Itt a kullancsszezon!

Javában tart a kullancsszezon – az egyik vércsoport azonban szinte immunis rá

Egy-egy kellemes hétvégén megtelnek a turistaközpontok. Nem mindenki gondol ilyenkor a kullancs okozta agyvelőgyulladásra. Azt pedig még kevesebben tudják, hogy nemcsak a fertőzött rovar, hanem a nem pasztörizált tejtermék – főleg kecske- és juhtej – fogyasztásától is megbetegedhetünk. A vírust a kullancs nyála hordozza, és már rövid idő is elég ahhoz, hogy a szervezetbe kerüljön.

A Közegészségügyi Hivatal honlapján olvasható tájékoztatás szerint ez a veszélyes vírus 70 C-fokon elpusztul. Ezért ajánlott a tejtermékek alapos hőkezelése. „A nyers juh- vagy kecsketejet fogyasztás előtt fel kell forralni, a nyers tejből készült sajtot pedig mindkét oldaláról meg kell sütni. A fertőzés tünetei két héttel a kullancscsípés vagy a hőkezeletlen tejtermék fogyasztása után jelentkezhetnek, de a lappangási idő 28 nap is lehet” – mondja a hivatal szakembere. Alapszabály, hogy ha bőrbe fúródott kullancsot fedezünk fel testünkön, minél előbb távolítsuk el. Ha a természetben jártunk, hazatérés után alaposan nézzük át a testünket. A kullancsnak 3 órára van szüksége ahhoz, hogy megtalálja a legmegfelelőbb helyet, addig még zuhanyozással is meg lehet tőle szabadulni.

A múlt évben a Felső-Garam vidékén volt agyvelőgyulladás-járvány, amit nem pasztőrözött juhtej fogyasztása okozott. „28 ember került kórházba, s egy sem volt beoltva agyvelőgyulladás ellen” – jegyzi meg Tatiana Červeňová tiszti főorvos.

Mikor ajánlott az oltás?

A legtöbb agyvelő-gyulladásos esetet a fertőzött kullancs okozza. A megelőzés leghatásosabb módja a védőoltás, amit még a tavasz előtt ajánlott elvégezni, hogy a szervezetnek legyen ideje megfelelő ellenanyagot termelni. A 3. oltás után a védettség már 96–99 százalékos. Mindazoknak ajánlott – gyerekeknek 1 éves kortól –, akik fertőzött területen élnek vagy veszélyes vidékre utaznak.

A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás gyakoribb előfordulását a szakemberek szerint valószínűleg a klímaváltozás okozza. A kullancs nem kedveli a száraz, meleg levegőt, ezért északra, a magasabb tengerszint feletti területekre húzódik.

Az agyvelőgyulladás két szakasza

A vírus a csípés után a seb környékén jut a sejtekbe, rövid időn belül továbbhalad a szervezetbe. Legsúlyosabb következményei akkor vannak, ha megtámadja a központi idegrendszert. Az első tünetek 7–14 nappal a csípés után jelentkeznek. A betegség lefolyása két fázisban zajlik. A fertőzött kullancs által megcsípett emberek egyharmadának egyáltalán nincsenek tünetei, egyharmadánál az első fázisban, az influenzához hasonló tünetek alakulnak ki és néhány napig tartanak. A vírus ilyenkor a vérből már kimutatható. A tünetek el is múlhatnak, de a vírus tovább szaporodhat.

A második fázis a fertőzöttek 20- 30 százalékánál alakul ki. Rendszerint ilyenkor keresik fel a betegek az orvost magas lázzal, erős fejfájással, tarkómerevséggel, aluszékonysággal, szédüléssel, bénulással. A tünetek súlyosságától függően kórházi ápolásra lehet szükség, akár további jelentős állapotromlásra kell számítani. Ezt a központi idegrendszerre kiható agyvelő-, agyhártya- vagy gerincvelő-gyulladás okozza, illetve az, hogy nem létezik a betegség célzott gyógykezelése.

A gyerekek sem kivételek

A kullancs okozta agyvelőgyulladás tünetei a gyerekek esetében nem egyértelműek. Sem a szülők, sem az orvosok általában nem gondolnak a betegségre, pedig a kicsiket gyakrabban viszik orvoshoz hőemelkedés, fáradtság, izomgyengeség, aluszékonyság, mozgásproblémák miatt. Ezeket a tüneteket heveny torok-, mandula- vagy arcüreggyulladásként értékelik.

Kezelés

A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás a központi idegrendszer vírusos betegsége, aminek lefolyását és tüneteit lehet enyhíteni, de specifikus kezelés nem létezik ellene. Legalább 10 napos ágynyugalom ajánlott, rendszerint az intenzív vagy a fertőzőosztályon, amíg a láz vagy a neurológiai tünetek el nem múlnak. Fontos a megfelelő folyadékpótlás, az elegendő kalória- és vitaminbevitel, továbbá szükség szerint láz- és fájdalomcsillapítók használata.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?