtság, depresszió, étvágytalanság jelentkezik. Az életminőség lényegesen romlik.
Október 12-én indult útjára az ún. B Me (Légy önmagad) nemzetközi program, amelynek célja a reumás betegek mindennapjainak jobb megértése. A program kidolgozói a betegektől, az érdekvédelmi szervezetektől és az orvosoktól várják az észrevételeket a mindennapok nehézségeiről. Az összegyűjtött információk nemzetközi szakemberekhez kerülnek, akik igyekeznek hasznos, a betegek önállóságát segítő megoldásokat találni. A program fő támogatója a Roche gyógyszertársaság.
Új remény
A múlt század kilencvenes éveiben Jonathan Edwards professzor megváltoztatta a gyulladás és a szövetkárosodás mechanizmusának értelmezését. Addig a betegség fő kiváltójának a T-limfocitákat tartották, de a kutatás nemrég bebizonyította, hogy a betegség kialakulásában sokkal nagyobb szerepet játszanak az ún. B-limfociták. A kutatók ezután arra összpontosították figyelmüket, hogy megtudják: a B-sejtek célirányos befolyásolása megelőzheti-e a gyulladást és a deformitások kialakulását. 1996-ben igazolódott be, hogy a rituximab nevű monoklonáris ellenanyag szelektív módon hat a B-sejtekre. Az első eredmények biztatóak, s hamarosan komplex klinikai program indul a hipotézis bizonyítására. Szlovákiában összesen 15 súlyos beteget kezeltek a rituximabot tartalmazó gyógyszerrel.
Az ízületi panaszok megelőzése
A csecsemőkori csípőficamot és a gyermekkori hibás lábtartást korrigálni kell. Az ízületek ilyenkor hajlamosak a gyors kopásra.
Az intenzív sportolásból és a mindennapi munkavégzésből adódó egyoldalú megterhelést kerülni vagy tudatosan ellensúlyozni kell.
Csak a mozgékony ízületek mondhatók egészségeseknek, ezért rendszeresen végezzünk kitartást növelő gyakorlatokat.
Lehetőleg ne aszfalton fussunk!
Ügyeljünk a stressz és a lazítás megfelelő arányára. A derékfájdalmakat és az izmok merevségét már kezdetben megfelelő edzéssel meg kell szüntetni.
Valamilyen zsírosabb hal heti kétszeri fogyasztása nemcsak az ízületeket védi, hanem a szívet és a keringési rendszert is.
Jó, ha az esetleges tüneteket megbeszéli az orvossal, ugyanis csak közösen találhatják meg a legmegfelelőbb gyógymódot. (ki-f)
Mi a reuma?
Görög eredetű szó, jelentése folyni, áramlani, ami tulajdonképpen a panaszok fajtájára utal: áramló, húzó és szaggató fájdalmak, melyek gyakran nemcsak egy adott helyen jelentkeznek, és olykor lökésszerűek. A reuma bizonyos tünetek összefoglaló megnevezése, melynek ma már több mint 300 különböző fajtája ismert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.