Sokan lebecsülik, és nem szentelnek neki kellő figyelmet, gyakran elhanyagolják a betegséget, aztán olyan stádiumba kerül, amikor már rendkívüli módon rontja az élet minőségét. Csak a betegek kis része kerül az orvoshoz.
Kockázati tényező a túlsúly
Ki ne érezte volna, hogy hosszú álldogálás után főleg az alsó lábszárban a felhalmozódott folyadék következében kellemetlen nyomás alakul ki. Az egészséges láb ezt észre sem veszi.
Az izommozgásnak köszönhetően járás közben az érfalra nyomás nehezedik, s az érbillentyűk megakadályozzák, hogy a vér visszafelé áramoljon. Visszerek és krónikus érelégtelenség esetén ez a mechanizmus rosszul működik.
ELSŐDLEGES ÉS MÁSODLAGOS VISSZÉR
Az elsődleges visszerek a 18 évnél idősebb lakosság 10 százalékát érintik, leggyakrabban a nőket. Ebben az esetben nagyon nagy az öröklődés hatása. Az érfal vele született rossz minőségéről van szó, aminek következtében könnyebben kitágul az ér. A hosszú áll-dogálás, a terhesség és a túlsúly ronthat az erek állapotán.
Másodlagos visszerek a mélyvénás trombózis következményeként alakulhatnak ki, amikor a mélyvénákat vérrög zárja el. Krónikus érelégtelenség esetén a vér nemcsak a szív felé, hanem a felszíni érrendszerbe is folyik. Az érrendszerre nagy nyomás nehezedik, ezért az erek kitágulnak és másodlagos visszerek alakulnak ki. A láb megdagad, a bőr elszíneződik, megkeményedik és viszkető ekcéma alakul ki. Ilyen állapotban elég egy apró sérülés, kis ütés és kialakul a lábszárfekély.
Kezdetben a beteg nehéznek érzi a végtagjait, fáradékonyak, dagadtak, görcsös fájdalom gyötrik. Elengedhetetlen, hogy ún. gumiharisnyát vagy kompressziós harisnyát viseljen az, akinek visszerei vannak. Hatásos úgy kialakítani az ágyat, hogy a láb magasabban legyen, mint a szív.
MEGELŐZÉS
Mozogjon, kerülje a nagy fizikai megterhelést. A jóga helyett kerékpározzon, sétáljon, ússzon.
Ha súlyzóval tornázik, könnyebbet használjon.
Ha lehetősége van rá, polcolja fel a lábát, ezzel megakadályozza, hogy a vér az erekben pangjon.
Kerülje a hosszú álldogálást és üldögélést, ne tegye a lábát keresztbe.
Ne viseljen szoros cipőt és ruhát, a nadrág legyen laza és öv nélküli. Mindez akadályozhatja a vér útját a szív felé.
SEBÉSZI BEAVATKOZÁS
Ennek feltétele, hogy a mélyvénák átjárhatók legyenek. A nagyobb visszereket úgy kezelik, hogy felszíni nagy ereket eltávolítják, a kisebb visszereket pedig szklerotizálással tüntetik el. Ebben az esetben egy bizonyos szérumot fecskendeznek a beteg érbe, s ezzel „kivonják a forgalomból“.
SZÖVŐDMÉNYEK
Mélyvénás trombózis, amelynek következtében a tüdőembólia veszélye fenyeget.
A felszíni visszerek gyulladása.
A visszér elpattanása, amely vérzéssel jár.
Szerencsére nem minden visszeres betegnél jelentkeznek ezek a szövődmények. Sok függ az életmódtól, a munkabeosztástól és sok más hatástól, mint például a terhességtől, belesetektől, műtéttől, fertőző betegségektől, gyulladásoktól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.