Májunk csak egy van…

Hosszú évekig felismerhetetlen. A fertőzöttek egészségesként járnak-kelnek az emberek között a legkisebb tünet nélkül. Nem tudnak fertőzöttségükről, s mi sem tudjuk, hogy fertőzhetnek.

A világon 200 millió, Szlovákiában 12 ezer azoknak a száma, akik C típusú májgyulladásban szenvednek. Akut formája egyszerű vírusos betegségnek tűnik, ezért nehezen diagnosztizálható. A beteg semmi különöset nem érez, legfeljebb fáradtságot, étvágytalanságot vagy gyengeséget. Az esetek 85 százalékában az akut forma krónikussá válik. Őket már kezelni kell. A betegség lassan halad előre, sokáig teljesen tünetmentes.

A vírus leggyakrabban „véres” úton terjed, vagyis úgy, hogy az ember vérrel érintkezik: műtétkor és kisebb sebészeti beavatkozáskor, de veszélyes lehet a tetoválás, a piercing, a nem steril injekcióstű használata. Szervek és szövetek átültetésekor, a testnedvekkel való közvetlen érintkezéskor, manikűr és pedikűr, nemi érintkezés során is átkerülhet a vírus egy másik emberre, s a fertőzött anya szintén átviheti gyermekére. Mivel a C vírust a nyolcvanas években fedezték fel, s 1992 előtt nem volt kötelező a vírus jelenlét kizáró vizsgálat, így azok is veszélyeztettettek, akik az említett időpont előtt kaptak vért. A C típusú májgyulladás az intravénás drogosok körében gyakori, akik gyakran közös tűket használnak, váltogatják partnereiket, s nem veszik komolyan a fertőzés lehetőségét.

A kezelés célja megállítani a vírus szaporodását és javítani a máj működését. Védőoltás nem létezik a C vírus ellen. A kockázati tényezők hatástalanításával, a fertőzés megakadályozásával, a szűrés bevezetésével lényegesen csökkenthető a fertőzés veszélye. További fontos lépés lenne az egyszer használatos fecskendők, tűk bevezetése.

Mivel a krónikus C típusú májgyulladásnak nincs különösebb ismertetőjele, és sokáig észrevétlen maradhat, nagyon fontos, hogy a kezelőorvos megváltozott májteszt esetén gyanakodjon a fertőzésre, s a beteget további kivizsgálásra küldje el. A fertőzött személyek kiszűrése csökkenti a fertőzés terjedésnek veszélyét és a májkárosodás súlyos formáinak kialakulását.

Miért fontos a jól működő máj?

A máj a bőr után a második legnagyobb szervünk, súlya másfél kg. Mivel csak egy van belőle, ezért nagyon vigyáznunk kell rá. Van egy rendkívüli tulajdonsága: képes regenerálódni. A károsodott máj viszont nem tudja ellátni feladatát.

A máj termeli az epét, amely a vékonybélbe kerül. Az epe segíti a zsírok megemésztését. A táplálék 90 százalékát a bélben való felszívódás után a máj létfontosságú vegyi anyagokra bontja, mint pl. fehérjékre, zsírokra, koleszterinre. A táppanyag innen a vérkeringésbe kerül, ahonnan a sejtekbe épül. A máj a cukrok legfontosabb raktározója. Emésztéskor a belekből felszívódott egyszerű cukor a májba kerül, nagy része keményítővé válik. Két étkezés közben a keményítő egyszerű cukorrá alakul át, amelyet a máj a vérkeringésbe bocsát, hogy az agyban és az izmokban hasznosuljon. Ezzel lehetővé teszi, hogy napközben is energiát fejthessünk ki anélkül, hogy ennénk valamit. A májban ugyanis sok fontos vitamin, ásványi anyag, főleg vas raktározódik.

Szervezetünknek valamiképpen meg kell szabadulnia a káros anyagoktól. Ebben is nagy szerepe van a májnak. Ha nem jól működik, a salakanyagok tovább maradnak a vérben, s ez zavart okozhat. Amikor alkoholt fogyaszt az ember, a máj elindít egy folyamatot, hogy kiszűrje a káros anyagokat. Minél több ilyen anyagokat fogyasztunk, a máj annál hoszszabb ideig kerül vissza eredeti, normális állapotában.

Mi történik, ha károsodik?

Valamilyen erős méreg hatására a sejtek nagy része elhal és a máj nem tudja ellátni összes funkcióját, életveszélyes állapot alakul ki. Ha nem tudjuk helyreállítani a máj szerepét, a beteg meghal. Általában azonban a káros anyagok vagy a fertőzések következtében a pusztulás lassú és hosszú távú. E káros folyamat közben hegek képződhetnek, amelyek nehezítik e fontos szervünk működését. Ezért oly fontos védeni májunkat. (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?