Az úszás – ha ismerjük a megfelelő technikát – azon sportok egyike, amely nem csak erősít, de jót tesz a vérkeringésnek, az alaknak és a léleknek is. Vajon minek köszönhető ez?
Az úszás az egyik legkedveltebb sportág. Még a kerékpározásnál és a síelésnél is népszerűbb.
Kitisztul a fej, nő ez erő
Az úszás az egyik legkedveltebb sportág. Még a kerékpározásnál és a síelésnél is népszerűbb. A felmérések szerint az emberek mintegy 60 százaléka jár úszni. A többség azonban az úszás alatt azt érti, hogy télen időnként elmegy a termálfürdőbe, nyaraláskor megfürdik a tengerben vagy a tóban. Pedig tulajdonképpen csak akkor beszélhetünk sportolásról, ha legalább hetente egyszer edzünk, Igazán megéri, hogy komolyan csináljuk. Az úszás ugyanis serkenti a vérkeringést és az anyagcserét, valamint segít megőrizni formás alakunkat. E sportágnak köszönhetően számos kockázati tényező kiküszöbölhető. Rendszeres űzésével jótékonyan befolyásolható a zsíranyagcsere és a vérnyomás. És nem utolsósorban bizonyos esetekben az úszás életmentő lehet. Biztonsági okokból minden gyereknek meg kellene tanulnia úszni! Különösen hasznos az úszás a cukorbetegségben (elsősorban az időskori cukorbetegségben!) szenvedőknek, a túlsúlyosaknak, a terheseknek, valamint a csípő- és a térdproblémákkal küszködőknek. Az asztmások számára is kifejezetten előnyös: a vízen végzett megerőltető testmozgás ritkán vált ki rohamot, mivel a belélegzett levegő meleg és páradús.
LÉLEKERŐSĺTŐ
Az úszás nem csupán jobb fizikai erőnlétet eredményez, hanem lelkileg is pihentető. Teljesen egyedül vagyunk önmagunkkal. A testmozgás elősegíti a lelki aktivitást. Kitisztul a fejünk, szabaddá válik a lelkünk. Hasonló boldogságérzet tölt el bennünket, mint egy hosszú futás után. Csakhogy itt fontos szerepet játszik a víz, mely megszabadít testünk súlyától. Könnyednek és súlytalannak érezzük magunkat.
Az úszás pozitív hatásának két előfeltétele van: a rendszeres edzés és az egyes úszásnemekre jellemző tempók pontos végrehajtása. Hetente legalább kétszer, összesen másfél óra edzésre van szükségünk. Az edzés persze nem kényelmes tempózgatást jelent, hanem kissé erőltetett úszást, mely némi erőfeszítést igényel.
MI A TITKA?
Csak akkor megy jól az úszás, ha elsajátítottuk a megfelelő technikát. Teljesen mindegy, hogy melyik úszásnemet választjuk. A mell-, a hát- és a gyorsúszás pozitív hatása között nincs lényegi különbség. Csupán a pillangóúszás kíván nagyobb technikai tudást.
A mellúszás a legkedveltebb úszásnem. Sajnos azonban általában rosszul csinálják. Az egyik fő hiba a helytelen légzéstechnika, a másik a fej görcsös feltartása az előrenyújtózásnál. Ennek következtében a tarkóizomzat sokszor fájdalmas, görcsös állapotba kerül. Ettől azonban még nem lesz egészségtelen, mint ahogyan azt sokan feltételezik, hiszen semmiképpen sem károsítja a gerincoszlopot.
A hátúszás az egyetlen úszásnem, melynél az arc nem merül a vízbe. Kezdőknél a légzés gyakoroltatásánál ezt nagyszerűen ki lehet használni. Bár egyesek néha bizonytalanul érzik magukat, hiszen nem látják, hogy hova úsznak. Jó tanács: Ne az eget (mennyezetet) nézzük, mert akkor a fej túlságosan hátrahajlik. Inkább a medence széle fölött válasszunk ki egy pontot, melytől igyekezzünk egyenes vonalban távolodni.
A gyorsúszás – ellentétes kar- és lábtempó állandó váltakozása – a leggyorsabb. A kezdőknek a légzés és a kartempó helyes időzítése okozza a legnagyobb problémát.
A pillangóúszás (a lepkék repüléséhez hasonló karmozgás, két lábtempóval kombinálva) a legfiatalabb (hivatalosan 1952 óta elismert), a második leggyorsabb és a legkimerítőbb úszásnem. A jól koordinált mozgás eléréséhez rengeteg gyakorlásra van szükség.
AZ USZODA VESZÉLYEI
Az uszodák és a fürdők különösen a termálvíz kitűnő tenyészhelyet biztosítanak a gombák és baktériumok számára. A vízben könnyen átadhatjuk egymásnak a baktériumok és a gombák által okozott nemi fertőzéseket.
A trichomonast, klamídiát, és ureaplazma-fertőzéseket általában a közösülés során lehet átadni a partnernek, mostanában azonban egyre gyakrabban előfordul, hogy a meleg vízben terjednek el. A fertőzések a vizelésnél többnyire enyhe folyást és fájdalmat okoznak, de észrevétlenek is maradhatnak. A fertőzötteket és partnerüket gyógyszerrel kell kezelni!
A leggyakoribb fertőzések közé tartozik a lábgomba is. Bár kellemetlen, de ártalmatlan. Különösen a fából készült napozóágyßaknál és a lécrácsoknál kell vigyázni. A megelőzés érdekében viseljünk fürdőpapucsot, és használjunk fertőtlenítőszert, saját törülközőt.
Az igazi klórallergia ritka. A bőr túlérzékenységének első jelei az úszás után néhány órával megjelenő viszkető kiütések, valamint a vörös szem. Az úszás előtt és után tehát mindig alaposan zuhanyozzunk le!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.