„Azt szeretném tudni, hogyan lehetséges az, hogy egyik nap normális a vérnyomásom, mert naponta többször mérem, másik nap pedig magas vagy közepesen magas. Megfigyeltem, hogy amikor fáj a tarkóm vagy fáradékony vagyok, és ilyenkor megmérem a vérnyomásom, akkor magas, kb. 160-170/95-110.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
A vérnyomással kapcsolatos problémáit tessék megbeszélni a kardiológus szakorvossal, aki a legjobban tudja a választ és a megoldást ebben a kérdésben. Mint természetgyógyász adhatok néhány tanácsot, hogyan mérsékelheti ezeket a vérnyomáskilengéseket.
Azt írja, ha pihen 15-20 percet, akkor normalizálódik a vérnyomása, és ez azt jelenti, hogy idegi alapon szökik fel, vagy a stressz miatt, esetleg a túlfeszített munka miatt. Tudatosítani kell, hogy napközben is változik a vérnyomás értéke, és ha bölcsen, nyugodtan fogjuk kezelni, nyert ügyünk lesz.
A legjobb gyógyszer az ingadozó vérnyomásra a béke és a nyugalom, amit nem lehet mindig elérni. Mások gondoskodnak arról, hogy kibillentsenek minket a lelki nyugalmunkból. Ilyenkor szokta mondani a magyar ember, hogy „felment a pumpám”, „felment a cukrom”. Hogy ne menjen fel, kell a segítség. A segítség az, ha megnyugtatjuk az idegeinket. A fitoterápia az ingadozó vérnyomásra, amikor még nincsenek érelváltozások (pl. érelmeszesedés), a következő gyógynövényekből készített teát ajánlja: 20 g citromfüvet, 100 g galagonyavirágot, 50 g komlót és 100 g csalánlevelet keverjünk össze.
A szintetikus gyógyszerekben is összetett tartalmú hatóanyagok vannak, a nyugtató (itt a citromfű és a komló), értágító (itt a galagonyavirág) és a vizelethajtó (itt a csalán, amely nagyon erős vizelethajtó).
Ha hatékonyabb vérnyomáscsökkentő teát akarunk, akkor az első teához még adjunk fehér fagyöngyöt, amely tágítja az ereket. Külön kell a fagyöngyöt elkészíteni úgy, hogy csak egész éjjel 1 teáskanálnyi mennyiséget áztatunk belőle 1,5 dl vízben. Az előző teát pedig rövid főzéssel vagy forrázással készítjük, majd a két teát leszűrés után összeöntjük és egyszerre fogyasztjuk. Ha a fehér fagyöngyöt is főznénk, vagy forráznánk, akkor tönkremenne benne a viskumprotein, amely aminosavakból tevődik össze.
Másoknak segíthet a következő vérnyomáscsökkentő teakeverék, hiszen nem vagyunk egyformák: 100 g galagonyavirágot, 50 g csalánlevelet, 50 g keskenylevelű útifüvet, 50 g szemvidítófüvet, 30 g citromfüvet összekeverünk.
1 evőkanálnyi mennyiséget 2,5 dl vízzel leforrázunk, 15 percig áztatjuk, leszűrjük és naponta 2-3-szor 2,5 dl-t iszunk belőle étkezés után.
Az illóolajak alkalmazása is csökkenti a magas vérnyomást. Ezeket lehet használni illatlámpában, lefekvés előtt gyógyfürdőben. A langyos fürdővízbe csepegtessünk idegerősítő, nyugtató, vérnyomáscsökkentő illóolajakat.
A következő illóolajak csökkentik a vérnyomást: bazsalikom, citrom, orvosi izsóp, kálmos, levendula, muskotályzsálya, neroli (a narancsvirágból készült illóolaj vízgőz desztillációjával elkészítve, Kínában és Észak-Afrikában honos), rózsa illóolaj, és az ylang-ylang (a Canaga odorata 18 m magas, Jáva és Szumátra szigetén honos fa virága nevének jelentése: a virágok virága, az illatok illata). Az illóolaj a virágjából készül és igazán egzotikus és fenséges a hatása.
A vérnyomáscsökkentő gyógynövények és illatok akkor segítenek, amikor még nincsenek lerakódások az ütőerekben, csak idegi alapon húzódtak össze, és ha ezt a feszültséget a természet segítségével oldani tudjuk, akkor ki lehet védeni a magas vérnyomás kialakulását.
Dr. Nagy Géza természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.