Ki kell zárni a szervi bajt
Jelige: Galánta. „Nyugdíjas tanárnő vagyok. Körülbelül egy hónapja erős fájásokat érzek a homlokom tájékán mindkét szemem fölött. Ezek a fájdalmak naponta többször, rohamszerűen jelentkeznek. Ilyenkor meg sem érinthetem a homlokomat a nagy fájdalom miatt.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
Jelige: Galánta. „Nyugdíjas tanárnő vagyok. Körülbelül egy hónapja erős fájásokat érzek a homlokom tájékán mindkét szemem fölött. Ezek a fájdalmak naponta többször, rohamszerűen jelentkeznek. Ilyenkor meg sem érinthetem a homlokomat a nagy fájdalom miatt. Az utóbbi időben fogytam néhány kilót, nem jó a közérzetem, mindig fáradt vagyok. Nagyon aggódom, mivel nem voltam fejfájós típus, de félek orvoshoz menni. Szedhetek erre valamilyen fájdalomcsillapítót?“
Kedves tanárnő, a levelében leírt panaszok alapján nagy valószínűséggel a háromosztatú ideg (nervus trigeminus) megbetegedéséről van szó. Az ideg legfontosabb feladata, hogy érző rostokkal látja el az azonos oldali arc felét a fejtetőtől kezdve az áll alsó széléig, a külső hallójárat elülső részét, ezenkívül a száj, az orr és a szem nyálkahártyájának érzőellátásáért is felelős. Mozgató része a rágóizmok zavartalan működését szolgálja. Az ideget 3 fő részre oszthatjuk: a felső, középső és az alsó ágra. Az ön által leírt panaszok a háromosztatú ideg neuralgiás fájdalmaira, népies nevén az arcidegzsábára utalnak. Jellemző a betegségre, hogy a rohamok hirtelen kezdődnek, villámszerűen hasítanak a beteg arcába, melyek néhány másodpercig tartanak. A rohamok gyakran percenként ismétlődhetnek, néha akár százszor is naponta. Ilyenkor minden érintés, még a legenyhébb is, fokozza a fájdalom erősségét. Ezek a típusú rohamok jelentkezhetnek minden külső kiváltó ok nélkül is, de sokszor kiválthatja őket a rágás, ásítás, evés, ivás stb. Az esetek túlnyomó többségében az ideg 2. vagy 3 ága mentén jelentkezik a fájdalom az arc egyik oldalán. Ritkábban jelentkezik fájdalom az ideg első ága mentén. Ilyenkor arra kell gondolni, hogy valamilyen szervi ok állhat a panaszok hátterében. Ha nem volt fejsérülése, úgy a leggyakrabban az ideg közelében elhelyezkedő kóros folyamat: daganat, gyulladás, összenövések lehetnek a felelősek a fájdalmak kialakulásáért. Ritkább esetben cukorbetegség vagy a herpes zoster nevű vírus okozta fertőzés okozhatja a panaszokat. Fiatalkorban leginkább a sclerosis multiplex az első szóba jöhető ok. Mivel önnél aránylag hirtelen jelentkeztek ezek a fájdalmak, fogyni kezdett és nem jó a közérzete, azt javaslom, mihamarabb forduljon orvoshoz, mégpedig ideggyógyászhoz, aki megvizsgálva önt, kizárja azokat a betegségeket, melyek ilyen jellegű panaszokat okoznak. A kezelés attól függ, mi okozza a panaszokat. Ha az összes vizsgálat negatív eredménnyel zárul, (akkor a betegség nem szervi eredetű formájáról van szó) fellélegezhet, hogy nincs szervi baja. Manapság már sokféle modern gyógyszer létezik, melyek eredményesen csillapíthatják az ilyen eredetű fájdalmakat. Miért szenvedjen az ember, ha létezik olyan gyógyszer, mely orvosolja panaszait. A gyógyszeres kezelés sikertelensége esetén műtéttel lehet enyhíteni a beteg fájdalmait, de erre igen ritkán van szükség.
Dr. Póczik Gábor
ideggyógyász
Pánikbetegségben szenvedek
„Kérem, segítsen. Szorongok, félek valamitől, és nem tudom, mitől. Nagyon szenvedek, nem merek kimenni az utcára, mert félek, hogy rám jön a kínos viselkedés, amikor magam sem tudom, hogy mit csinálok, csak később, mások mondják el, hogy furcsán viselkedtem, nem ismerek magamra.”
Az utóbbi időben sajnos igen sok pánikbeteggel találkozom, és nagyon sajnálom őket. Ez nem szervi, hanem lelki betegség, és több megnyilvánulási formája van. Kényszerképzetek és beteges fóbia, indokolatlan félelem és iszonyú szorongás kíséri. Egyik beteg arról számolt be, hogy amikor lehunyja a szemét, nem mer aludni, mert a saját temetését látja, és ez megőrjíti őt. Ebben az esetben az érzések nagyobbak, mint a kiváltó ok. Neurotikus viselkedés jellemzi, pszichopata megnyilvánulással.
A pánikbetegség megnyilvánulásai: nehezített lélegzés, szívtájéki panaszok, gyengeség, torokszárazság, sápadtság, mozgáskorlátozottság, bénulás, valamint cselekvés- és mozgásképtelenség.
A pánikbetegséget nem lehet szintetikus gyógyszerekkel kezelni, mert nem szervi, hanem lelki betegségről van szó és ez a lelki betegség (bocsásson meg mindenki, aki magára ismer) akkor alakul ki, ha a test mást tesz, mint amire a léleknek szüksége van. Ilyenkor nem segítenek a nyugtatók és az altatók, azok csak tompítják az embert, de a betegség lelki okát nem orvosolják. Lehet gyógyítani a pánikbetegeket elmegyógyintézetben, ahol megnyugszik, de ha kikerül a gyógyintézetből, a betegség sajnos újból visszatér. Az idegerősítő gyógynövények és az illatok is csak arra jók, hogy a pánikbetegségben szenvedő ember megtalálja a helyes utat a lelki gyógyszerhez, de ezt nem tudja az orvos felírni receptre, ezt nem árulják a patikában, ezt máshol lehet megtalálni. E folyamatban sokat segíthet a pszichológus.
Dr. Nagy Géza
természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.