Még mindig gyilkos kór

Évente kétmillió áldozata van még mindig az egykor nálunk is népbetegségként jellemzett tbc-nek. A nemzetközi programokhoz jobb megelőző és szűrő tevékenységet kellene társítani ahhoz, hogy jelentősen csökkenjen a kór pusztító hatása.

Évente kétmillió áldozata van még mindig az egykor nálunk is népbetegségként jellemzett tbc-nek. A nemzetközi programokhoz jobb megelőző és szűrő tevékenységet kellene társítani ahhoz, hogy jelentősen csökkenjen a kór pusztító hatása. Két amerikai kutató nemrégiben megkérdőjelezte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tuberkulózis elleni stratégiáját, mondván, hogy a tbc elleni harc mai módszerei nem teszik lehetővé a betegség világméretű visszafejlődését.

„A már kifejlődött tbc kezelése nem akadályozza meg e kór terjedését” – állítja Timothy Bremer és Jody Heymann a Journal of Epidemiology and Community Health című orvosi szaklapban. A WHO stratégiája, az 1991-ben elfogadott DOTS-program előírja a rendszeres szűrővizsgálatot és a tbc-baktériummal fertőzött személyek kezelését. „Ezzel elkerülhető több millió haláleset századunk következő évtizedeiben” – mutatott rá akkoriban a WHO, amely évi 2,5 millióra becsülte a tbc halálos áldozatainak számát.

A kezelési programok egyrészt lehetővé teszik a tuberkulózis miatti elhalálozások csökkentését, másrészt segítenek kordában tartani a tbc-baktériumok gyógyszerekkel szembeni ellenállásának kifejlődését. Azonban a tbc még mindig gyilkos kór – 2002-ben is 2 millió ember halálát okozta –, s terjedése folytatódik. „Feltéve, hogy a DOTS-programot 2010-ben az egész világon alkalmazzák majd, még mindig 160 millió megbetegedés és 50 millió halott lehet a tbc miatt az elkövetkező 23 évben” – ismerte el a WHO.

A két amerikai kutató szerint éppen ezért nagyobb figyelmet kellene fordítani a megelőzésre és a gümőkór szempontjából veszélyeztetett lakossági csoportok előzetes szűrésére, felkutatására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?