Milliók szenvednek egy súlyos betegségben, amiről sokan nem is tudnak

Parkinson-kór

Nem létezik rá gyógymód, nincs teszt a kimutatására. Hogyan diagnosztizálják és kezelik azt a betegséget, amellyel csak Szlovákiában 15 ezren küzdenek?

Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint világszerte több mint 10 millió ember szenved Parkinson-kórban. Minden évben április 11-ét a betegeknek szentelik. Szlovákiában körülbelül 15 ezer szlovákiai lakosnál diagnosztizálták ezt a rendellenességet.

„A Parkinson-kór egy progresszív neurodegeneratív betegség, amely során fokozatosan elpusztulnak azok az idegsejtek, amelyek normális esetben a dopamin nevű neurotranszmittert termelik. Ez mozgásszervi problémákat és egyéb, a mozgással nem összefüggő tüneteket okoz. Leggyakrabban a 60 év feletti embereket érinti, de fiatalabbakat is előfordulhat” – mondja Dr. Júlia Segľová, az Eperjesi Egyetemi Kórház neurológusa. „Úgy gondoljuk, hogy genetikai és környezeti tényezők, valamint az öregedés hatása együttesen idézi elő a betegség kialakulását” – mondta a szakember.

Mik a tünetek?

A Parkinson-kór motoros, vagyis mozgási tünetei közé tartozik a remegés, a lelassult mozgás, az izommerevség és az egyensúlyzavarok. A nem motoros tünetek jelentősen befolyásolják a beteg életminőségét – ilyenek például a hirtelen vérnyomásesés felállás után, a hangulatzavarok, az alvászavarok, az érzékszervi zavarok, a szaglásvesztés, a székrekedés, valamint a kognitív zavarok, például a memóriazavar, a lelassult gondolkodás, a zavartság és a demencia.  „Több éves kezelés után szövődmények is jelentkeznek, és előfordulhatnak  »ingadozások«, amikor az egyénnél váltakoznak a tünetek jelentős enyhülésével és romlásával jellemezhető időszakok" – magyarázza Dr. Segľová.

Diagnózis

A Parkinson-kór diagnózisa a kórtörténet, a klinikai vizsgálat és a kezelésre adott válasz alapján történik. Jelenleg nincs megbízható biokémiai, képalkotó vagy genetikai vizsgálat, amely végleges diagnózist adna. „Jelenleg nincs gyógymód erre a betegségre, de a tünetek kezelésére rendelkezésre állnak bizonyos módszerek. Bár a jelenlegi terápiák nem tudják megállítani a betegség előrehaladását, átmenetileg enyhíthetik a panaszokat, és így javíthatják a Parkinson-kóros betegek és gondozóik életminőségét" – mondta a neurológus.

Kezelés

A Parkinson-kór kezelése általában gyógyszeres, bizonyos esetekben pedig műtéti beavatkozást igényel, emellett jelentős szerepet játszik a testmozgás, a diéta, a kiegészítő terápiák és a hozzátartozók lelki támogatása.

Érdekességek

A Parkinson-kórt először 1817-ben írta le James Parkinson angol orvos és paleontológus, akiről a betegség a nevét kapta. Úgy gondolta, hogy a gerincvelő károsodása áll a háttérben – ez volt az alapja az akkori kezeléseknek. Parkinson-kórban szenvedett többek között II. János Pál pápa, Salvador Dalí festőművész, Harry Truman amerikai elnök, Francisco Franco spanyol diktátor, Muhammad Ali ökölvívó, a négy Oscar-díjjal kitüntetett Catherine Hepburn színésznő, Michael J. Fox kanadai színész és Johnny Cash countryénekes.

(pluska)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?