A szervezet reakciója a hidegre a test hőmérsékletétől függ. Már a mínusz 15 C-fok alatti hőmérséklet is kárt okozhat a szervezetnek.
Hogyan védekezzünk a fagy ellen?
A legnagyobb veszély a gyerekeket, az idősebbeket, a cukorbetegeket, a szív- és érrendszeri, valamint a légzőszervi betegeket fenyegeti. Ezek a veszélyek leselkednek rájuk:
• Lehűlés: csökken a test hőmérséklete, mert saját mechanizmusaival nem képes megakadályozni a lehűlést.
• Hipotermia: ez azt jelenti, hogy a test gyorsabban veszíti el a hőt, mint amilyen gyorsan elő tudja állítani, és a testhőmérséklet veszélyesen lecsökken. Ez az állapot akadályozza a szív, az idegrendszer és más szervek normális működését.
• Fagyás: hideg időben a szervezet több vért szállít a törzsbe (hogy a létfontosságú szervek melegben legyenek), összehúzza az ereket, a végtagokba kevesebb vért szállít. Az erős fagy és a szél kombinációja helyi bőrsérüléseket – fagyásokat okozhat például az arcon, kézen, lábon, vagy károsíthatja a légzőszervek nyálkahártyáját.
Ha fagyos időben kint tartózkodik, figyelje a test alábbi fontos jelzéseit:
• Kellemetlen érzések: a test lehűl, a láb- és kézujjak, a végtagok hidegek.
• Izomremegés: ha nagyon lehűl a test, fájnak, érzéketlenné válnak a láb- és kézujjak, csökken a teljesítményük. Mozgassa meg őket vagy gyorsan keressen menedéket.
• Világos foltok az arcon és a test különböző részein: azt jelzik, hogy a fagy kárt okozott a bőrben. Azonnal melegítse fel az érintett testrészeket és védje bőrét a további lehűléstől.
Ha szívritmuszavar, mellkasi fájdalom, légzési panasz, köhögés vagy légszomj jelentkezik, minél előbb menjen melegre. Ha a tünetek nem múlnak el, forduljon orvoshoz.
Hogyan védjük a kisgyerekeket?
Általános szabály, hogy az egészséges gyermeknek egész évben naponta legalább két órát kellene a friss levegőn tartózkodnia. A téli hónapokban dél körül vigyük ki, amikor a legmagasabb a hőmérséklet. Mivel hőszabályozó rendszerük még nem fejlett, bőrük nagyon érzékeny a fagyra. Ha kimegyünk velük, ezeket a szabályokat tartsuk be:
• A kisgyermek bőrét nem víz alapú krémmel védjük a fagyás ellen, és legalább fél órával a kimenés előtt kenjük be vele, hogy a krém felszívódjon.
• A öltözék a gyerek mozgékonyságától és a külső hőmérséklettől függ. Alapszabály a réteges öltözködés. Közvetlenül a testre finom pamut fehérneműt adjunk, második réteg meleg flísz, a legfelső réteg pedig gyapjú legyen. Erre adjuk a kabátot.
• Ha mínusz tíz foknál alacsonyabb a hőmérséklet, a 3 évnél fiatalabb gyerekkel ne menjünk ki.
Egyéves korig ez a határ mínusz 3 fok, viszont ha fagy, de nem havazik, akkor mínusz 5. Egy óránál hosszabb ideig semmiképpen se legyünk vele a szabadban.
Megnő a balesetveszély
Ne feledjük, hogy a fagyos, havas utak csúsznak, nagyobb az esés és a csonttörés esélye. Legyenek óvatosak, viseljenek csúszásgátlóval ellátott lábbelit. Gondoljanak arra is, hogy télen rossz a láthatóság, sötét van, ezért viseljenek fényvisszaverő mellényt. Ha látják a közelgő autót, az még nem jelenti azt, hogy a gépkocsivezető is látja önöket, főleg éjszaka, sűrű havazáskor vagy a rosszul megvilágított utakon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.