A szabadság után még egy hónnappal is fáradt, hőemelkedése van, étvágytalan, fájnak az izmai, mintha influenza kerülgetné? Ha a bőre is sárgás árnyalatúvá válik, akkor valószínű, hogy az élmények mellett fertőzést is hozott külföldről, mégpedig májgyulladást.
Hosszú távú védettséget ad
A májgyulladás a máj vírusos betegsége, legismertebb az A, B és C típusú. A legfontosabb a megelőzés, vagyis a védőoltás. Az A és a B vírus ellen már van szérum, s az egyik szlovákiai egészségbiztosító a vakcina felét megtéríti klienseinek. Július végéig 173-an éltek a lehetőséggel. A vakcinát három adagban kell beadni meghatározott séma szerint. Ily módon hosszú távú védettség alakul ki.
Természetes védekezés is létezik: kerüljük a fertőzött vérrel vagy testnedvekkel való érintkezést. Óriási veszélyt jelent a fertőzött személlyel való intim kapcsolat, a kábítószer-élvezők esetében pedig a közös tűk használata. A higiéniai eszközök közös használata, a tetoválás, az akupunktúra, a kozmetika, a fogászati és sebészeti beavatkozások, az utazás szintén elősegítheti a fertőzés kialakulását.
A higiéniai szabályok betartása mellett mindenkit fenyeget a fertőzés veszélye. Például elég megfogni a fertőzött tárgyat és utána megérinteni a szájat. A fertőzött élelmiszer is óriási veszélyforrás. A Közegészségügyi Hivatal adatai szerint tavaly nemcsak exotikus országokban fertőződtek meg emberek, volt példa arra, hogy egyiptomi, franciaországi, horvátországi, bulgáriai és ausztriai úton kaptak májgyulladást.
Nemrég ugyan foglalkoztunk a májgyulladás egyes típusaival, jellemzőivel, megelőzésével, de ezt a témát akár naponta is el lehetne ismételni. Most az első két típusú májgyulladással kapcsolatos tudnivalókat ismertetjük.
A típus
Az év legveszélyesebb időszakának a nyár számít. Tudni kell, hogy a Földközi-tengert övező országok többsége közepesen vagy erősen fertőzött mindkét vírussal. Az A típusú hepatitisz eseteinek száma legfőképpen azokon a területeken magas, ahol az alapvető higiéniai szabályokat sem tartják be. A kórokozó szájon át, mosatlan zöldségekkel, gyümölcsökkel, fertőzött élelmiszerekkel, part menti vizekben tenyésztett állatokból készült nyers, vagy nem eléggé átfőzött tengeri ételekkel, nem ivóvíz minőségű vízzel kerül be a szervezetbe. A szennyezett ivóvíz és a mosdóvíz a fertőzés egyik legfőbb veszélyforrása. Sajnos az alapvető higiéniás szabályok betartása sem garantálja azt, hogy biztosan nem fertőződünk meg, hiszen a jégkockák, a fagylalt és a nem kellően megfőzött kagylók is készülhetnek fertőzött alapanyagokból, ezeket pedig egyetlen utazónak sincs módja ellenőrizni.
B típus
A fertőző májgyulladás sokkal veszélyesebb formáját okozó B típusú vírus előfordulása nagyban átfedést mutat az A vírussal. Ez a vírus nemcsak szexuális úton, hanem vér és testváladékok által is terjed. A fertőzés közvetítője lehet baleset, véletlenszerű karcolás, tetoválás, testékszer berakatása, akupunktúrás kezelések, sebészeti, fogászati beavatkozás, eszközök (pl. borotva, fogkefe, körömvágó olló) közös használata is.
Mindkét hepatitisz fertőzés kockázata kellő odafigyeléssel csökkenthető. Az A variánsnál ez elsősorban a higiéniás, illetve a speciális élelmiszerbiztonsági szabályok betartását jelenti, míg a B-nél a sérülésekre, a biztonságos kapcsolatteremtésekre való odafigyelést. De még így sem lehetünk egészen biztosak abban, hogy elkerüljük a fertőzést. Nagyfokú és hosszú távú biztonságot csupán a védőoltás nyújthat! (ki-i)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.