Leggyakrabban allergiás nátha is kíséri az ekcémát
2021. február 14. 12:01

Az atópiás bőrgyulladást a test természetes védekezőrendszerének túlzott aktivitása váltja ki. Immunbetegségről van szó, amire az jellemző, hogy a szervezet még a legártalmatlanabb anyagokra is reagál, ami gyulladásos folyamatokat indít el. Amit a bőr felszínén látunk, az csak a mélyebb gyulladásos betegség látható következménye. Az immunrendszer egyensúlyának felborulásán kívül környezeti tényezők is szerepet játszanak kialakulásában.
Gyulladás mindig van
Dr. Mária Šimaljaková, a pozsonyi egyetemi kórház dermatovenerológiai osztályának főorvosa szerint leggyakrabban a térden, a könyökön, a nyakon, a tenyéren és az arcon mutatkoznak meg a tünetek, de a test bármely részén megjelenhetnek. Amikor a bőr tiszta, nem viszket, a szervezetben akkor is jelen lehet a gyulladás, és csak idő kérdése, hogy mikor jelennek meg a kellemetlen tünetek. Ez a magyarázata annak, hogy miért váltják egymást a jobb és a rosszabb időszakok. A bőr állapotának romlása, a viszketés intenzitása és gyakorisága minden betegnél más lehet és máshol jelenhet meg. Ezenkívül egyéb betegségek is megjelenhetnek. A súlyos és közepes erősségű bőrgyulladásban szenvedők 72 százalékánál asztma, élelmiszer- allergia, allergiás nátha, orrpolip, krónikus melléküreg-gyulladás jelenhet meg.
„A fájdalmas foltok a test felületének több mint 50 százalékát boríthatják. Erős viszketés, bőrszárazság, repedezés, kivörösödés, varképződés és nedvesedés kísérheti. Az állandó vakaródzás károsíthatja bőrt és megnöveli a fertőzés veszélyét” – figyelmeztetett dr. Dušan Buchvald, a Szlovákiai Dermatovenerológiai Társaság elnöke. Minél jobban vakaródzik a beteg, a tünetek annál rosszabbak. A vakaródzás rontja a bőr állapotát, fokozza a gyulladást, és megnöveli a vírusos és bakteriális fertőzés veszélyét.
Öröklött hajlam
Az, hogy az atópiás dermatitisz krónikus betegség, azt jelenti, hogy rendszerint nem múlik el néhány napon vagy héten belül. Javulhat vagy romolhat a bőr állapota, de rendszeresen visszatérnek a tünetek. Jelenleg a világ népességének 2–10 százalékát érinti ez a betegség. Igazi okát nem ismerjük, de a tudósok úgy vélik, hogy a genetika és más tényezők kombinációja váltja ki. Ha az egyik szülő ekcémás vagy asztmás, esetleg szénanáthában szenved, 50 százalék a valószínűsége annak, hogy a gyerek a felsorolt betegségek közül egyre számíthat.
„Az ekcéma jelenleg a leggyakoribb krónikus gyulladásos, nem fertőző gyermekkori bőrbetegség. A gyerekek 12–16 százalékát érinti. Az elmúlt 30 év alatt a betegek száma megháromszorozódott. Bár a korral enyhülhetnek a tünetek, több esetben felnőttkorban is elkísérik a beteget. A felnőttek körében 1–3 százalék a betegek száma. Mivel erős viszketés kíséri, nemcsak a beteg, hanem a család életminőségét is nagyban befolyásolja. Állandó bőrápolást, jó beteg-orvos kapcsolatot, türelmet és fegyelmet követel meg” – hangsúlyozta Jana Nemšovská immuno-allergológus.
Fontos, hogy tudjuk, ilyenkor nemcsak a bőr, hanem a lélek is szenved. Mivel gyakran látható helyen vannak a tünetek, a beteg szorong, szégyelli magát, s emiatt kerüli a társaságot. A betegek fele boldogtalan, depressziós. Az éjszakai viszketés miatt sokan rosszul alszanak, másnap fáradtak, nem tudnak munkájukra összpontosítani, kerülik az embereket, idegesek, hipochonderek, dühkitöréseik vannak, önbizalomhiányban szenvednek.
A kezelés időszerű kérdései
Mindig a külső, lokális kezelés az első. Ide tartozik a tisztító fürdő, ami eltünteti a szennyeződéseket és a baktériumokat. Fontosak a krémek – télen a zsírosabbak – is. Legjobbak az enyhén savas pH-értékűek, amelyek javítják a bőr sérült védekezőképességét, visszatartják a vizet, a bőr nem szárad ki, eltűnnek a repedések, és nem jutnak a bőrbe káros anyagok. Hasznosak a pakolások és a lokális kortikoszteroidok is. Megelőzésképpen a hosszú távú gyulladáscsökkentő kezelés is hasznos. Fontos szerepet játszanak a nem szteroid gyulladáscsökkentő készítmények. Az ichtamoltartalmú készítmények csökkentik a gyulladást és enyhítik a viszketést. A standard kezelés részei az antihisztaminikumok, amelyek enyhítik a viszketést, továbbá az antibiotikumok és immuno-modulálók. A kezelés minőségileg új szakaszát jelenti a biológiai kezelés, ami a gyulladásos folyamatba avatkozik be. Ez a kezelés új reményt jelent az orvosoknak és a betegeknek egyaránt.
Mi rontja a beteg állapotát?
- Száraz bőr
- Ingerlő vegyi anyagok – szappan, mosogatószer, sampon, pezsgőfürdő, mosószer, fertőtlenítőszer
- Stressz
- Hőmérséklet-változás – a meleg, a hideg és az izzadás felerősítheti a viszketést és kiszáradhat a bőr, főleg a téli hónapokban
- Bakteriális vagy vírusos fertőzés – herpesz, gombák, sztafilokokkuszok
- Allergének, mint például a virágpor, az atkák, a gombák
- A hormonszint változása – főleg a nőknél
(kovács)
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.