Azoknak, akiknek magas a zsír- és koleszterinszintjük, mihamarabb életmódot kell váltaniuk, alacsony zsírtartalmú ételeket kell fogyasztaniuk, le kell mondaniuk a dohányzásról, és sokat kell mozogniuk.
Így csökkenthető a koleszterinszint
A legtöbb ilyen páciens túlsúlyos is, hiszen a felesleges zsír felhalmozódik a szervezetükben. Nekik az elsőként ajánlott terápia a súlycsökkentés. Sok betegnek azonban a diéta és a mozgás ellenére sem csökken kellő mértékben a zsírszintje (vagy nem hajlandó a diétát betartani), ekkor a kezelőorvos gyógyszerhez folyamodik.
Ma az elsőként választott szerek az úgynevezett sztatinok (szimvasztatin,
lovasztatin, pravasztatin, atorvasztatin stb.), melyek meggátolják a májban a koleszterin képződését. A máj felveszi a vérből a koleszterint, hogy csökkentse annak hiányát, a vér koleszterinszintje így csökken. Mivel ezek a készítmények a táplálékból való koleszterin felszívódására nincsenek hatással, így csak diétás étrend mellett alkalmazhatók.
Ilyen a hatásmechanizmus
A sztatinok biztonságos gyógyszerek, kevés mellékhatásuk leginkább a koleszterin előállításának gátlásából adódik. Mivel ez a hatás nemcsak a májban, hanem az izmokban is érvényesül, ezért az esetek kis részében (0,1%) izomfájdalom, izomgörcsök, ritkán izomgyulladás léphet fel. Az izomkárosodás közben felszabaduló nagy mennyiségű fehérje viszont a vesét is károsítja, de ez már csak nagyon ritkán kialakuló súlyos esetekben fordul elő.
Egyéb koleszterincsökkentők
Léteznek epesavkötő gyanták (kolesztiramin, kolesztipol), melyek a bélbe kiválasztott epesavakat kötik meg, így azok nem tudnak visszaszívódni. Az epesavak koleszterinből képződnek, és az elveszett mennyiség pótlására termelt epesavak miatt csökken a vér koleszterinszintje. Csak a bélben hatnak és nem szívódnak fel, így központi mellékhatásaik nincsenek, csak gyomor-bélrendszeri panaszokat okozhatnak. Káros tulajdonságuk, hogy sok más gyógyszert megkötnek, így azokat vagy a gyanta bevétele előtt 1-2 órával, vagy utána 4 órával kell alkalmazni, hogy ne csökkenjen a felszívódó mennyiség.
A koleszterin felszívódását is meg lehet akadályozni az ezetimibbel. Az ezetimib nagyon hatékonyan kombinálható sztatinokkal, együttes alkalmazásukkor kevesebb mellékhatás kialakulásával kell számolni.
A fibrátok hatásáról
A következő gyógyszercsoport a fibrátok csoportja (bezafibrát, fenofibrát, gemfibrozil), melyek nem a koleszterin-, hanem a zsírszintet csökkentik a vérben, fokozva azok lebomlását. Az esetek körülbelül 5 százalékban gyomor-bélrendszeri tüneteket okozhatnak, valamint sztatinokkal együtt szedve növelik az izomkárosodás mértékét. Az epe összetételét megváltoztatják, és emiatt kövek is képződhetnek, vagyis aki epekőképződésre hajlamos, az figyelmeztesse erre kezelőorvosát. Az apicimox hatóanyagú gyógyszerek nagyon hatékonyan csökkentik a koleszterin- és a zsírszintet is, azonban kellemetlen mellékhatásai miatt ritkán alkalmazzák. Az apicimox gyakran okoz melegségérzést, hőhullámot, verejtékezést, ezenkívül szívdobogásérzés, szédülés és kiütések is előfordulhatnak.
Természetes vérzsírszintcsökkentők
A gyakran emlegetett omega-3 zsírsavak a zsíranyagcserébe beavatkozva hatékonyan csökkentik a vér zsírszintjét, ezen túlmenően hatásuk van a véralvadásra (kissé megnyújtják a vérzési időt) és a vérnyomásra is.
Életmódváltással fokozható a hatás
A fent említett összes készítményre jellemző, hogy csak életmódváltás, diétázás mellett hatékonyak, valamint az összes koleszterinszintet csökkentő gyógyszer kis valószínűséggel okozhat izombántalmat vagy májkárosodást, ezt szem előtt kell tartani.
A koleszterin és a zsírok szintjének emelkedése és az érfalra való kirakódásuk nem jár tünetekkel, nem fáj, nem észlelhető, csak alapos kivizsgálással. Ha azonban már megtörténik a baj, szívinfarktus vagy agyi érkatasztrófa következik be, akkor már nehezebb kezelni a problémát. Ezért célszerű rendszeresen kivizsgálásra járni és magas vérzsírszint esetén zsírcsökkentő gyógyszereket szedni.
(webbeteg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.