Mielőtt a baj bekövetkezik…

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének felmérése szerint a depresszió gyakorisága a világon 12,5 százalék.

Öngyilkosság -– a férfiaknál gyakoribb

Az öngyilkosság szezonális megoszlása régóta közismert: tavasszal a leggyakoribb, télen a legritkább. A nyolcvanas években Magyarország vezette a világstatisztikát, akkor évente 4500-an haltak meg öngyilkosság miatt. Később a balti államok „előretörtek”: Lettország, Litvánia, Észtország, Oroszország áll az élen, illetve előz meg minket, de így is évente 3100-an halnak meg öngyilkossággal. Vizsgálatokkal megállapították: az egyenlítőhöz közel, a gazdaságilag fejlettebb országokban, illetve a gyakorló vallásosak között is ritkább az öngyilkosság.

Az öngyilkosságban meghaltak között a nőkhöz képest 3-4-szer magasabb a férfiak aránya, és főként durva, erőszakos módszereket - önakasztás, leugrás magasból, vonat elé fekvés - választanak. Az elhunytak 90 százalékánál valamiféle pszichiátriai betegség kideríthető ugyan, de néha csak utólag. Az öngyilkossági kísérletekkel kétszer annyi nő próbálkozik, mint férfi. A kísérletek teljes száma 10-szer magasabb, mint ahány halállal végződik. Egy végzetes öngyilkosságra 10-15 kísérlet jut.

Az öngyilkossággal szemben védő tényezők közül a jó szociális és családi háttér, a társas támogatás a legfontosabb. A gyakorló vallásosság, a hit támasza is nagyon jelentős. Vannak az öngyilkosságra utaló jelzések, amelyeket nem könnyű észrevenni. Az öngyilkosok 34-38 százaléka a kísérlet előtti hónapban felkereste családorvosát, sőt: 20 százalékuk a halált megelőző egy héten belül járt a családorvosnál.

Szlovákiában annyi ember szenved depresszióban, hogy a szakemberek ezt már aggasztónak tartják. Egy felmérés szerint az emberek 40,9%-a a közelmúltban depressziós volt. 13% esetében a betegség súlyos formájában jelentkezett, ami azt jelenti, hogy lényegesen megváltozott a beteg szociális és társadalmi helyzete. 23% depresszív tüneteket tapasztalt: rossz hangulat, érdektelenség, örömtelenség, súlyproblémák, alvászavarok, pszichomorikus változások, fáradtság.

A depresszió és a többi lelki betegség nálunk még mindig tabunak számít. A betegeknek csak 2,4 százaléka fordul orvoshoz bajával, s ez nagyon kevés. Nagy probléma, hogy sokan nem szedik megfelelő ideig a gyógyszert. Amikor néhány hét után jobban érzik magukat, azonnal félreteszik a gyógyszert, pedig a depresszió vissza szokott térni. (o-w-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?