Mi a porckopás?

porckopas

A porckopás, más néven degeneratív ízületi betegség vagy osteoarthritis az ízületi gyulladás leggyakoribb típusa. Kialakulásának valószínűsége az életkor előrehaladtával egyre nagyobb. A tünetek általában lassan, hosszú évek alatt jelentkeznek, ahogy az ízület gyulladása és sérülése okozta csontos elváltozások, inak és szalagok romlása és a porc lebomlása megtörténik.

Jóllehet a porcvesztés és a csontelváltozások pontos mechanizmusai nem ismertek, feltételezhető, hogy az ízületi gyulladás során a sérülésre adott válaszként fellépő hibás javító mechanizmusok koptatják fokozatosan a porcot az ízületekben. Más változások hatásaival együtt az ízület veszít a mozgékonyságából és funkciójából, ami aktivitással járó ízületi fájdalmat okoz. Az ízületi porckopásban szenvedő betegeknél olyan tünetek jelentkeznek, mint az ízületi fájdalom, duzzanat, merevség és a térd mozgásterjedelmének csökkenése.

A csendes gyilkos

Krónikus degeneratív betegség a porckopás, különösen az idősebb korosztályt érinti. A folyamat gyulladást okoz, mivel a csontok közvetlenül érintkeznek egymással, ami duzzanathoz, krónikus fájdalomhoz, merevséghez és mozgási nehézségekhez vezet. Leggyakrabban a térdben, gerincben, vállban és csípőben fordul elő. A mozgásszervi megbetegedések között vezető betegség. Az időseknél, illetve a versenysportot űzőknél is gyakran alakulhat ki porckopás az ízületeket ért extrém megterhelés és a sportsérülések miatt. A nehéz fizikai munka, a jelentős túlsúly és az egyéb mozgásszervi rendellenességek (X-láb, O-láb, csípőficam) komoly kockázati tényezőt jelentenek. Genetikai hajlamot is megfigyeltek a porckopás hátterében.

A testmozgás fontossága

A testmozgásnak rengeteg jó hatása van a szervezetünkre, így a porckopás kezelésében is ajánlott. Fontos a rugalmasság, az ízületi stabilitás és az izomerő javítása érdekében. Az úszás, a vízi aerobik és az alacsony terhelésű erőnléti edzés ajánlott. Ezek bizonyítottan csökkentik a porckopásban szenvedők fájdalmát. A túlságosan erőteljes edzésprogramok kerülendők, mivel fokozhatják az ízületi gyulladás tüneteit, és potenciálisan felgyorsíthatják a porckopást.

Tünetek és diagnózis

Az ízületi gyulladás más típusaitól eltérően a porckopás okozta fájdalom általában fokozatosan, hónapok vagy évek alatt alakul ki.

• A porckopás folyamata gyakran fokozódik az ízületet megterhelő tevékenységek, például futás vagy hosszan tartó gyaloglás esetén.

• A fájdalom és az ízületi duzzanat okozta panaszok az idő múlásával gyakoribbá válnak.

• Előrehaladottabb porckopásos betegség esetén az érintett ízületekben ropogás vagy csikorgás érzése észlelhető.

• A hosszan tartó reggeli merevség is jelezhet porckopást.

• Ha lázat, fogyást tapasztal, vagy forró, piros a bőr az ízületeknél, valószínűleg más jellegű ízületi gyulladása lehet, ezek nem jellemzőek a porckopásra.

Fő tünetei közé tartozik a krónikus fájdalom az érintett ízületben, a mozgási nehézségek és a rugalmasság elvesztése, duzzanat, és fokozott érzékenység, valamint az ízületi merevség, különösen ébredés után. A betegség előrehaladtával deformitások is megjelenhetnek az érintett ízületi régióban, ami súlyosbíthatja a tüneteket. Leggyakoribb tünetei:

• ízületi ropogás, kattogás mozgás közben,

• ízületi mozgáskorlátozottság,

• ízületi duzzanat,

• ízületi merevség,

• ízületi fájdalom mozgás vagy időjárás-változás hatására,

• csontos kinövések az ízületek környékén,

• ízületi deformitás,

• ízületi instabilitás.

