ĺgy árthatnak fiuk nemi szervének az anyák

A terhesség alatti dohányzás magzatra gyakorolt káros hatásáról a szakemberek már régóta tudnak. Legismertebb ezek közül a kis születési súly. Az Aberdeen Egyetem kutatói nemrégiben igazolták, hogy a várandós nők dohányzása azt is okozhatja, hogy születendő fiúgyermekük heréje súlyosan károsodik.

A terhesség alatti dohányzás magzatra gyakorolt káros hatásáról a szakemberek már régóta tudnak. Legismertebb ezek közül a kis születési súly. Az Aberdeen Egyetem kutatói nemrégiben igazolták, hogy a várandós nők dohányzása azt is okozhatja, hogy születendő fiúgyermekük heréje súlyosan károsodik.

A Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism c. szaklapban megjelent tanulmány szerint a gyermekáldás elé néző nők dohányzása kedvezőtlen hatást gyakorol a herék fejlődésére. Fowler és munkatársai olyan nők fiúmagzatait vizsgálták (összesen 69-et), akik megszakították terhességüket annak második trimeszterében (a negyedik hónap kezdetétől a hatodik hónap végéig tartó időszakban). A kutatók megállapították, hogy a folyamatos dohányzás károsítja a fiúmagzatok DHH-génjének (desert hedgehog-gén) működését. A vizsgálatokból az is kiderült, hogy a cigarettafüstben található vegyi anyagok további 29 gén működését érinthetik.

A DHH-gén különösen nagy szerepet játszik a herék egészséges fejlődésében. Azoknál az egereknél, amelyeknél ennek a génnek a működését maximálisan gátolták, a nemi szerv nagymértékben retardálttá és terméketlenné vált. Hasonló problémákkal küszködnek az ilyen génhibával születő férfiak is. A génfejlődés kisebb mértékű gátlása természetesen nem jár annyira durva következményekkel, mint a gén működésének teljes hiánya, bár az alulműködés rejtettheréjűséget, húgycsőhasadékot és terméketlenséget is okozhat. Egyelőre még tisztázatlan, hogy melyek azok a kémiai anyagok, amelyek a génkifejlődés gátlásáért felelősek. Annyi biztos, hogy azon magzatok májában, ahol a DHH-gén alulműködését tapasztalták, nagyobb koncentrációban halmozódtak fel a policiklikus aromás szénhidrogének (melyek életre szólóan megváltoztathatják a hormonok termelését, károsítják az immunrendszert és rákkeltő hatással bírnak). Fowlerék úgy vélik, sikerült alátámasztaniuk a DHH-gén szerepét a fiúmagzatok nemi szervének fejlődésében, bár a terhesség alatti dohányzás káros hatásainak részletes feltérképezéséhez még további kutatásokra van szükség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?