Nagyon kevesen vannak, akiknek egyből sikerül a leszokás, a sikert rendszerint több – átlagban 2-3 – sikertelen próbálkozás előzi meg. Annak érdekében, hogy a leszokási törekvéseik minél tudatosabb megtervezésére ösztönözzék az embereket, a Korányi Intézet szakemberei összeszedték, hogy a leszokás során milyen fázisokon mennek keresztül a dohányosok.
Milyen fázisokon megy át az, aki leszokik a dohányzásról?
Tagadás szakasza
Azok az emberek, akik ebben a szakaszban vannak, nem gondolják igazán komolyan a leszokást, sőt ha valaki rámutat a dohányzás káros hatására, kiállnak dohányzási szokásuk mellett. Ezek az emberek általában túl vannak pár sikertelen leszokási próbálkozáson, vagy túl erősnek érzik a függőségüket ahhoz, hogy le tudják tenni a cigarettát. Azonban egyszer a legtöbb dohányos eljut arra a pontra, amikor elkezdi foglalkoztatni a leszokás gondolata.
Elgondolkodás szakasza
Ebben a szakaszban a dohányosok eljutottak arra a pontra, amikor már problémának érzik a dohányzást, amelyet meg kell oldani. Sokkal tisztábban látják káros szenvedélyük következményeit, és fontolgatják a leszokás lehetőségét valamikor a közeljövőben – általában akár 6 hónapon belül.
Felkészülés
A dohányosok itt már pontosan látják, hogy a leszokás mellett szóló érvek jóval felülmúlják az ellen e szólókat, és apró lépésekkel elindulnak a leszokás útján. Például eleinte elkezdenek kevesebb cigarettát szívni, vagy olyan kijelentéseket tesznek, hogy ez komoly, valaminek változnia kell. Mi több, kitűzik a leszokás időpontját.
Leszokás szakasza
Ez az a szakasz, amikor a dohányosok aktívan megpróbálnak leszokni. Lelkileg felkészültek a folyamatra és különböző terveket állítottak fel, amelyek a próbálkozás elbukásához vezető, személyes és külső kihívások leküzdésében segítségükre lehetnek. Ez a szakasz általában nagyjából hat hónapig tart – ez az az időszak, amikor a leszokással próbálkozó dohányosnak a lehető legtöbb segítségre és biztatásra van szüksége.
Fenntartó szakasz
Új módszereket használnak unaloműzőnek, a stressz leküzdésére vagy a társasági nyomás ellen. Lehet, hogy néha becsúszik egy szál cigi, de rajta maradnak az úton és tanulnak belőle, hogy többet ne forduljon elő baleset. Ez segít abban, hogy érezzék, saját kezükben van a kontroll, és támogatja őket abban, hogy füstmentesek maradjanak.
Ne adjuk fel!
Van, hogy a próbálkozás nem vezet sikerhez. A leszokott dohányosok közel fele egy éven belül visszatér a dohányzáshoz. A korábbi tapasztalatokat felhasználva újra meg kell próbálni, egészen addig, míg végül nem sikerül a végleges leszokás.
Forrás: Korányi Intézet
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.