Nem ritka az olyan egyén, aki azzal a panasszal megy a rendelőbe, hogy bűzlik a szája annak ellenére, hogy a szájhigiéniát betartja, szájvizet használ.
Ezt a kellemetlen jelenséget általában kóros helyi elváltozások okozzák a szájban, orrgaratban, orrban, gyomorban, tüdőben vagy a légutakban.
Mi okozza a szájszagot?
Ezt a kellemetlen jelenséget általában kóros helyi elváltozások okozzák a szájban, orrgaratban, orrban, gyomorban, tüdőben vagy a légutakban. Oka lehet továbbá, hogy az ételmaradék a fogak közé vagy a lyukas fogba kerül. Ehhez társul még a romló fog vagy gyökér szaga. Ha a protézist nem tisztítják megfelelően, vagy rövid a fogbimbó, szintén kellemetlen szájszagot okozhat, akárcsak az ínygyulladás, az ínysorvadás, a száj nyálkahártyájának a gyulladása, vagy a foghúzás utáni szövődmények.
ĺNYGYULLADÁS ÉS –SORVADÁS
A tapasztalatok szerint a leggyakoribb ok éppen az ínygyulladás és az ínysorvadás. Sokan ezért keresik fel a fogorvost, mert vérzik az ínyük fogmosáskor, evéskor. A betegek általában a C-vitamin-hiánnyal hozzák összefüggésbe, de legtöbbször nem ez az ok, hanem a fogíny gyulladása. A hajszálerek ilyenkor tágultak, a védő burkolat leválik és az íny könnyen sebezhető. A fogínygyulladást külső és belső tényezők okozzák, s egyszer az előzők, máskor az utóbbiak hatnak jobban.
A külső okok közé sorolható a fogkő, a rövid, elálló szélű fogbimbó, a nem megfelelő fogápolás, a foglepedék. Elég, ha tíz napig nem mossuk a fogat, s máris vérzik az íny. A szilárd fogkő a fognyak körül rakódik le, a lepedék részben a nyakon, részben a fogak közötti résben tapad meg. A kövek az ínyre gyakorolt nyomás következtében okoznak kárt, a lepedék pedig állandó ínygyulladást tart fenn.
A belső okok lehetnek átmeneti jellegűek (terhesség, serdülőkor). Amint elmúlik a terhesség vagy a serdülőkor, a panaszok is megszűnnek. Más a helyzet azonban cukorbaj, a fertőző, a vírusos felső légúti betegségek esetén. Az ínygyulladás az említett betegségek kísérő jelensége.
HOGYAN KEZELHETŐ?
Ha a gyulladás oka a C-vitaminhiány, szedjünk nagy adag C-vitamint. Jó hatású a masszázs, amelyet hosszú ideig kell végezni. A heveny ínygyulladást az orvosi ellátás után 36 százalékos peroxid oldattal ecseteljük vagy szájöblítést végzünk, ill. felváltva mindkettőt. A kezelés elhanyagolása az esztétikai zavarokon kívül ínysorvadáshoz vezet.
Az ínysorvadás krónikus ínygyulladással kezdődik, s a fog elvesztéséhez vezet. Az íny gyulladt, kékes színű, nem fáj, de fogmosáskor és erős rágáskor vérzik. A beteg főleg reggel viszketést és rágási kényszert érez, amelyet bűz és rossz szájíz kísér. Korai és hatásos kezeléssel lassítható, évekre megállítható a folyamat, kezdeti stádiumban pedig ki is kezelhető.
A belső tényezők közé tartozik a helytelen táplálkozás, a vitaminhiány, a különböző betegségek és anyagcserezavarok, a kor, az öröklődési hajlam, az ellenálló-képesség hiánya. A külsők közé tartozik a már említetteken kívül a fogak rendellenessége, a szakszerűtlen fogorvosi beavatkozás, valamint a dohányzás. Annál eredményesebb a kezelés, minél korábban kezdjük. Időigényes ugyan, de ha idejében felkeressük az orvost, jók a kilátások.
A szájbűz ellen tehát minden esetben az ok eltávolításával, a fogak rendben tartásával, a szájüreg higiéniájával és azoknak a betegségeknek a gyógyításával küzdünk, amelyeknek ez a mellékhatása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.