Öregkorban is okozhat problémát
Idős embereknél gyakran nem ismerik fel a pajzsmirigy megbetegedéseit, mivel a tünetek nem egyértelműek, vagy a beteg életkorának tulajdonítják őket.
KI HITTE VOLNA?
Idős embereknél gyakran nem ismerik fel a pajzsmirigy megbetegedéseit, mivel a tünetek nem egyértelműek, vagy a beteg életkorának tulajdonítják őket. ĺgy például az öregkorban a pajzsmirigy túlzott mértékű működése esetén legtöbbször csak egy-két olyan tünet lép fel, mint a testsúlycsökkenés, a légszomj, a kimerültség. Éppen így a fáradtság, a fázás, a testsúlynövekedés, a gondolkodási képesség gyengülése és a gyengeség nem feltétlenül az időskor velejárója, hanem a pajzsmirigy csökkent működésére is utalhat. A diagnózis felállításakor a kezelőorvosnak ezért mindig gondolnia kell a pajzsmirigyre is.
Hogyan reagál az agy az éhségre?
Ha éhesek vagyunk, az az agyunkra is kihat – állítják amerikai kutatók. Egy különleges tomográfiás eljárás segítségével tizenegy egészséges, normál testsúlyú ember agyának vérellátását mérték. Ez kimutatta, hogy éhségérzetkor a talamusz és a hipotalamusz aktivitása nő. Ezzel szemben azoknál, akik jóllakottak voltak, a homlok- és a halántéklebeny területén mutatkozott megnövekedett aktivitás. Az érintett idegsejtek aktivitása különösen a vér inzulinkoncentrációjának megfelelően ingadozott. Ez a hormon valószínűleg a hírvivő anyag funkcióját tölti be, vagyis jelenti az agynak, amikor tele van a hasunk. Ha tehát leesik a vércukor, aktivizálódik az éhségközpont. Egyébként feszültség, ingerlékenység és tompultság, fásultság, a koncentrálóképesség csökkenése, esetleg fejfájás is felléphet.
Milyen a helyes fültisztítás?
A fülzsír nem mélyen a fülben, a dobhártya közelében képződik, a hallóvezeték szélén. Fültisztítás után lehetnek hallási zavarok akkor, amikor a fültisztító pálcával befelé nyomjuk a fülzsírt. Vannak, akik ezután egyáltalán nem hallanak. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, hogy szabaddá tegye a hallójáratot. Általában a fület nem kell különösebben tisztítani, elég, ha időnként vattával kitisztítjuk. Ügyeljünk rá, hogy a zsírt kifelé húzzuk, ne pedig befelé toljuk.
„Cső” a molett pácienseknek
„Vizsgálatra megyek a csőbe” – így mondják hétköznapi nyelven, ha valakinek ún. mágnesrezonanciás tomográfiás vizsgálatra kell mennie. Sokak számára azonban problémát jelent a szűkös hely ebben a készülékben. Ez a molettebbekre még inkább igaz. Hogy megkönnyítsék számukra a vizsgálatot, kifejlesztettek egy speciális készüléket, amely több helyet kínál nekik, ezen túlmenően erősebb mágneses mezővel is rendelkezik.
Fokozza az infarktus kockázatát
Folyton köhög? Alig tesz meg néhány lépést az ember, s elfogy a szusz? És reggel azok a gusztustalan köpetek. Egyszer aztán elfogy a türelem, s az ember orvoshoz fordul. A diagnózis: COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease), azaz krónikus légcsőszűkülettel járó tüdőbetegség. A krónikus betegség nem gyógyítható, de legalább kézben tartható. A dohányzás abbahagyása, a rendszeres, de mértékletes testmozgás, a légzésterápiák és a receptköteles gyógyszerek enyhítik a tüneteket. A betegség következtében gyengül az izomerő. A szív- és érrendszer is szenved. Ilyenkor jelentősen növekszik az infarktus veszélye. (m-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.