Köldökzsinórvérrel segíteni

Egyre többet hallunk mostanában az őssejtekről. Különleges képességű sejtek ezek, amelyek gyógyítani tudják a betegségeket, feltéve, ha a megfelelő pillanatban kéznél vannak. Legegyszerűbben a köldökzsinórvérből lehet ezekhez a sejtekhez jutni.

Tudni kell, hogy a fogantatás utáni 15. napon az őssejtek szaporodásnak indulnak, s ezekből alakulnak ki a magzat egyes szervei. A köldökzsinórvér tulajdonképpen biológiai hulladék, amelyben rengeteg sok őssejt található. Óriási lehetőséget jelent, hogy betegség esetén ismét vissza lehet juttatni a szervezetbe, s életet is menthet.

A beültetésnek két formája van: az egyik az, amikor az ember saját, születéskor levett és tárolt őssejtjeit kapja vissza, a másik pedig vagy az, amikor idegentől, donortól kapja az őssejteket.

Európa számos országában évek óta létezik az őssejtek adatbázisa, amely a tárolt köldökzsinórvérről a legpontosabb adatokat tartalmazza. Mivel a sejtbeültetésnek rendkívül szigorúak a kritériumai, gyakran előfordul, hogy a hazai regiszterben nem találnak megfelelő donort, ám valahol Európában igen. Ilyenkor mi sem természetesebb, hogy a beteg külföldről kap őssejtet.

Szlovákiában az Eurocord Slovakia polgári társulás tagja az európai hálózatnak. Az országos őssejt-bankban jelenleg 216 transzplantátum van, ami egy ötmilliós országra számítva elég kevés. A szakemberek szerint a 3 ezer transzplantátum lenne az ideális. Ám ez pénz nélkül elképzelhetetlen.

A társulás tavaly széleskörű kampányt indított, amelynek célja az országos regiszter bővítése volt. Az EU-n és Szlovákián kívül ezt a programot Norvégia is támogatta. (ki)

MEGKÉRDEZTÜK

Születéskor mennyi őssejt pusztul el ?

Dr. Mikuláš Hrubiško: Közvetlenül a levételkor az őssejtek 10 százaléka semmisül meg, de utána már valamennyi megmarad, s korlátlan ideig tárolható és alkalmazható. Ha bármilyen okból csökken a köldökzsinórvér minősége, akkor azt már nem éri meg tárolni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?