A havivérzés előtt fájhat a fejünk, vagy fáradtság, netán depresszió tör ránk, de sajoghat a hátunk, a mellünk, puffadhat a hasunk, és változhat az étvágyunk is. Orvosi rövidítéssel ez a PMS, a menstruáció előtti tünetegyüttes.
Jó közérzetet a nehéz napok előtt is
MELYIK TĺPUSHOZ TARTOZUNK?
A tüneteket (az okok szerint) más-más csoportba sorolhatjuk, de ki-ki tartozhat több csoporthoz is.
1. Hangulata ingadozik, szorong, ingerlékeny (túlzott ösztrogén- és alacsony progeszteron-szint a ciklus előtt).
2. Duzzadnak a végtagjai, egy-két kilóval nő a súlya, feszül a melle, puffad a has (túlzott vízmegkötés, az aldoszteron hormon túltermelése, stressz, magnéziumhiány vagy túlzott sófogyasztás miatt).
3. Fáj a feje, többet eszik, szívdobogás gyötri, fáradt, zavart. (Az inzulinműködéshez kötődik. Okozhatja túlzott sófogyasztás vagy csökkent magnézium- és prosztaglandinszint.
4. Depressziós, feledékeny, sírós, zavarodott, rosszul alszik vagy álmatlan, esetleg izzad is (okozhatja stressz, amelynek hatására nő a mellékvese hormonelválasztása, és csökken a petefészek ösztrogén-termelése.)
Mivel hormonháztartásunk kényes egyensúlyát befolyásolja a táplálkozás, az életmód, a mozgás, a stressz, ezért a következő tippek típustól függetlenül mindenkin segíthetnek.
6 TIPP A JÓ KÖZÉRZETÉRT
1. A helyes étkezés: A (bio-) zöldségek, gyümölcsök, teljes őrlésű gabonafélék, olajos magvak csökkentik a túlzott mennyiségű ösztrogén szintjét. Együnk több szóját és kevés (semmi) húst, zsírt, cukrot, sót. Kerüljük a koffeint.
2. A megfelelő bélflóra: a fölösleges hormonok kiválasztását gátolja egy bakteriális enzim, amelyet viszont a jótékony bélflóra-baktériumok „sakkban tartanak“. Élőflórát tartalmazó joghurt vagy bélbarát baktériumokat tartalmazó kapszulák fogyasztásával védjük egészséges bélflóránkat.
3. Táplálékunk kiegészítése: Az ösztrogén túltermelése ellen jó hatású a B-vitaminok és a magnézium szedése (leginkább multivitamin formájában). Cinkpótlásra is szükség lehet. Jó hatású a ligetszépe- és a lenmagolaj.
4. A méregtelenítés serkentése: gyorsíthatjuk a kiválasztást epe-, májműködést serkentő gyógyteakeverékkel, epecseppel; utóbbi még a migrénes tüneteken is segíthet.
5. A rendszeres testmozgás: a vizsgálatok szerint a mozgás javítja a hangulatot: a rendszeresen (de nem versenyszerűen) edző nők védettek a PMS tüneteitől.
6. Stresszoldás: negatív küzdési stratégiák helyett (gyógyszer, alkohol, dohányzás, túlevés, túl sok tévé, túlköltekezés) a stresszt igazán csak pozitív hozzáállással oldhatjuk, azaz jó elfoglaltsággal, kikapcsolódással, kellemes élményekkel.
HA MINDEZ NEM SEGĺT…
Ha próbálkozásaink ellenére sem vagyunk megelégedve javulásunk mértékével, ne adjuk fel:
Például ha tartósan 36,6 °C alatt van a hőmérsékletünk, végeztessünk pajzsmirigyvizsgálatot.
A depresszió is kezelendő, mert PMS-t okozhat.
Végeztessünk teljes vérképelemzést a ciklus huszonegyedik napján.
További vizsgálati lehetőségek: májfunkció-, adrenalinstressz-index-, élelmiszerallergia-vizsgálat. (Máj-, epeproblémák és táplálékallergia is lehet kiváltó ok.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.