A leukémia a vérképző rendszer rosszindulatú megbetegedése: a csontvelőben a fehérvérsejt-képzés az érési sor valamelyik pontján megáll, és kóros, korlátlan sejtburjánzás alakul ki.
A csontvelőből a kóros fehérvérsejtek a véráramba kerülnek, emiatt pedig vérszegénység, vérzékenység, fokozott fertőzéshajlam lép fel.
Megállítani a sejtburjánzást
A csontvelőből a kóros fehérvérsejtek a véráramba kerülnek, emiatt pedig vérszegénység, vérzékenység, fokozott fertőzéshajlam lép fel. A leukémiának több típusa van attól függően, hogy a fehérvérsejtek melyik típusát érinti.
A leukémia kezelésének lényege a kóros sejtburjánzás megakadályozása. Ennek eszközei a kemoterápia, a sugárkezelés és bizonyos esetekben a csontvelő-átültetés. A kemoterápia vagy citosztatikus kezelés a sejtosztódást akadályozza meg. A gyógyszereket szájon át vagy intravénásan alkalmazzák.
A sugárkezelés leukémia esetén döntően koponya-besugárzást jelent, mely az idegrendszeri érintettséget kezeli vagy előzi meg. Ritka esetben hasi vagy egyéb nyirok régió besugárzását jelenti.
A csontvelő-átültetés a leukémia típusától, a rosszindulatúság mértékétől és a betegség fellépésének idejétől (első betegség vagy kiújulás) függ. A csontvelő-átültetés javallatát az is befolyásolja, hogy ideális donor áll-e rendelkezésre. (informed)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.