Október 20-án kezdődik a kampány, amely egész évben tart, s amelynek célja a csontritkulás kialakulásának, kezelésének minél jobb megismerése. Jó lenne, ha mindenki fel tudná ismerni a kockázati tényezőket, s mindent megtenne a veszély csökkentéséért, mert sok tényezőt mi magunk is – kedvező irányba – befolyásolhatunk. Táplálkozhatunk sokkal egészségesebben, csökkenthetjük az alkoholfogyasztást vagy a dohányzást.
Kerülje el a csonttörést!
A betegség a népesség 6–8 százalékát sújtja, s ez nem kevés. Ismeretes, hogy a csontszövet anyagcsere-zavara váltja ki, s a csonttömeg csökkenésében és a csont mikrostruktúrájának zavaraiban mutatkozik meg. A csontok puhává, törékenyekké válnak. A világon minden harmadik ötven év feletti nőnek és minden nyolcadik ötven év feletti férfinak csontritkulása van.
Az élet folyamán a csonttömeg szüntelenül megújul. Serdülőkor idején még képződik új csonttömeg, de a 35. életév után viszont már megkezdődik leépülése, fogyása. Akkor beszélünk csontritkulásról, ha a csonttömeg a normális határ alá esik.
Az alábbi tanácsokat nemcsak a veszélyeztetetteknek, hanem mindenkinek ajánlatos betartani:
Fiatal korban – helyes étrenddel és megfelelő mozgással – törekedjünk arra, hogy a lehető legnagyobb csonttömeg képződjön, mert így csökkenthetjük az időskori csonttörések veszélyét.
A rossz szokások negatívan hatnak csontjainkra – az élet minden szakaszában. Ilyen rossz szokás a dohányzás, a nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása, a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és a túl alacsony testsúly.
Legyen aktív a csontritkulás elleni harcban, és biztosítsa csontjainak az egészséget. Rendszeresen sportoljon, és fogyasszon kalcium- és D-vitamintartalmú ételeket.
Mérje fel, nincs-e passzív kockázati tényezője, vagyis olyan, amelyet nem változtathat meg. Ide tartozik az, ha valakinek a családjában már előfordult csontritkulás.
Végezze el a csontritkulás egyperces tesztjét.
A nőknek tudniuk kell, hogy a változókor után lényegesen megnő a csontritkulás kialakulásának veszélye. Mérje fel kockázati tényezőit, és beszélje meg a szakorvossal
Tudatosítani kell, hogy a betegség a férfiakat is sújtja.
Azokat, akiknek már volt csonttörésük, sajnos a jövőben is fenyegeti őket ez a veszély. Nekik különösen óvatosnak kell lenniük, és mindent el kell követniük megelőzéséért. (ki)
Kit fenyeget veszély?
Aki kisebb balesetkor is törést szenved.
Akinek a családjában már előfordult a betegség
Akinek túl alacsony a testsúlya.
Akinek nemi hormont termelő mirigyei nem jól működnek.
Aki dohányzik.
Aki bél- vagy vesebetegségben, anorexiában szenved, aki szervátültetésen esett át.
Akit hosszú ideig kezeltek kortikoidokkal, antiepiletikumokkal és hormonokkal.
Akinek mészben szegény az étrendje és keveset mozog.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.