Jelige: Viszketés. „Harmadikos kislányunk osztályfőnöke arra hívta fel a figyelmünket, hogy az osztályban rühösség fordult elő. Kérte, hogy figyeljük a gyerekeket, és azonnal forduljunk orvoshoz, ha viszkető kiütések jelennének meg rajtuk. Nagyon meglepett a hír, azt hittem ez a betegség már nem is fordul elő. Szeretném tudni, hogyan terjed, mik a tünetei és, hogy előzhető meg?
Megelőzhető-e a rühösség?
A rühösség (scabies), erős viszketéssel járó ragályos bőrbetegség. Az atkák családjába tartozó élősködő állat, a rühatka okozza. Ez jellegzetes hámparazita, a bőr hámréte-gében a bőr felületével párhuzamos irányban fúrja be magát, és halad előre akár két centimétert is. ĺgy jönnek létre az ún. atkamenetek, ahová az atkák a petéiket rakják. A rühatka főként közvetlen érintkezéskor, kézfogáskor terjed át emberről emberre, de a fertőzés oka lehet piszkos, használt fehérnemű, törülköző vagy ágynemű is. A lappangási idő l0-30 nap. Az első tünet, melyet a rühatkák okoznak, a viszketés. Ez különösen az ágyban jelentkezik. A betegek szinte véresre vakarják magukat, nem ritkák az elfertőződött sebek sem. A rüh kezelésére ma már hatékony kenőcsök léteznek. A jellegzetes éjszakai bőrviszketés esetén erre a betegségre is gondolni kell és bőrgyógyászhoz fordulni. A gyógyszeres kezelésen kívül fontos az ágyneműt, fehérneműt, sőt a felső ruházatot is jól kimosni és átvasalni, mert az atka hőre érzékeny. A rühösség megelőzésének alapfeltétele a tisztaság.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2009. 01.18.
Hétfőn Egészségünkre az Új Szóban!
2009. 01.04.
Hétfőtől új köntösben, 16 oldalon az Egészségünkre!
2008. 12.27.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.