Hol a határ a depresszió és az öngyilkosság között?

Dr. Máthé Róbert pszichológus:
Elöljáróban el kell mondanom, hogy a depresszió és az öngyilkosság között nincs felismerhető határvonal. Az öngyilkossági gondolatok a depresszió gyakori tünetei. Egy legutóbbi szlovákiai felmérés idején a népesség 23 százaléka szenvedett depresszióban.

Dr. Máthé Róbert pszichológus:

Elöljáróban el kell mondanom, hogy a depresszió és az öngyilkosság között nincs felismerhető határvonal. Az öngyilkossági gondolatok a depresszió gyakori tünetei. Egy legutóbbi szlovákiai felmérés idején a népesség 23 százaléka szenvedett depresszióban. A depressziós emberek tízszer gyakrabban követnek el öngyilkossági kísérletet, mint a nem depressziósok. 15-20 százalékuk meg is próbál véget vetni életének.

Az öngyilkosság gondolatával foglalkozó ember befelé fordul, környezetével alig tart kapcsolatot, magányos, rendszerint rossz a hangulata, szorong, úgy érzi, felesleges és haszontalan ezen a világon. Az öngyilkosság eléggé gyakori azoknál az emberiknél, akik alkohol- vagy drogfüggők, erős fájdalmakkal járó betegségben és álmatlanságban szenvednek. Az öngyilkosság idős emberéknél gyakoribb, akik nem tudnak belenyugodni az öregségbe, akik egzisztenciális gondokkal küszködnek, akiknek családjukban már előfordult öngyilkosság, vagy maguk kíséreltek meg öngyilkosságot. Ismert tény, hogy az, aki már kísérelt meg öngyilkosságot, nem beszél róla, pedig környezetének tudtára adta, hogy foglalkozik a gondolattal. Külsőleg azt a látszatot kelti, hogy hirtelen megjavult a hangulata. Az is előfordul, hogy öngyilkosság előtt felveszi valakivel a kapcsolatot, mintha az utolsó pillanatban várna segítséget és megértést, de szándékát általában nem közli az emberrel. Nem egyszer például felhívja a segélyvonalat, vagy valamilyen banális problémával felkeresi a körzeti orvost.

Hétfőn a legtöbb az öngyilkosság

Egy év, egy évszak vagy akár csak egy hét kezdetekor is mindig megnő az öngyilkosságok száma, de nyáron az átlagnál jóval többen próbálnak véget megölni magukat, mint máskor. A biológiai-klimatikus magyarázat szerint a melegben bizonyos, a hangulatot pozitívan befolyásoló anyagokból kevesebb van a szervezetben. Mások szerint ilyenkor megélénkülnek a kapcsolataink, több olyan konfliktus adódik, ami okot adhat az öngyilkosságra.

Télen az emberi kommunikáció beszűkül, kevesebbet találkozunk. Ebből következik, hogy kevesebb a konfliktus is. Az öngyilkosságok jelentős részét pedig a konfliktusaink generálják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?