Ismeri ön a tönkölybúzát?

Az „ősbúzának” is nevezett tönkölybúza csodálatos gyógyító hatásával már a Biblia is foglalkozik. A legrégibbi tönkölybúza-maradványokat a Nílus-völgyéből ásták ki, amelyek a Kr. e. negyedik évezredből származnak. Csodálatos gyógyító és fiatalító étel, mely egyetemes hordozója az életnek!

Lassítja az öregedési folyamatokat, a test szöveteit rugalmassá teszi, fokozza a szellemi teljesítőképességet, a koncentrálóképességet és a fizikai erőnlétet. A többi búzafajtához képest lényegesen nagyobb a fehérje- és sikértartalma. Az emberi szervezet számára nagyon kedvező és jól hasznosuló aminosavakat tartalmaz. Jó hatással van a fejfájás, idegrendszeri tünetek, izomgörcsök kezelésére. Erősíti az immunrendszert. Könnyen emészthető, nem terheli a szervezetet fölösleges salakanyagokkal. Alacsony kalóriatartalmával jól alkalmazható fogyókúrás étrendekbe, kis mennyiségben is csillapítja az éhségérzetet. Az alig néhány hónapos csecsemők is fogyaszthatják, akár az anyatej mellett is. B12-vitamin kivételével az összes B-vitamin megtalálható benne, emellett jelentős E-vitamin-, kalcium-, magnézium- és szelénforrás.

Felhasználás előtt 8–10 órán keresztül be kell áztatni a szemeket, hogy a tápanyagok felszívódását megakadályozó gabona-fitinsav lebomoljon. Fogyasztható nyersen (beáztatva, csíráztatva), főzve, sütve. Készíthetünk belőle süteményeket, tortát, palacsintát, pogácsát..., mindent amit egyéb búzafajtákból is lehet. A tönkölybúzából magas sikértartalmából adódóan jó minőségű kenyerek is készíthetőek. Lisztjét gyakran használják lisztjavítóként. Kenyérsütésnél figyelni kell a víz adagolására, mert a tönkölybúzaliszt másképp veszi fel a vizet, mint a finomliszt. Egykilós kenyér esetén 70 dkg liszthez kb. 3–5 dl vizet kell adni. Teljes kiőrlésű változata alkalmas tojás nélküli ételek (pl. száraztészták) készítésére.

Több szerző saját tapasztalata alapján, vagy egyes betegségek kezelésénél állítja, hogy e gabonának kifejezett gyógyító hatása van. Hildegard (2007) a következő receptet ajánlja :

„Ha valaki sovány és olyan beteg, hogy a gyengeségtől már harapni sem tud, fogyasszon vízben főzött hámozott tönkölybúza magot, megízesítve vajjal, tojássárgájával és egy kevés sóval. A beteg fogyassza ezt az ételt, amelytől hamarosan meggyógyul, mint a balzsamtól.”

A szerző beszámol arról is, hogy a tönkölybúza diétáról orvosi tapasztalatok is vannak. A tönkölybúzában lévő, vízben jól oldódó tápanyagok nem terhelik az emésztést, könnyen felszívódnak és a beteg szervezet rendelkezésére állnak. Ezáltal a szervezet sejtjei optimálisan tápláltak és magas teljesítményre képesek. A tönkölybúza rendkívüli táplálék a sportolók számára is. Igénytelen, biotermesztésre alkalmas növény. Termesztése semmiben sem különbözik a hagyományos búza termesztésétől, leszámítva a vegyszerezést. (int-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?