Minden 9. páciens idő előtt fejezi be a gyógyszeres kezelést
2020. december 14. 17:01

A krónikus betegek többsége azt állítja, hogy a kezelés az orvos utasításai szerint folyik. A 606 résztvevővel végzett felmérés azonban rávilágított arra, hogy a betegek nem mindig viselkednek biztonságosan. Csaknem 11 százalékuk elismerte, hogy ha a gyógyszer bevétele után valamilyen tünetet tapasztal, abbahagyja a kezelést, s erről nem tájékoztatja az orvost. Az is kockázatos, hogy amikor éppen jól érzi magát, önkényesen abbahagyja a kezelést. Így tesz a megkérdezettek 6 százaléka annak ellenére is, hogy az orvos határozottan figyelmeztette, akkor is kell a gyógyszert szedni, ha jobban érzi magát. Minden 20. páciens kiváltja ugyan a gyógyszert, de nem szedi be, s természetesen nem mondja meg az orvosnak. A kezelés megszakításának leggyakoribb oka a gyógyszer valamely mellékhatása. Van, amikor el sem kezdi a beteg, mert fél a kockázatoktól. „Gyakran nem tudatosítja, hogy így kezeletlen marad” – mondta Dr. Marián Šóth, a Magánorvosok Szövetségének elnöke. Hatására tovább csökkenhet a sikeres kezelés esélye és bonyolulttá válhat a további terápia.
Minden gyógyszernek lehetnek mellékhatásai. „Ha valaki észrevesz ilyet, erről tájékoztatnia kell az orvost, és közösen kell keresni a megfelelő alternatívát, ami hasonló hatású, és a beteg jól fogja tűrni” – tette hozzá dr. Šóth. Szerinte a gyógyszerek többsége más gyártótól származó, más összetételű, de hasonló hatású gyógyszerekkel helyettesíthető. Mint kiderült, a betegek leggyakrabban a betegtájékoztatóból szereznek tudomást a mellékhatásokról. „Az a szerepe, hogy felhívja a figyelmet a gyógyszer esetleges mellékhatásaira, de ez nem jelenti azt, hogy mindenkinél minden mellékhatás előfordul. Semmiképpen sem szabadna, hogy valamely feltüntetett mellékhatás miatt megszakadjon a kezelés” – tette hozzá Mária Lévyová, a Betegek Jogvédő Szövetségének elnöke. Az orvos sokszor mondja betegének, hogy a betegtájékoztatót ne is olvassa el. „Arra kell törekedni, hogy az orvos-beteg együttműködés és kommunikáció eredményeként a leghatásosabb kezelést találják meg, aminek legkisebb a mellékhatása” – egészítette ki Mária Lévyová.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.