Kímélő étrend epebetegeknek

A heves fájdalommal, hányással, esetleg lázzal jelentkező akut epegyulladások esetén úgynevezett „progresszív“ diétát alkalmazunk, azaz lépésről lépésre, a betegség lefolyásához igazodva táplálkozunk.

A heves fájdalommal, hányással, esetleg lázzal jelentkező akut epegyulladások esetén úgynevezett „progresszív“ diétát alkalmazunk, azaz lépésről lépésre, a betegség lefolyásához igazodva táplálkozunk. A speciális étrend elősegíti a szervezet tehermentesítését, az epe kiürülését, valamint pótolja a rosszullét alatt elvesztett folyadékot és ásványi anyagokat.

Az első két napban szigorú koplalás javasolt, csak folyadék fogyasztható, például világosra főzött, elsősorban gyógynövényekből. (Pontos leírását a Mit tanácsol az orvos? című rovatunkban közöljük.) Harmadnap ezeken kívül hatásos a rizs vagy burgonya főzőleve. A negyedik napon már fogyaszthatunk szénhidrátot: rizst, burgonyát, sárgarépát főzve, burgonyahabot, pirított kenyeret. Az ezt követő két napban pedig ehetünk fehérjét: sovány főtt húst, zsírszegény joghurtot, kefirt. Egy hét múlva kezdhetjük el a zsiradékok fogyasztását. Ilyen például a zsíros sajt vagy a tejföl, arra azonban ügyeljünk, hogy ételünk könnyen emészthető legyen, és egyszerre csak keveset együnk. Az olaj, a vaj és a tejszín fogyasztására egyéni módon reagál a szervezet. Sertés-, valamint libazsírt, szalonnát, olajos halat és tojást nem szabad enni. Kerülendők továbbá az erős fűszerek, a paprika, a bors, a fokhagyma, a vöröshagyma és a köménymag, valamint a durva rostok, például a káposzta.

A krónikus epebetegség jellegzetes tünetei: állandó teltségérzet, tompa fájdalom, puffadás, rossz közérzet. Diétával megakadályozhatjuk a görcs kialakulását. A krónikus epebetegek eltérően reagálnak a különböző ételekre. Ezt hívják egyéni toleranciának. Például van, aki rendszeresen fogyaszt tejet, mivel nem okoz panaszt, mások egyetlen evőkanálnyi mennyiségtől is rosszul lesznek. Egyénileg tolerált ételek: tej, tojás, olaj, margarin, vaj, salátafélék, kelvirág, paradicsom, gomba, paraj, zöldpaprika, uborka, hagyma, fokhagyma, köménymag, mustár, görögdinnye, aprómagvas gyümölcsök, például eper, málna , búzakorpa, rostos gyümölcslevek. (Ha csak a tojásfehérjét fogyasztjuk, illetve a paradicsomot és az uborkát meghámozzuk, az esetek többségében nem okoz panaszokat.)

Az étrend zsiradéktartalma nem haladhatja meg a 0,8 grammot testtömeg-kilogrammonként, nem tartalmazhat durva rostot és erős fűszereket.

RECEPTEK

Könnyű saláta

Hozzávalók: 10 dkg burgonya, 10 dkg sárgarépa, 10 dkg savanykás alma, 1-1,5 dl joghurt, citromlé, porcukor, só.

A zöldségeket és az almát apró kockákra vágjuk, és enyhén sós vízben puhára főzzük. A joghurtot kevés citromlével, sóval és csipetnyi porcukorral ízesítjük. Esetleg mustárt adhatunk hozzá. Amikor a zöldségek kihűltek, hozzákeverjük a kefirt, és néhány órára hűtőszekrénybe tesszük.

Céklasaláta

Hozzávalók: 20 dkg cékla, 1 dl kefir, almaecet, só, porcukor

A céklát megfőzzük és vékony hasábokra vágjuk, a kefirt almaecettel, sóval, porcukorral ízesíjük, majd a kihűlt céklához keverjük. Néhány órára hűtőszekrénybe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.

Csipkebogyó

A réteken, erdőszélen termő növényt mindenki jól ismeri. Piros termését egy kis tövisszúrás árán könnyen gyűjthetjük. Az áltermést hosszában vágjuk fel, és a belső, szőrös részét dobjuk ki. Vászonra terítve, a napon szárítsuk ki, így magas C-vitamin-tartalmának egy része megmarad.

Teakészítés

1 csésze vízbe 2 teáskanál csipkebogyót teszünk, 8-12 órán át állni hagyjuk, majd fogyasztási hőmérsékletre melegítjük. (forralni nem szabad!) Mézzel, citromlével ízesíthetjük. A népi gyógyászatban hűléses megbetegedések megelőzésére használják, de epehajtó hatása is van.

Tiltott ételek

Állati zsiradék, tepertő, szalonna, tejfeles mártások, túlérett sajt, hizlalt szárnyas mája, tejszín, friss kelt tészta, száraz hüvelyesek, éretlen gyümölcs, káposztafélék, szénsavas üdítők, túl hideg ételek, túlerős kávé és tea, erős fűszerek, olajos magvak és müzli.

Nem javasolt ételkészítési és ízesítési eljárások: bő zsiradékban sütés, zsiradékkal dúsított, pirított hagyma használata, szalonnával tűzdelés, füstölés.

Az egyik epekímélő konyhatechnikai módszer a pépesítés. Célszerű szitán áttörni az ételeket, turmixolni ugyan egyszerűbb, de úgy megmaradnak a durva rostok. Természetesen csak azokat az ételeket ajánlott pépesíteni, amelyek nem ártanak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?