Mit jelent a toxikus sokk ?

A menstruációs tampon széles körű alkalmazásával kapcsolatban felmerül az ún. toxikus sokk szindrómájának a kérdése. Vajon mit takar ez a kifejezés?

Ez a jelenség először a nyolcvanas években vált viszonylag gyakorivá, amikor olyan termék jelent meg a piacon, amelynek rendkívül nagy volt a felszívó képessége. Ez a termék nem más, mint az egészségügyi tampon.

A baktériumok táptalaja

Várt előnye az volt, teljesen felfogja a menstruációs vért, s nem zavarja a mindennapi életet. Az első látásra tökéletes termék azonban sok veszélyt is rejt magában. A menstruációs vér normális körülmények között kórokozómentes, hiszen csaknem steril környezetből jön. A hüvelyben azonban még a teljesen egészséges nők esetében is nagy mennyiségű mikróba van. Többsége ártalmatlan, néhány kimondottan hasznos (pl. Lactobacillus), de néha találhatók a hüvelyben súlyos fertőzést okozó baktériumok is. Ha hagyjuk szabadon kifolyni a vért, a kórokozóknak nincs esélyük, hogy tömegesen elszaporodjanak, s így fertőzést sem okozhatnak.

Sokkellenes intézkedések

Ha a vér hosszú ideg a hüvelyben marad, mert a tampon magába szívja, ideális körülmények jönnek létre a mikróbák szaporodásához. Ismert olyan eset, amikor a vaginában a Staphylococcus aureus elszaporodásával nemcsak a hüvelyben keletkezett fertőzés, de a baktérium által termelt mérgek a szervezet más részeibe is eljutottak, s ott sokkot váltottak ki.

Az ilyen nőknek hirtelen felszökött a lázuk, fej- és nyakfájás jelentkezett. A rosszullét hányingerré vált, s hasmenés kísérte. Ezt követően lezuhant a vérnyomás, a nő néha önkívületi állapotba került, és zavarodottság vett rajta erőt. Egészségi állapota gyorsan romlott, s ha nem megfelelő módon kezelték (ágynyugalom, sokkellenes terápia, antibiotikum), a szervezetben akár maradandó károsodás is jelentkezett, sőt nem volt ritka a halál sem.

Elengedhetetlen higiéniai szabályok

Szerencsére ilyen eset csak nagyon ritkán fordul elő. Egyrészt azért, mert már nem gyártanak maximális felszívó képességű tamponokat, másrészt azért, mert a nők tudják, hogy napközben gyakran kell cserélni a tampont. Éjszakára jobb az intimbetét. Fontos tudni, hogy nem akkor kell cserélni a tampont, amikor már teljesen „megtelt”. Rendszeres időközönként a vérzés erősségétől függően kell újat felhelyezni. Csakis e szabályok szigorú betartásával válhat a tampon a nők teljesen biztonságos segítőjévé. (moje zdravie)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?