A diagnózis felállításához ortopéd vagy reumatológus szakorvos szükséges, aki a tünetek, a személyes és családi kórelőzmények felmérése, valamint fizikai vizsgálat alapján állítja fel a diagnózist. Képalkotó vizsgálatok, például röntgen vagy MRI is szükségesek lehetnek az ízületi kopás mértékének ellenőrzésére és a legmegfelelőbb kezelés kijelölésére.

A túlsúly káros hatása

Mivel az elhízás a porckopás ismert kockázati tényezője, a testsúly jobb szabályozásán való munka segíthet a porckopás megelőzésében és javításában. A porckopásban szenvedő túlsúlyos személyeknél a súlycsökkenés bizonyítottan csökkenti a stresszt és a súlyt viselő ízületekben jelentkező fájdalom mértékét, valamint mérsékli a gyulladásos folyamatokat, amelyek hozzájárulnak a porckopás kialakulásához. Mindenkinek ajánlott továbbá az egészséges táplálkozás, a cukorbetegség kezelése és a koleszterinszint csökkentése.

Mikor milyen vizsgálat ajánlott?

Az ízületi porckopás diagnosztizálása szakorvosi feladat, melyben a labor- és képalkotó vizsgálatok elengedhetetlenek, ezért tartós vagy gyakran visszatérő ízületi fájdalom esetén öngyógyítás helyett érdemes segítséget kérni. Már csak azért is, mert egy-egy kéretlen jó tanács megfogadása néha többet árthat, mint használ. Igazán hatékony eredmény a kezelés terén akkor érhető el, ha a porcsejtek még nem pusztultak el teljesen, tehát nem járunk a végstádiumban vagy annak közelében.

• Vérvétel: egyéb, főként gyulladásos betegségek kizárása érdekében.

• Röntgenvizsgálat: hasznos lehet, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a fájdalomnak nincs más oka.

• MRI képalkotás: általában nincs rá szükség, kivéve szokatlan körülmények között vagy olyan esetekben, amikor porc- vagy környező szalagszakadás gyanúja merül fel.

• Mintavétel: szükség esetén, például a porckopás mellett gyulladás együttes fennállásakor szükség lehet rá, hogy mintát vegyenek az ízületi folyadékból.

Bármilyen tünetet észlel, forduljon szakemberhez a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Típusai

Az ízületi kopásnak több típusa van. A leggyakoribb a térd-, a csípő-, a gerinc-, a kéz- és a vállízületek kopása. Minden típus különböző tünetekkel és kezelési lehetőségekkel jár, de mindegyik esetben a fájdalom és a mozgási nehézségek a legjellemzőbbek.

Elsődleges porckopás: A leggyakoribb, elsősorban az ujjakat, a hüvelykujjat, a gerincet, a csípőt, a térdet és a nagylábujjakat érinti. A porckopás elsődleges formáját az időskorhoz köthető élettani elváltozásnak tulajdonítják. Az elsődleges formánál leginkább a teherviselő, erősen igénybe vett ízületek érintettek.

Másodlagos porckopás: Előzőleg fennálló ízületi rendellenességgel együtt fordul elő: beleértve a sérülést vagy traumát, ízületi gyulladást, genetikai ízületi vagy anyagcsere-ízületi rendellenességeket. A másodlagos porckopásnál az érintett ízület károsodik. Tehát másodlagos porckopásról akkor beszélünk, ha tudjuk annak okát, előzményét, mi miatt alakulhatott ki, míg az elsődleges esetén mindez ismeretlen. Ilyenkor az alapos orvosi vizsgálat sem hoz egyértelmű eredményt, nincsenek feltárható okok az artrózis mögött. Az elsődleges típus 40-50 éves kor fölött jellemző, ezzel szemben a másodlagos porckopás bármely életkorban kialakulhat.

Kezelési lehetőségek

A porckopás kezelését reumatológus vagy ortopéd szakorvos végzi. A fő kezelési módok közé tartozik a gyógyszerek használata, fizioterápia, fogyókúrás étrend, ízületi infiltráció és súlyos esetekben műtét. A kezelési mód számos tényezőtől függ, beleértve a beteg életkorát, általános egészségi állapotát, foglalkozását és az állapot súlyosságát. Az enyhe vagy közepesen súlyos porckopásos tünetek általában jól kezelhetők gyógyszerekkel és egyéb terápiákkal.

(egeszsegkalauz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?